Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

Info o meste

rk
Počet obyvateľov:29 979
Kraj:Žilina
Okres:Ružomberok
Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina
Rozloha:126 km2
Nadmorská výška:494 m.n.m.
Rieky:Váh

Výlety v oblasti

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Informačná stránka: info tu
Skanzen Vlkolínec: info tu
Kalendár akcií v meste: info tu
Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku: info tu
Liptovské múzeum: info tu
Skautské múzeum: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Ružomberok

ruzomberok

Ružomberok (nem. Rosenberg, maď. Rózsahegy) je okresné mesto ležiace v Žilinskom kraji, rozlohou je piate najväčšie mesto Slovenska. V minulosti bolo súčasťou Liptovskej stolice. Prvá písomná zmienka z roku 1233 uvádza mesto ako terra Reuche.Mesto leží v západnej časti Liptovskej kotliny na sútoku Váhu a Revúcej.

Najvýznamnejšie pamiatky v Ružomberku

ruzomberok

Rezidencia piaristov, v súčasnosti jezuitský noviciát je ústrednou budovou kolégia. Neskorobaroková stavba postavená v roku 1735. Pôvodne dvojpodlažná budova stavebne upravená – dostavby z 18. a 19. storočia. Rehoľná rezidencia je súčasťou barokového komplexu kolégia vybudovaného v období rokov 1730 – 1735. Predstavuje jednu z hlavných dominánt mesta, je reprezentantom kláštorných budov školského typu. V západnej časti areálu, za budovou rezidencie sa rozprestiera plocha kláštornej záhrady.

ruzomberok radnica

Reprezentačná budova postavená v roku 1897 novorenesančnom slohu. Budova bola postavená podľa projektu staviteľa Štefana Michalíka, na mieste Šustríkovskej kúrie zo 17. storočia. Adaptácia a prestavba interiéru v roku 1937 podľa projektu Jozefa Uhlára a Štefana Martoníka. V súčasnosti Radnica – sídlo Mestského úradu. Budova radnice je úzko spätá s osobnosťou Andreja Hlinku. V južnom krídle budovy bola v rokoch 1900 – 1985 rímskokatolícka fara, v ktorej Msgr. A. Hlinka pôsobil.

ruzomberok kostol sv. ondreja

Najstaršia sakrálna stavba na území mesta Ružomberok rímsko-katolícky kostol sv. Ondreja. Pôvodne ranogotická stavba z prelomu 13. a 14. storočia s renesančnou prestavbou z konca 16. storočia, s barokovými úpravami v 17. a 18. storočí. Kostol bol v minulosti v centre opevneného sakrálneho areálu, na južnej strane ktorého stála budova fary a cirkevnej školy. V kostole sa nachádza pôvodná gotická krstiteľnica zo 16. storočia, diela A. Belopotockého, J. Hanulu a E. Massányiho. Okenné vitráže v južnej lodi kostola sú dielom majstra Ľ. Fullu. Vo veži kostola je najstarší zvon na Liptove zvon Andrej uliaty v roku 1506.

Múzeá, galérie v Ružomberku a ďalšie zaujímavé miesta

ruzomberok Galéria Ľudovíta Fullu

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku
Budova galérie bola navrhnutá a postavená, aby uchovávala a verejnosti sprístupňovala výtvarné dielo Ľudovíta Fullu, ktoré tento umelec daroval štátu. Verejnosti je sprístupnený aj umelcov ateliér a obývacie priestory. Okrem stálej expozície diela tohto autora sa v galérii každoročne konajú rôzne krátkodobé výstavy výtvarných diel, kultúrne a vzdelávacie programy pre verejnosť.
Otváracie hodiny Galéria Ľudovíta Fullu: denne okrem pondelka od 10:00 - 17:30 hod.
Vstupné Galéria Ľudovíta Fullu: dospelí 1,70 €
študenti a študentky SŠ a VŠ, dôchodcovia, ZŤP 0,70 €
žiaci a žiačky ZŠ 0,50 €
fotografovanie 2,00 €

ruzomberok liptovske múzeum

Budovu Liptovského múzea dalo postaviť mesto Ružomberok v roku 1934. V múzeu sú umiestnené stále expozície geológie, paleontológie a botaniky, zoológie a archeológie, národopisu, expozície o živote a diele Msgr. Andreja Hlinku a výroby papiera na Slovensku. V Liptovskom múzeu sa pravidelne konajú i medzinárodné výstavy umeleckých fotografií FOTOFÓRUM a STROM.

Otváracie hodiny Liptovské múzeum: 1. 3. - 30. 6. Po - Pia 8.00 - 16.00 So - Ne 10.00 - 16.00
1. 7. - 31. 8. Po-Pia 8.00-17.00 So - Ne 10.00 - 17.00
1. 9. - 30. 9. Po - Pia 8.00 - 16.00 So - Ne 13.00 - 16.00
1. 10. - 31. 10. Po - Pia 8.00 - 17.00 So - Ne 10.00 - 16.00
1. 11. - 28. 2. Po - Pia 8.00 - 16.00
Vstupné Liptovské múzeum: Stále expozície: Dospelí 3,00 €
Deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP 1,50 €
Výstavy: 1,50 € - 0,75 €

ruzomberok Skautské múzeum

Skautské múzeum
Širokospektrálne výstavné plochy SKM predstavujú vzácnu zbierku nadnárodných skautských dokumentov, zobrazujúcich historický vývoj svetového aj nášho skautského hnutia, bohatú paletu činností jednotlivých vekových kategórií; návštevníka zaujmú zbierky odznakov, vyznamenaní, vlajok, krojových súčastí, nášiviek, skautskej filatelie, kroník, fotografií, pohľadníc, skautských pečiatok, grafiky a i., nevynímajúc pozoruhodnú činnosť exilovú činnosť členov Českého a Slovenského skautingu v zahraničí.
Otváracie hodiny: SKM je pre verejnosť sprístupnené po telefonickom dohovore
Námestie slobody 10, Ruzomberok, SK.

Výlety do okolia

Poloha mesta Ružomberok je jedinečná pre trávenie zimnej dovolenky. Priamo nad mestom sa nachádzajú svahy Malina Brda - jedno z najvýznamnejších lyžiarskych stredísk Slovenska. Len pár kilometrov južne od Ružomberka je možnosť lyžovať v horskom stredisku Smrekovica.
V lete sú možnosti na kúpanie sa v Thermal Park Bešeňová a v Kúpele Lúčky.

ruzomberok Bike Park

V letnej sezóne 2009 bol otvorený v stredisku Malinô Brdo nový Bike Park, s celkovou dĺžkou trás viac ako 10 km. K dispozícii je 8 trás pre zjazd na horských bicykloch odstupňovaných podľa náročnosti. Najťažšia – downhill-ová zjazdovka spĺňa aj medzinárodné kritériá a v dĺźke 2200 m prekoná výškový rozdiel približne 400 m. Okrem trás pre zjazdové bicyklovanie sú súčasťou parku aj úseky vhodné pre jazdu na horských terénnych kolobežkách. Bicykel resp.kolobežku Vám na štart pohodlne vyvezieme na 8-miestnej kabínkovej lanovke.

Vlkolínec, živá obec pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry je dobre známa nielen na Slovensku, čomu nasvedčovalo množstvo jazykov rozliehajúcich sa touto malebnou dedinkou. Pre svoju jedinečnosť bol zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO (1993). Predstavuje najzachovalejší a najucelenejší urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb v strednej Európe. Celý článok

Mesto obklopujú pohoria Veľká Fatra, Nízke Tatry a Chočské vrchy. FOTOGALÉRIA NIŽŠIE!!!