Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

NÁŠ PARTNER:

Penzión Javorina

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Na Roháč cez hrad Súľov a náučným chodníkom

ikona
Turistický chodník: Chata Súľov (360 m n.m.)(zelená zn.)--> Gotická brána (572 m.n.m.) --> hrad Súľov (660 m.n.m.) --> Lúka pod hradom Súľov (525 m n.m.)(červená zn.) --> sedlo pod Bradou (640 m n.m.) --> vyhliadka pri Brade (790 m n.m.) --> Roháč - Čiakov (718 m n.m.) --> Lúka pod Roháčom (510 m n.m.)--> Lúka pri Kamennom hríbe (450 m n.m.)(červená zn.) -->Chata Súľov (360 m n.m.) Celkový čas: 04:30

Súľov je perfektným miestom na lezenie po skalách, ktorých je tu neúrekom. Trasa začína pri chate Súľov (360 m n. m.).

Listy
Súľov hradSúľovský hrad

Zelená značka nás dovedie k viacerým vyhliadkovým bodom, vďaka ktorým sme mohli obdivovať Gotickú bránu, vrch Brada a iné unikátne diela prírody. Niečo vyše hodinku od chaty Súľov sa nachádza hrad, teda aspoň to, čo z jeho pôvodnej podoby zostalo (veľa toho naozaj nie je, iba zopár múrov a kamenných oblúkov ).

Súľov les

Jesenné listy.

Súľov les

Chrobáčik.

Z hradu sa dá ísť smerom dole a cez 2 lúky a to: lúku pod hradom Súľov (525 m n. m.) a lúku pri Kamennom hríbe (450 m n. m.) a po 1 hodine a 45 minútach sme z hradu pri chate Súľov. Druhý variant je časovo náročnejší ( zdržíte sa asi o 2 hodinky dlhšie), ale o to bohatší na vyhliadky do okolia a skalné veže, strmé bralá, ihly, okná, homole a pod., s často bizarným tvarom ako už spomínaná Gotická brána či Obrovská brána, ktorú uvidia turisti len ak si zvolia dlhšiu trasu.

skalná ihla skalná ihla
Skalná ihla. Skalné mesto
súľovské skaly

Zo zlepencov sa vyformovali v Súľove teda všelijaké čudá, mňa však najviac zaujala Súľovská venuša s poriadnou zadnicou ...( pre milovníkov histórie: neľakajte sa, Súľovská venuša nieje žiaden objav storočia, len sme tak pomenovali jeden zo skalných útvarov, no uznajte sami a kuknite foto)

Venuša skalná ihla
Spomínaná teta. Obrovská brána
skalný hríb

Skalný hríb.

Z Roháču Čiakova treba odbočiť na žlto značený chodník a ním prudko dole zísť do malej tiesňavy, pri ktorej sme na chvíľu zapochybovali, či sme nezišli z chodníka, ale zúžili sme svoje pupky a dalo sa to.

Lúka pod Roháčom Lúka pod Roháčom

Od malej tiesňavky sme zišli na lúku pod Roháčom, následne na lúku pri Kamennom hríbe a naše putovanie sme skončili pri chate Súľov .

ikona

Prírodné rezervácie: Súľovské skaly (543,23 ha, Bytča,Žilina, 1973) Jediné väčšie skalné mesto na Slovensku. Zaujímavé tvary reliéfu v podobe skalných veží, ihiel, okien a brán oddelených hlbokými bezvodnými tiesňavami, roklinami a dolinami sú výsledkom pôsobenia vonkajších činiteľov (dážď, ľad, vietor - chemické a mechanické zvetrávanie) na veľmi tvárny a dobre opracovateľný materiál, akým sú zlepence, ktoré sa v prevažnej miere skaldajú z okrúhliakov, vápencov a dolomitov. K najkrajším útvarrom pôvabného bielosivého "stovežatého" skalného mesta patrí 13m vysoká Gotická brána, dvojcípy Roháč, Kamenný hríb, puklinová jaskyňa Šarkania diera a mnoho ďalšíchprírodných výtvorov s fantáziou podnecujúcimi názvami (Mária Terézia, Sova, Smrečok).Na vrchole Súľovských skál sa nachádzajú ruiny strážneho hradu.Zachovali sa tu lesné spoločenstvá s viacerými chránenými druhmi rastlín (ostrevka vápnomilná) a živočíchov (výr skalný, kavka obyčajná).

ikona

Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0

Pozri aj:

Hrad Súľov

suľov

K lúke pod Roháčom