Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Na Veľký Choč z Vyšného Kubína

ikona

Turistický chodník: Vyšný Kubín(525 m n.m.)(zelená zn.)--> Drápač, rázc. (1150 m n.m.)(červená zn.)--> Veľký Choč (1608 m n.m.) --> Drápač, rázc. (1150 m n.m.)(zelená zn.)--> Vyšný Kubín(525 m n.m.) Celkový čas: 05:10

Do Vyšného Kubína sme dorazili niečo pred desiatou ráno, no Veľký Choč bol stále zahalený v hustej hmle. Napriek tomu sme verili že sa nakoniec vyčasí a jeden z najkrajších vrchov Slovenska nám ukáže svoju pravú tvár. Veď nie nadarmo bol práve tento vrch inšpiráciou pre mnohých básnikov, medzi inými aj pre P.O. Hviezdoslava, rodáka z Vyšného Kubína .

velký choč

Tu je po tom, ako opadla hmla...............Choč a cestička po ktorej sme šli.

Podľa mapy cesta mala trvať niečo vyše troch hodín. Chodník bol v nižších miestach neraz rozbahnený, keď sme prišli na Poľanu - Zásadce začal byť zase strmší. Výstup na Choč patrí medzi stredne náročné a je možné si vybrať zo 4 variánt na výstup: z Lúčok na vrchol (2:25 h) , z Likavky sa ide po zelenom chodníku (cez Predný Choč alebo popri ňom)na vrchol (3:35 h resp. 4 h) , z Valaskej Dubovej po modrom chodníku na Poľanu a odtiaľ po zelenom na vrchol (2:35 h) a z Vyšného Kubína - náš variant, po zelenom (cez Poľanu) alebo červenom chodníku (3 h resp. 3:30 h). Na Poľanu- Zásadce sme prišli po 45 minútach po zelenej a pokračovali sme rovnako po zelenej na Strednú Poľanu, kam nám to trvalo 1:20. Tu rázcestník ukazoval presne hodinku na vrchol Veľkého Choča, tak sme sa trochu posilnili a mohli sme ísť na záverečný výstup.

chodník chodník
Pekná príroda Chočských vrchov. Jedno zo strmších miest.
velký choč velký choč
Vrchol zo Strednej Poľany - 1255 m n.m. Vápencový masív sa odkrýval cestou na vrchol.
vrchol

Tesne pod vrcholom sa dostaneme do porastu Borovíc kosodrevinových - kosodreviny.

vrchol

Konečne vrchol.

Velký Choč výhľad

Ja a Liptovska Mara.

Velký Choč výhľad

Výhľady z vrchola na Lúčky................a.

Velký Choč výhľad

Dolný a Vyšný Kubín.

chodník horček

Cesta dole oblemovaná reťazami ktoré nám skôr prekážali ako pomáhali pri zostupe a ...........horček

Cestou dole sme šli po červenej značke a doslova sme zakopávali o množstvo húb všelijakého tvaru a farieb, jednoducho pastva pre oči. Rovnako tu bolo bohatstvo chránených rastlinných druhov. Dole sme išli rýchlejším tempom a o 2 hodinky 15 minút sme boli pri aute.

odporúčanie

Odporúčanie a varovanie: Nezameniteľná vápencová pyramída Veľkého Choča je dobre identifikovateľná nielen z celého Liptova, ale i pri pohľade z Veľkej či Malej Fatry, Nízkych a Západných Tatier a Oravy. Len ťažko by sme na Slovensku hľadali taký vrchol ako je práve Choč. Takmer osamotene sa týči obklopený omnoho menšími susedmi sotva presahujúcimi 1000 metrov n.m. Až v diaľke mu v ústrety vystupuje Veľký Ruzsutec v hrebeni Malej Fatry. Vďaka tomu Veľký Choč poskytuje fantastické výhľady, a to jedny z najlepších na Slovensku vôbec. Jednoznačne Vám ho odporúčame!!!!!!

ikona

Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Choč (1428 ha, Dolný Kubín,Ružomberok, 1982) Ochrana významnej vrcholovej skupiny Chočských vrchov s osobitnými geologickými, geomorfologickými, botanickými, zoologickými a krajinárskymi hodnotami na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.

Územia európskeho významu (rozloha, okres, identifikačný kód)

Choč (2192 ha, Dolný Kubín, Ružomberok, SKUEV0305) Územie európskeho významu Choč zahŕňa najvyššiu časť a zároveň dominantu Chočských vrchov – masív Veľkého Choča. Podložie je budované druhohornými usadenými a následne zvrásnenými horninami Chočského príkrovu, vápencami a dolomitmi, s typickým bralným reliéfom. V území nachádzame celý rad biotopov európskeho a národného významu. Prevažnú časť zaberajú relatívne zachované lesné porasty od podhorského až po hornú hranicu horského stupňa – kvetnaté bučiny, vo vyšších polohách pôvodné smrečiny. Na ne nadväzuje naznačený subalpínsky stupeň s kosodrevinou. Významne je zastúpený biotop vápencových skalných štrbín, sutín, ďalej tu nájdeme podhorské a horské lúky a pasienky, vzácne prameniská. Flóra územia, najmä najvyšších partií Veľkého Choča, je mimoriadne bohatá. Je tu zastúpené množstvo horských a vysokohorských rastlinných druhov typických pre pohoria Fatry a zároveň tu rastú aj druhy z tatranskej oblasti. Územie je charakteristické bohatým výskytom vstavačovitých. Z druhov európskeho významu sa tu nachádza veľmi bohatá populácia klinčeka lesklého (Dianthus nitidus), ktorý je západokarpatským paleoendemitom, ďalej naša najkrajšia orchidea črievičník papučkový (Cypripedium calceolus) a ďalší z našich endemitov poniklec slovenský (Puslatilla slavica). Trvale sa tu vyskytujú veľké šelmy – medveď, rys, vlk a pravidelne býva zaznamenávané hniezdenie ohrozených druhov veľkých dravcov.

ikona

Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: http://www.sopsr.sk/natura/doc/inf_brozury/Choc.pdf