Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Zo Srdiečka na Dereše a Babu

ikona

Turistický chodník: Srdiečko (1216 m n.m.)(žltá zn.)--> Kosodrevina (1500 m n.m.)(modrá zn.)--> Sedlo Príslop (1516 m n.m.)(žltá zn.)--> Dereše (2004 m n.m.)-->Sedlo Príslop (1516 m n.m.)-->Baba (1590 m n.m.)--> Mesiačik (1350 m n.m.)--> Tále, hotel Partizán (BUS,710 m n.m.)--> Celkový čas:07:30

Hotel Srdiečko** bol miesto, kde sme začali naše ďalšie putovanie Nízkymi Tatrami. Po žltej značke lesným chodníkom sme sa asi za 45 minút dostali k chate Kosodrevina. Nepríjemným prekvapením boli ťažké mechanizmy pracujúce nad pásmom kosodreviny nehľadiac nato, že sa nachádzali v NAPANT-e. Doslova na turistickom chodníku nápis STAVENISKO je silná káva!!!

Kosodrevina

Horská chata Kosodrevina.

Nízke Tatry

Stavebné stroje a tzv. trhacie práce v národnom parku..

Ďalšia zastávka malo byť sedlo Príslop, ktoré sme dosiahli asi po 40-tich minútach za neustáleho výhľadu na nízkotatranské končiare Ďumbier, Chopok či Dereše. Odpočinok a posilnenie sa desiatou v sedle nám spríjemňovala Žiarska Hoľa (1841 m n. m.) na ľavoboku a najvyšší bod dnešnej trasy, Dereše.

Žiarska hoľa

Žiarska hoľa zo sedla Príslop.

Na Dereše vedie zo sedla žltoznačený kosodrevinový val. Hustý porast borovíc zanechal na nás niekoľko škrabancov, preto dlhé nohavice a rukávy sú to pravé, čo si treba pribaliť na cestu. Od smerovníka na vrchole vedie na najvyšší bod Derešov kamenná cestička až na miesto s kruhovým výhľadom na Malú Fatru a jej vrcholy Stoh či Rozsutce, Veľkú Fatru, Západné a Vysoké Tatry s dominantným Kriváňom. Nášmu pohľadu nemohol uniknúť ani Veľký Choč, Liptovská Mara a priľahlá Podtatranská kotlina. Z nízkotatranských nás potešil Ďumbier, Chopok s Kamennou chatou, Skalka, Žiarska hoľa, či Vrbické pleso

Dereše

Chodník viedol hustým porastom Borovice kosodrevinovej.

Dereše

Vrcholový smerovník Dereše.

Dereše

Chodník na najvyšší bod Derešov.

Zo sedla na vrchol a späť mala cesta trvať asi 2,5 hodiny, ale Ondrík to zmákol o hodinu rýchlejšie (takže celkový čas sme mali kratší). Z Príslopu prenasledovaní kosodrevinou stále po žltej značke sme obchádzali vrchol Pálenice až na Babu. Kosodrevinou zarastený chodník, bol kde tu presvetlený odpílenými konármi, ktoré však pre ich zostatkovú dlžku v neprehľadnej vysokej tráve môžu spôsobiť zranenie...a takmer aj spôsobili.

Pálenica

Chodník smerujúci na Pálenicu.

Baba

Pohľad tesne pod vrcholom Pálenice, vzadu Baba.

Baba

Veget na horskej lúke medzi Pálenicou a Babou,...lepší madrac, ako v hoteli na Táloch :).

Medzi Pálenicou a Babou boli okrem úsekov vedúcich kosodrevinou nepríjemné aj miesta na jej okraji zvažujúce sa do doliny, ktoré dali zabrať našim členkom. Smerovník Baba prehrdzavený na nepoznanie odzrkadľoval tiež turistickú ´vyťaženosť´tohoto chodníka.

Baba

Naklonený chodník tesne pred Babou.

Mesiačik

Z Baby sme mali prejsť do lesa a (podľa mapy z roku 2007) ním až do Tálov stále po žltej. O lese sa však hovoriť nedalo, realita = RÚBANISKO. Ísť po značke bol tiež problém, nakoľko sme ju museli doslova hľadať na stromoch (alebo tom, čo po nich zostalo) a kľučkovať medzi padlými ihličnanmi. Z Mesiačika do Tálov k hotelu Partizán nám to preto trvalo omnoho dlhšie, ako bol údaj (1:20) na smerovníku.

mapa

Zdroj: Shocart.

odporúčanie

Odporúčanie a varovanie: Túra patrí medzi náročné, hlavne pre úsek od sedla Príslop do Tálov, ktorý je málo frekventovaný. Ťažkoprechodné úseky porastov kosodreviny a zničený les nevyváži ani okolitá príroda. Jednoznačne ju preto nedoporučujeme, lepšie je zvoliť variant návratu z Derešov buď rovnakou trasou, po hlavnom hrebeni na Chopok a chatu Kosodrevina, alebo pre náročnejších až na Ďumbier, chatu generála M.R.Štefánika a Trangošku. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam na vedľajších hrebeňoch.