Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Siná (1560 m n.m.)

ikona

Chodník: Demänovská jask. slobody, rázc. (840 m n.m.)(žltá zn.)--> S. Sinej (1300 m n.m.)--> Siná (1560 m n.m.)--> S. Sinej (1300 m n.m.)--> Demänovská jask. slobody, rázc. (840 m n.m.) Celkový čas: 04:40

Siná (1560 m n.m.), menej známy nízkotatranský vrchol dobre viditeľný z Liptovského Mikuláša, tvorí bránu do známej Demänovskej doliny. Je najvyššie položeným bodom Národnej prírodnej rezervácie Demänovská dolina, ktorá sa rozprestiera v jej strednej časti.

siná

Prispieť súkromníkom?

Už dlhší čas je témou turistov v Demänovskej doline problém s parkovaním. Ten nespočíva v nedostatku voľných miest, ale v cene za parkovanie. 6 EUR je pre mnohých pomerne dosť. Obzvlášť, ak k tomu pripočítame návštevu jaskyne.

Parkoviská však nie sú spoplatnené plošne, všetko záleži od majiteľa. Záchytné parkoviská TMR sú bezplatné, súkromné sú spoplatnené spomínanou sumou. Najbližšie bezplatné parkovanie je, teda, v časti Lúčky, cca 2,5 km od nástupného bodu.

My sme zaparkovali na centrálnom parkovisku pre vstupom do Demänovskej doliny a odviezli sa autobusom za 0,75 EUR/kus.

tiesňava Vstup do Tiesňavy

Minulý rok skončila naša túra už tu, pretože tu bola tabuľa oznamujúca sezónnu uzáveru do 15. júna. Tento raz sme si vybrali vhodný dátum, a preto sme mohli bez obmedzenia vstúpiť do peknej tiesňavy pod masívom Repiská.

tiesňava Kaskády potoka

Pod dnešný vzhľad Demänovskej doliny sa významne podpísala zrážková, ale aj podzemná voda. Tá tu vytvorila kaňony, množstvo jaskýň a iných krasových javov.

siná Vlhkomilná flóra

Na tomto zaujímavom kúsku krajiny sa vyvinula tkz. vegetačná inverzia. V dolinách (nižších polohách) prevládajú druhy, ktoré majú radi chlad a vlhko, naopak vápencové bralá sú stanovišťom teplomilných rastlín.

siná

Podložie Sinej vzniklo pred 230 miliónmi rokov. V tom čase tu bolo plytké more s bohatou faunou. Piesky, íly a časti schránok živočichov sa ukladali, až vytvorili mocné vrstvy. Tie sa postupným navršovaním novších a novších vrstiev dostávali do väčšej hĺbky. Potom však prišlo Alpínske vrásnenie, ktoré vytlačilo z hĺbok tieto vápence a dolomity a vytvorilo z nich časť dnešnej Demänovskej doliny.

Vápence a dolomity sú však rozpustné, a preto je tu podložie prederavené ako ementál. Potoky tečú dolinami a potom sa strácajú v podzemí, aby následne niekde inde vyšli na povrch v podobe mocných prameňov.

repiská Vývraty

Chodník z doliny prudko stúpa až do sedla Siná. Na hranici NPR Demänovská dolina na hrebeni Repísk je mohutný vývrat stromov, ktorý bol v čase našej návštevy čiastočne spracovaný.

podlez Ráztocké sedlo

Strečing a orientačný beh

Velké polomy úplne zaterasili pôvodný chodník. Nájdenie správneho smeru si vyžaduje dobrý orientačný zmysel. Pri podliezaní a preliazaní mohutných kmeňov sme si riadne zacvičili.

demänovská dolina Hospodárenie v lesoch na Slovensku

siná Čo ostalo po lesníkoch

Pôdy, ktoré sa vytvárali stovky rokov, sú zdegradované. Vzácny humus odplavujú zrážky po svahu. Keď sme prechádzali rúbaniskom, bolo tu citeľne teplejšie napriek tomu, že bolo pod mrakom. Bude trvať desiatky rokov, kým sa tu príroda spamätá.

Zo sedla Sinej sme pokračovali chodníkom - nechodníkom, v skratke nazvaným podlez-prelez.

siná Najhoršie máme za sebou

siná

A sme hore

Pekný chodník vrcholovou časťou Sinej ponúka krásne výhľady do okolia. Na vrchole sa nachádza kríž a schránka s vrcholovou knihou.

Náš pobyt na vrchole bol krátky, nakoľko sa zo severu rýchlo približovala búrka.

siná Liptovský Mikuláš a Západné Tatry

siná Ďumbierske Tatry

siná Poludnica a Magura

siná Búrka na dohľad

Naspäť sme zostúpili rýchlo a, našťastie, sme nezmokli.