Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

NÁŠ PARTNER:

Penzión Javorina

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Dubnický kaštieľ

V septembri (2012) uplynul presne rok od sprístupnenia Dubnického kaštieľa, ktorý sa podarilo zčasti zrekonštruovať. V kaštieli sídli mestské informačné centrum, ktoré nám zaslalo materiály o pamiatke. My sme sa rozhodli ho navštíviť, pretože sme pri ceste domov okolo Dubnice prechádzali. Dubnický kaštieľ nájdete na Nám. sv Jakuba, hnedé informačné tabule Vás tu nasmerujú bez ohľadu na to, či prichádzate od Trenčína, alebo Ilavy.

Z histórie Dubnického sídla Ilešháziovcov

Dubnický kaštieľ začal budovať Gašpar Ilešházi v 40. rokoch 17. storočia na staršom základe. Kaštieľ má ústredný dvor (Átrium) stavaný na terase, ktorej svah tvoril bezpečnostnú priekopu. Z renesančnej stavby sa zachoval klenbový priechod vo východnom krídle, ktorý slúžil ako bočný východ pre koče.

dubnický kaštieľ Átrium Dubnického kaštieľa

Gašpar Ilešházi

Po smrti Gašpara Ilešháziho (na obrázku vľavo) sa dedičstvo rozdelilo medzi jeho dvoch synov. Po smrti jedného z nich sa majiteľom celého panstva stal Juraj Ilešházi, ktorý tu zriadil barokovú kaplnku Nanebovzatia Panny Márie doplnenú rokokovým inventárom. Vo východnom krídle boli v chodbe umiestnené obrazy všetkých Ilešháziovcov v životnej veľkosti. Južné krídlo bolo spojené so záhradnou alejou oválnym schodišťom. V tomto krídle mali Ilešháziovci svoj červený salón a hosťovskú spálňu. Po smrti Juraja Ilešháziho sa dedičom panstva stal jeho adoptívny syn Mikuláš, ktorý realizoval generálnu prestavbu kaštieľa do dnešnej podoby.

Múzejná zbierka obrazov Ilešháziovcov

Gašpar Ilešházi

Ilešháziovci vytvorili vzácnu obrazovú zbierku, ktorá obsahuje okrem portrétov príslušníkov rodu i diela iných žánrov. Nájdeme tu krajinky, sakrálne obrazy, zátišia, mytologické scény, ako aj monumentálne scény námornej bitky. Veľkoformátové ilešháziovské portréty dopĺňajú menšie portréty členov rodu. Kolekcia portrétov členov vládnuceho rodu patrila k „povinnej výbave“ domácnosti uhorského šľachtica. Medzi „povinné“ šľachtické zbierky sa radili scény poukazujúce na bojovné tradície rodu a s tým spojené zásluhy o obranu vlasti.

dubnica kastiel Na dlhej chodbe sú inštalované obrazy významných majiteľov kaštieľa.

dubnica kastiel Obrazy zdobia aj steny izieb.

Gašpar Ilešházi V jednej miestnosti je dokonca koč.

Gašpar Ilešházi

Dubnické múzeum pri príležitosti 1. výročia otvorenia zrekonštruovaného Dubnického kaštieľa rozšírilo muzeálnu expozíciu o historický nábytok a expozíciu zbraní .

Starobylý Dubnický park

Jozef Illésházy (1723-1766) sa podujal podľa francúzského vzoru pretvoriť kaštieľskú záhradu na francúzsky park. Barokový sloh záhrad architekta André Le Nôtre sa vyznačoval prísne symetrickým riešením plochy. Neskôr Štefan II začal prestavbu dubnického parku podľa vzoru anglického prírodno – krajinárskeho štýlu. Bol to opak pravidelného štýlu tvorby záhrad. Úprava sa uskutočňovala pozvoľna a viaceré pôvodné zariadenia sa zachovali.

dubnický park

Od roku 1942 je park chránenou pamiatkou v majetku mesta Dubnica nad Váhom. Dnes nesie meno známeho dubnického dejateľa J.B. Magina. Celková plocha parku v dnešnej podobe presahuje 49 tisíc m2.

Vyhliadka a umelá jaskyňa Grotta

Z architektonických doplnkov francúzskeho parku najväčšiu pozornosť vzbudzovala dômyselne vybudovaná vyhliadková veža, pod ktorou bola umelá jaskyňa Grota. Vďaka európskym fondom sa ju podarilo obnoviť a sprístupniť verejnosti.

grotta

Zastavaná plocha tohto umelého skalného bludiska s vyhliadkovou vežou je 95 m2. Z drevenej plošiny na vrchole je krásny výhľad na údolie Váhu.

V Dubnici sa pestovali citrusy už od 18. stor.

oranžéria dubnica

Oranžéria bola založená v roku 1733. Budova dlhá 64 m mala drevenú konštrukciu. Patrila medzi najstaršie produkčné oranžérie v strednej Európe. Z roku 1765 je dochovaný záznam, že do Bratislavy bolo odoslaných z úrody 735 citrónov a 29 pomarančov. V rokoch 1888-1908 sa predalo 5775 kusov pomarančov, 950 kusov citrónov a 3594 fíg.

Úprava textu a foto Spoznaj.eu, texty nám zaslalo MIC Dubnica

dubnický kaštieľ
ikona

Otváracie hodiny: utorok - piatok: 13.00 - 17.00
sobota: 10.00 - 18.00
nedeľa: 13.00 - 18.00

ikona

Cenník:
MALÝ OKRUH (Dubnické múzeum + galéria)
Dospelí: 2,00 €
Študenti, ZŤP, dôchodci: 1,00 €
Deti do 6 rokov: zdarma
VEĽKÝ OKRUH (Dubnické múzeum + galéria + Grotta)
Dospelí: 2,50 €
Študenti, ZŤP, dôchodci: 1,00 €
Deti do 6 rokov: zdarma