Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Aktuálne podujatia v meste: info tu
Zemplínske múzeum: info tu
Informačná stránka o Dolnom Zemplíne: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Martin

Martin (do roku 1950: Turčiansky Svätý Martin, maď. Turócszentmárton, nem. Turz-Sankt Martin, lat. Sanctus Martinus / Martinopolis) je mesto na severe Slovenska. Nachádza sa asi 25 kilometrov juhovýchodne od Žiliny a 170 kilometrov severovýchodne od Bratislavy, v Žilinskom kraji. Leží v Turčianskej kotline na rieke Turiec, pod výbežkami Malej Fatry. Je to historické centrum Turca a okresné mesto.

matica

Pôvodná budova Matice slovenskej bola postavená v r. 1863 - 1875 podľa projektu J.N. Bobulu architektom Milanom Urbánom zo Vsetína. Pôvodne neskoro klasicistická budova bola začiatkom 20. storočia dočasne upravená pre štátne úrady. Nad bránou budovy je pamätná doska odhalená v r. 1919. V areáli 1. budovy Matice slovenskej sa nachádza aj pomník S.H.Vajanského a Matičný park.
Reprezentatívna expozícia Literárneho múzea a Galéria literatúry a umenia s výstavnými priestormi bola verejnosti sprístupnená v roku 1992. Expozícia, ktorá Vás prevedie storočiami vývoja slovenskej literatúry, je rozdelená chronologicky do deviatich častí.
Otváracie hodiny Literárne múzeum: Ut-So 8.00 - 16.00
Vstupné Literárne múzeum: Základné vstupné: 1 €

martin divadlo snp
Budova Národného domu bola postavená v roku 1888 podľa projektu arch. Blažeja Bullu. Veľkú dvoranu, javisko, šatne, hneď od začiatku používal Slovenský spevokol. Na prízemí na východnej strane boli hostinské miestnosti, od južnej strany bol hlavný vchod do vestibulu, do dvorany, ku schodom, na poschodia, k hostinským miestnostiam a k vedľajším miestnostiam. Na prvom poschodí boli hosťovské izby a byt hostinského, od južnej strany boli miestnosti Kasína. Na južnej a západnej strane boli sprvoti umiestnené zbierky Múzeálnej slovenskej spoločnosti, neskôr tam mali úradovne martinský Priemyselný spolok a iné úrady.Dnes je budova Národného domu sídlom Divadla SNP a nachádza sa na Divadelnej ulici.
martin Budova Tatra banky
Budova Tatra banky - Tatra banka bola založená v roku 1884 ako účastinná spoločnosť. Úradovne mala v dome svojho dlhoročného pokladníka Jána Kunaya. Tatra banka kúpila staré domy v prostrednom rade, zbúrala ich a postavila v rokoch 1912 – 1913 na návrh architekta M. Milana Harminca budovu, terajšiu budovu Slovenskej sporiteľne. V budove je na prízemí na severnej strane hlavný vchod, ktorým sa vojde do veľkej dvorany, kde sú úradovne. Vo veľkej dvorane budovy bola dňa 30. októbra 1918 vynesená „Deklarácia slovenského národa“. Na stene v tejto miestnosti je pamätná deklaračná tabuľa.
martin zupny dom
Budova bývalého Župného domu bola pôvodne jednoposchodová, len neskôr nadstavili aj druhé poschodie a upravili jej fasádu v klasickom slohu. Budova je východným priečelím obrátená do námestia, dlhším priečelím je postavená do Ulice Daxnerova. Je murovaná z tvrdého a tufového kameňa na vápennú maltu. Miestnosti a chodby na prízemí sú zaklenuté českými klenbami. V miestnostiach na druhom poschodí sú stropy čiastočne drevené so sadrovou výzdobou. V rokoch 1843 a 1881 bola budova poškodená požiarmi a potom obnovená.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum v Martine patrí k najvýznamnejším kultúrnym inštitúciám na území Slovenskej republiky. V martine zriaďuje hneď niekoľko ďalších múzeí.
martin národné múzeum
Etnografické múzeum je špecializované na záchranu, výskum, dokumentáciu a prezentáciu ľudovej kultúry na Slovensku. Uchováva viac ako 100 000 zbierkových predmetov z oblasti etnografie a 31 000 z oblasti ostatných spoločenskovedných odborov. Dokumentuje tradičné ľudové hospodárstvo, výrobu, remeslá a odievanie.
Otváracie hodiny Etnografické múzeum: utorok – piatok 9.00 – 17.00 h
sobota – nedeľa 10.00 – 18.00 h
martin msd
Múzeum slovenskej dediny s najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku prezentuje okrem tradičného staviteľstva a bývania aj spôsob života na Slovensku v druhej polovici 19. a prvej polovici 20. storočia. Na ploche 15,5 ha sústreďuje 145 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Orava, Liptov, Kysuce-Podjavorníky a Turiec. Viac info.
martin národné múzeum
Múzeum Martina Benku - Expozícia predstavuje autentické prostredie a výtvarné dielo významného, všestranne orientovaného umelca, hlavne maliara a ilustrátora - národného umelca Martina Benku. Interiéry múzea - pracovňa, ateliér a spálňa - sú v zmysle poslednej vôle majstra Benku zachované v autentickej podobe.
Otváracie hodiny: utorok - piatok 10.00 - 16.00
Vstupné: Dospelí 1,00 €
Deti, študenti, dôchodcovia 0,50 €
martin msd
Múzeum kultúry Čechov na Slovensku je najmladšou stálou expozíciou SNM v Martine, ktorá približuje osobité životné prostredie a dielo manželov PhDr. Anny a akademika Jiřího Horákovcov, významných osobností dokumentujúcich tradície vzťahu Čechov a Slovákov.
martin národné múzeum
Múzeum kultúry Rómov na Slovensku je špecializovanou zložkou SNM v Martine. Toto pracovisko s celoslovenskou pôsobnosťou sa začalo formovať na pôde SNM - Etnografického múzea v Martine, ako Dokumentačné centrum rómskej kultúry na Slovensku v roku 2002. Po transformácii v roku 2004 je dokumentačnýcm a vedecko-výskumným múzejným pracoviskom, ktoré v rámci profilácie múzea kladie dôraz na akvizičnú, metodicko-odbornú a kultúrno-výchovnú činnosť. Prezentuje rómsku kultúru a informuje o jej špecifikách. V súčasnosti sídli v areáli SNM - Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch.
Nachádza sa tu Národný cintorín, Slovenské národné múzeum a tiež Múzeum slovenskej dediny, všetko sa oplatí navštíviť.Martin má velmi pekné okolie.V okolí dominuje hlavne Malá Fatra, taktiež Veľká Fatra. Musíme spomenúť samozrejme hrad Strečno. Kto sa chce kúpať v jazere môže ísť približne 15km smerom na Ružomberok do Šútova. FOTOGALÉRIA NIŽŠIE!!!