O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(nie) |
Voda:(áno Lúka pod hradom Súľov) |
Doprava: (bus) Bytča ---> chata Súľov |
Celkový čas: 04:30 |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
NÁŠ PARTNER:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Súľov je perfektným miestom na lezenie po skalách, ktorých je tu neúrekom. Trasa začína pri chate Súľov (360 m n. m.).
Súľovský hrad |
Zelená značka nás dovedie k viacerým vyhliadkovým bodom, vďaka ktorým sme mohli obdivovať Gotickú bránu, vrch Brada a iné unikátne diela prírody. Niečo vyše hodinku od chaty Súľov sa nachádza hrad, teda aspoň to, čo z jeho pôvodnej podoby zostalo (veľa toho naozaj nie je, iba zopár múrov a kamenných oblúkov ).
Jesenné listy.
Chrobáčik.
Z hradu sa dá ísť smerom dole a cez 2 lúky a to: lúku pod hradom Súľov (525 m n. m.) a lúku pri Kamennom hríbe (450 m n. m.) a po 1 hodine a 45 minútach sme z hradu pri chate Súľov. Druhý variant je časovo náročnejší ( zdržíte sa asi o 2 hodinky dlhšie), ale o to bohatší na vyhliadky do okolia a skalné veže, strmé bralá, ihly, okná, homole a pod., s často bizarným tvarom ako už spomínaná Gotická brána či Obrovská brána, ktorú uvidia turisti len ak si zvolia dlhšiu trasu.
Skalná ihla. | Skalné mesto |
Zo zlepencov sa vyformovali v Súľove teda všelijaké čudá, mňa však najviac zaujala Súľovská venuša s poriadnou zadnicou ...( pre milovníkov histórie: neľakajte sa, Súľovská venuša nieje žiaden objav storočia, len sme tak pomenovali jeden zo skalných útvarov, no uznajte sami a kuknite foto)
Spomínaná teta. | Obrovská brána |
Skalný hríb.
Z Roháču Čiakova treba odbočiť na žlto značený chodník a ním prudko dole zísť do malej tiesňavy, pri ktorej sme na chvíľu zapochybovali, či sme nezišli z chodníka, ale zúžili sme svoje pupky a dalo sa to.
Od malej tiesňavky sme zišli na lúku pod Roháčom, následne na lúku pri Kamennom hríbe a naše putovanie sme skončili pri chate Súľov .
Prírodné rezervácie: Súľovské skaly (543,23 ha, Bytča,Žilina, 1973) Jediné väčšie skalné mesto na Slovensku. Zaujímavé tvary reliéfu v podobe skalných veží, ihiel, okien a brán oddelených hlbokými bezvodnými tiesňavami, roklinami a dolinami sú výsledkom pôsobenia vonkajších činiteľov (dážď, ľad, vietor - chemické a mechanické zvetrávanie) na veľmi tvárny a dobre opracovateľný materiál, akým sú zlepence, ktoré sa v prevažnej miere skaldajú z okrúhliakov, vápencov a dolomitov. K najkrajším útvarrom pôvabného bielosivého "stovežatého" skalného mesta patrí 13m vysoká Gotická brána, dvojcípy Roháč, Kamenný hríb, puklinová jaskyňa Šarkania diera a mnoho ďalšíchprírodných výtvorov s fantáziou podnecujúcimi názvami (Mária Terézia, Sova, Smrečok).Na vrchole Súľovských skál sa nachádzajú ruiny strážneho hradu.Zachovali sa tu lesné spoločenstvá s viacerými chránenými druhmi rastlín (ostrevka vápnomilná) a živočíchov (výr skalný, kavka obyčajná).
Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0
Hrad Súľov | K lúke pod Roháčom |