Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Výstup na Babiu horu

ikona

Turistický chodník: Slaná voda (750 m n.m.)(žltá zn.)--> Hájovňa na Rovniach (890 m n.m.)--> Babia hora (1723 m n.m.)(červená zn.) --> Malá Babia hora (1516 m n.m.) --> Pod Borkom (805 m n.m.)--> Slaná voda (750 m n.m.) Celkový čas: 07:00

Vyvrcholením návštevy Hornej Oravy bol nepochybne výstup na Babiu horu. Táto prirodzená dominanta vyčnieva široko - ďaleko samotná. Jej siluetu môžete vidieť z vrcholov Západných Tatier, Chočských vrchov, či Malej Fatry. Má širokú základňu a rozložitý vrchol. Je najvyšším vrcholom Oravských Beskýd a leží na slovensko-poľskej hranici. Je veľmi obľúbeným vyhliadkovým bodom, a to aj vďaka známym osobnostiam, ktoré ju v minulosti navštívili.

Názov Babia hora vychádza zo slova baba, často využívaného aj v názvoch iných vrchov s pretiahnutým tvarom. Poliaci tento vrch nazývajú Babia Góra alebo Diabląk.

slaná voda Chata Slaná voda.

Obvyklý začiatok na Slanej vode

Doviezli sme sa teda k chate Slaná Voda, kde sme započali túru. Žlto značeným chodníkom sme sa dostali na miesta, kde mala byť Hviezdoslavova alej. Žiaľ po aleji ani pamiatka (cesta tu stále je len bez stromov). Starou lesnou cestu sme sa dostali až k Hviezdoslavovej hájovni. Mimochodom aj P. O. Hviezdoslav chodieval do hájovne práve touto cestou.

babia hora Pohľad na cieľ.

hviezdoslavova alej Lúky v okolí Hviezdoslavovej aleje.

Hájniková žena

Dorazili sme na miesto, kde sa pokúšal o vernú Hanu Čajkovú zvrhlík Artuš Villány. Asi každému minimálne roduvernému Slovákovi :D je príbeh o Hájnikovej žene známy. V Hviezdoslavovej hájovni je umiestnená expozícia ohľadom tohto diela. V blízkosti sa ešte nachádza pamätný dom Mila Urbana.

Hviezdoslavova hájovňa Známa Hviezdoslavova horáreň.

Vzácne rašeliniská

Neďaleko horárne sa nachádzajú rašeliniská. Nepriepustnosť flyšového podložia (zmes pieskovcov a ílovcov) a vysoké zrážky zapríčinili zamokrenie a zrašelinenie územia. Jedinečnosť tohto územia v európskom meradle je podmienená výskytom všetkých typov rašelinísk na pomerne malej ploche. Najvzácnejšie sú aktívne vrchoviská, ktoré sú zásobované len dažďovou vodou. V tomto type stále prebieha proces tvorby rašeliny. Hojne sa tu vyskytujú aj prechodné rašeliniská, ktoré sú zásobované zrážkovou ale aj podzemnou vodou. My sme sa pri nich však nezastavovali.

babia hora Vpravo môžete vidieť známy oravský vrchol Pilsko..

Pralesy na Babej hore

Ochrana pralesov na najvyššom vrchu Oravských Beskýd sa datuje od roku 1926, kedy tu bola vyhlásená rezervácia „ Kotlina pod Babou horou“ na výmere takmer 118 ha, neskôr rozšírená na takmer 504 ha. Prales bol identifikovaný po obvode Babej hory (1 724,9 m n.m.) v nadmorskej výške od 1 170 do 1 490 m na ploche takmer 257 ha. Dominujú tu smrekové lesy čučoriedkové, ktoré miestami plynule prechádzajú do pásma kosodreviny. Zaujímavosťou je pomerne významné zastúpenie borievky nízkej v subalpínskom vegetačnom stupni. V nižšie položených častiach dosahujú smreky značných výšok a hrúbku aj viac ako 1 m. Priemerný vek porastov sa pohybuje od 160 do 205 rokov.

Babia Hora Chodník na vrchol.

Výhľady z vrcholu

Na vrchole sa nám otvoril krásny kruhový výhľad do okolia. Tatry vyzerajú z tejto strany neokúkane, žiaľ opar nám zhoršil viditeľnosť.

Čo majú spoločné V.I.Lenin a Ján Pavol II?

No samozrejme to, že obaja navštívili vrchol Babej hory. Kým Lenin údajne, Karol Wojtyla isto. Na pamätnej doske, ktorú pamiatke jeho návštev na Slovensku venovali obce Oravská Polhora, Rabča, Rabčice a Sihelné v roku 1996, je okrem iného aj jeho výrok „Chcem privinúť celý slovenský národ k svojmu srdcu jedným veľkým objatím."

babia hora Pamätná doska.

Na vrchole nechýbalo zaslúžené pivko.

pivo Toto nepotrebuje komentár :).

Na Babej Hore sme si oddýchli a po chvíli sme sa pohli smerom na Malú Babiu horu. Chodník bol veľmi pekne upravený.

Na poľskej strane sa nachádzajú početné menšie plieska (po poľsky stawky). Sú spomienkou na ľadovcovú minulosť Babej hory.

Babia hora Babia hora pri pohľade späť.

malá babia hora Pohľad na Babiu horu z Malej Babej hory.

Z Malej Babej hory sme odbočili z chodníka vedúceho po štátnej hranici na červenú. Po vyše dvoch hodinách sme dorazili späť k chate Slaná voda.

prístrešok Prístrešok, ktorý sme minuli po ceste späť.

KLIKNUTÍM zväčšíte mapu. mapa