Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Ďurková (1751 m n.m.)

ikona

Chodník: Magurka (1035 m n.m.)(zelená zn.)--> Nad s. Ďurkovej (1745 m n.m.)(červená zn.)--> Ďurková (1751 m n.m.)--> S. Zámostskej hole (žltá zn.) (1590 m n.m.)--> Bašovňa (1125 m n.m.)(modrá zn.)--> Magurka (1035 m n.m.) Celkový čas: 04:25

7/18 Ďurková (1751 m n.m.), menej známy nízkotatranský vrchol v hlavnom hrebeni, nájdeme na západ od Chopku či Chabenca.

Rozhodnutie práve pre túru sem padlo potom čo sme hladali časovo výhodnú túru s peknými výhľadmi bez nutnosti prekonávať 1000 metrové prevýšenia. Ďurková je výbornou voľbou, pretože sa nachádza nad vysoko položenou baníckou osadou Magurka. Táto je dostupná autom a nájdete tu dkonca ubytovanie a tiež reštauráciu.

ďurková

Na Magurke

Túru sme teda započali v banskej osade Magurka, ktorá patrí obci Partizanská Lupča. Zaparkovali sme pred mimoriadne vzácnym objektom - banským kostolíkom. V jeho veži sa zachoval dodnes aj obrovský rapkáč, ktorý bolo počuť široko - ďaleko. Kedysi ním zvolávali baníkov do práce a ohlasovali koniec "šichty", ale používali ho aj pri iných príležitostiach.

magurka Banský kostolík

Bohatstvo ukryté v lesoch

Magurka bola založená už v 14. storočí v rámci baníckeho podnikania v jej okolí. S dolovaním zlata sa započalo asi v roku 1250.

Zlato sa dolovalo podľa starého systému, vodné stupne a ručné vymývanie, neskôr vymývanie strojné. V roku 1860 sa tu začali stavať domy a v roku 1888 tu pracovalo 250 baníkov.

magurka Banské domy

V tom istom roku objavili na Magurke antimón. Ročne sa tu vyťažilo 10-11 kg zlata, také isté množstvo striebra a 3000 - 4000 m3 antimónu. Najväčšia bola šachta Kilian - 3 km dlhá, Ruseger merala 1600 m, Ritterstein 1400 m. Ostatné boli kratšie.

Koniec ťažby

Vyrobený materiál sa odvážal do Ružomberka, len neskoršie postavili lanovú dráhu od štôlní ku vstupom. Táto zdĺhavá práca bola príčinou, že výroba bola oveľa drahšia ako výnosy z ťažby a tak v roku 1923 zastavili ťažbu navždy. Stroje previezol štát do Banskej Štiavnice, budovy sa odpredali a tak na Magurke ostalo len pár rodín. V roku 1928 mala Magurka 20 domov a 75 ľudí.

magurka les V lese

Za Magurkou sme sa po chvíi dostali do svahu Mestskej hory 1529 m n.m.. Serpentínami sme pomaly vystúpali až na vrchol z ktorého bol dobre viditeľný hlavný hrebeň Nízkych Tatier spolu s cieľom našej túry - Ďurková.

magurka Pohľad na Magurku z Mestskej hory

Bočným hrebeňom sme pomaly vystúpali až k rázcestníku nad sedlom Ďurková. Spoza oblakov konečne vykuklo slnko avšak vietor nepríjemne fúkal čím ďalej tým viac.

Mestská hora Pohľad na chodník

oddych Oddych v závetrí

Chabenec Smer Chabenec

Mestská hora Pohľad späť

Ďurková Mohutný hrebeň

Zo sedla Ďurková sme pokračovali mohutným hrebeňom, po lúkach, na Ďurkovú.

Ďurková

Na Ďurkovej

Fúkalo tu ostošesť. Nie nadarmo je hrebeň Nízkych Tatier najveternejšie miesto na Slovensku. Zažiť tu bezvetrie je takmer nemožné. Vrchol je pokrytý skalami a je z neho pekný výhľad na Horehronie, Liptov a časť Oravy.

Ďurková Spoločná foto

sedlo Zámostskej hole sedlo Zámostskej hole

Cez Zámotskú hoľu sme klesli až do sedla. Tu sme opustili červenú značku a pokračovali sme po modrej späť až do Magurky.

Zámostská hoľa Zostup

lúky Zamokrené lúky