Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Poludnica (1548 m n.m.)

ikona

Chodník: Závažná Poruba (640 m n.m.)(žltá zn.)--> S. Rakytovica (1065 m n.m.)--> Predná Poludnica (1480 m n.m.)(modrá zn.)--> Poludnica (1548 m n.m.)--> Predná Poludnica (1480 m n.m.)(žltá zn.)--> S. Rakytovica (1065 m n.m.) --> Závažná Poruba (640 m n.m.) Celkový čas: 05:15 (v zime 07:00)

Podľa slovanskej mytológie je Poludnica démonická bytosť, chrániaca posvätnosť poludnia. V ľudovej tradícii bolo poludnie považované za hodinu duchov, kedy mal vládnuť pokoj. Koho Poludnica zastihla pri práci, mal to spočítané.

poludnica

Démon zvaný Poludnica

Niekedy mávala podobu vánku, a preto jej pohyb signalizovalo len skláňanie sa klasov. Na Slovensku mala podobu devy s partou alebo bosej ženy odetej do dlhého obrusu alebo do otrhanej sukne.

Ľudia ju vnímali ako škodlivú bytosť, čo potvrdzuje aj Erbenova balada:
„A zas do hrozného křiku -
„I bodejž tě sršeň sám! -
že na tebe, nezvedníku,
polednici zavolám!“

poludnica Poludnica z Chopku

„Naša“ Poludnica ale nie je démonickou bytosťou, ale démonicky krásnym vrchom. Každodenne sa na ňu pozeráme z okna nášho bytu. Mámi a mámi. Preto by bolo hanbou nevyliezť si na ňu.

poludnica

A tak sme sa vybrali. Bol krásny slnečný marcový deň. Zbalili sme zásoby, mačky, trekové palice, ja som si nahodila svoju červenú trpaslíkovskú čiapku a šlo sa.

Poludnica je bralnatý zalesnený vrch vysoký 1 548 metrov, nachádzajúci sa na konci rázsochy Krakovej hole. Ohraničujú ju zo západu Iľanovská a z východu Jánska dolina. Avšak, nedajte sa spliesť touto beťárkou! Poludnica má totiž dva vrcholy: na severe Prednú Poludnicu a na juhu ešte vyššiu Zadnú Poludnicu.

Odkiaľ kam ?

Na Poludnicu sa dostanete rôznymi trasami: či už zo Závažnej Poruby, Liptovského Jána alebo z Iľanova. My sme si vybrali prvú trasu. Cez vrcholy Poludnice sa po modrej značke dostanete až na Krakovu hoľu.

Nízke Tatry

Naša túra začala veľmi príjemne. Na začiatku chodník lemujú z oboch strán chatky. To ticho a pokoj by závidel nejeden veľkomešťan.

Po ceste si aj riadne zacvičíte. Miestami budete popadané brvná preskakovať a podliezať ako Crash Bendicut. Avšak, pomohli nám palice. Prvá menšia kríza nastala až pri objavení sa snehu. Avšak, pomohli nám paličky.

Po ceste sme sa stretli s troma druhmi snehu, pričom doteraz si neviem dobre vybrať víťaza kategórie tá najväčšia otrava: ťažký roztápajúci sa, sypký, na ktorom vám nohy odlietajú od seba a tvrdý primrznutý.

kamenné mlieko Jaskyňa Kamenné mlieko

Smerom od sedla pod Kúpeľom, vpravo od turistického chodníka, narazíte na jaskyňu Kamenné mlieko . Od roku 1994 je prírodnou pamiatkou.

kamenné mlieko Kvapľová výzdoba

55-metrov dlhá inaktívna fluviokrasová jaskyňa sa nachádza v masíve Poludnice v nadmorskej výške 1 548,7 m. Jaskyňa sa vyznačuje pozoruhodnou výzdobou, predstavuje krásny jaskynný mikrosystém.

Je významná tiež z archeologického a z historického – bola využívaná počas SNP. Jaskyňa je voľne prístupná. Hrebeň tiež ponúka pohľady na rôzne skalné prevysy, okná a diery. Turistom v prípade nepriaznivého počasia jaskyňa poskytuje úkryt a pohodlie, o čom svedčalo aj ohnisko.

poludnica Výhľady

Pokochali sme sa krásami jaskyne a pokračovali v našom putovaní. Po ceste sme obdivovali krásne výhľady. A potom to prišlo. Konečne vrchol! Ale len ten prvý – Predná Poludnica.

Z Prednej Poludnice Z Prednej Poludnice

Poludnica je turisticky veľmi vyhľadávaný vrch, o čom sme sa aj sami presvedčili. Pri výstupe i zostupe sme, totiž, stretli veľa podobne naladených turistov. Dokonca chodníkom sa mihli aj labky nejedného domáceho miláčika.

Prednej Poludnice je výhľad na Liptovskú kotlinu so scenériou Liptovskej Mary. Zo Zadnej Poludnice sa môžete kochať Nízkymi Tatrami od Chopka až po Veľký Bok.

poludnica Chopok

Z Prednej na Zadnú Poludnicu som sa riadne namordovala so snehom. Niektoré prívlastky na jeho adresu sú nezverejniteľné. Boj so snehom nám Poludnica vynahradila krásnymi výhľadmi. Aj na cikajúceho mládenca zo skaly.

poludnica Krakova hoľa

Keďže na vrchole riadne fučalo, radšej sme sa vrátili na prvý vrchol. Pri zostupe som ľutovala, že som si nezobrala hrubšie nepremokavé nohavice, na ktorých by bol zostup hotový na jeden šmyk.

poludnica

Pri zostupe sme sa posilnili na Prednej Poludnici. Po otvorení vrcholovej skrinky nás čakalo milé prekvapenie. Ej, veru, dobre bola zásobená! Brusnicovú Ďemänovku len tak hocikde nenájdete.

poludnica

Napriek tomu, že médiami sa šírili varovania, že by sa nemal piť alkohol z plastovej fľaše neznámeho pôvodu, my sme to riskli. Obavy po tom, čo som vypila jeden kalíštok a do polhodiny neoslepla, sa rozplynuli. Milí turisti, nebojte sa, nie je to etanol! Overené. Len si štrgnite. Na zdravie!

Pri zostupe mi bolo ľúto, že môj červený lopár leží doma. Ej, to by sa spúšťalo!