Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

O meste

ra
Počet obyvateľov:6 080
Kraj:Žilina
Okres:Žilina
Geomorfologický celok: Žilinská kotlina
Rozloha:31,46 km2
Nadmorská výška:452 m.n.m.
Rieky:Rajčianka

Výlety v oblasti

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Aktuálne podujatia v meste: info tu
Rajecký maratón: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

AKTUÁLNA SNÍMKA:

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Rajec

Rajec je mesto ležiace v Žilinskom kraji približne 22 km južne od Žiliny. Má približne 6 tis. obyvateľov a bohatú históriu.

Obrázok: rajec.sk

Brundtlandské mesto

Rajec patrí medzi päť európskych miest (je jediným na Slovensku), ktoré má prívlastok "brundtlanské". Tento názov je odvodený od mena nórskej ministerskej predsedníčky Gro Harlem Brundtlandovej, ktorá prvá presadzovala myšlienku "trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti", teda spoločenského rozvoja, ktorý zabezpečí splnenie potrieb súčasnej generácie bez toho, aby boli ohrozené budúce generácie. V duchu tejto filozofie sa v meste Rajec realizujú viaceré projekty prostredníctvom ekoprístupu (vykurovanie, obchodný dom Tesco a pod.).

Pamiatky v Rajci

kostol rajec
Jednou z najstarších a najvýznamnejších stavebných pamiatok Rajca je farský rímsko - katolícky Kostol sv. Ladislava. Stojí excentricky od námestia, v juhovýchodnej najstaršej časti mesta, pod cintorínskym kopcom. V archívoch je prvá zmienka o kostole z roku 1368. Bola to pôvodne gotická stavba, z ktorej sa do dnešného dňa zachovala spodná časť veže a čiastočne obvodové murivo so západným a južným neskorogotickým portálom s neskorogotickými prútmi. V 17. storočí gotický kostol dostal renesančnú klenbu a v 18. storočí bol prestavaný v barokovom slohu. Kostol bol zdobený červenočiernym ornamentálnym pásom sgrafita, v súčasnosti sa tam už táto výzdoba nezachovala. Na južnej strane kostola ukazujú čas obnovené staré slnečné hodiny, pochádzajúce z roku 1770.

radnica rajec

Centrum mesta tvorí historické štvoruholníkové námestie, do stredov ktorého ústia vždy dve ulice zvierajúce pravý uhol. Toto dominantné, pravidelné námestie so sieťou ulíc vybiehajúcich z jednotlivých zasunutých nároží (čo je typickým znakom stredovekého gotického urbanizmu) vznikalo v 15. a 16. storočí. V 16. storočí vznikla i hlavná stavba námestia - radnica. Je to pôvodne renesančná jednoposchodová stavba prístupná zo všetkých strán. Otvorené arkády slúžili ako trhovisko. Na poschodí boli administratívne miestnosti mestskej rady. Po najnovšej rekonštrukcii v roku 1992 sú arkády zasklené a radnica slúži ako obradná, koncertná i výstavná sieň.

muzeum rajec

V južnej časti námestia stojí jednoposchodová renesančná budova, ktorá je typickou ukážkou architektúry 17. storočia. Zo zápisov mestskej pokladničnej knihy vysvitá, že začiatkom 19. storočia slúžila budova ako mestský pivovar, neskôr tu bola mestská krčma. Od roku 1993 tu sídli Mestské múzeum s dvoma expozíciami. Sú v nich zaujímavé exponáty živej aj neživej prírody rajeckej oblasti, historické dokumenty, remeselnícke nástroje a výrobky. Nájdeme tu aj zariadenie typickej meštianskej izby zo začiatku storočia.
VSTUPNÉ Mestské múzeum Rajec: Dospelí 1,00 eur
Deti od 6 do 15 rokov, Dôchodcovia 0,50 eur
Otváracie hodiny Mestské múzeum Rajec: pondelok, sobota zatvorené
utorok - piatok 10.00 – 16.00 hod.
nedeľa (od 15.6. – 15. 9.) 14.00 – 18.00 hod.

Ako využiť voľný čas v Rajci, najvýznamnejšie podujatia

rajecký maratón
V meste Rajec sa nachádza termálne kúpalisko Veronika. Pri obci Veľká Čierna (cca 5 km od mesta Rajec) sa nachádza novovybudovaný Golfpark Rajec.
Mesto je známe aj Rajeckým maratónom, ktorý sa koná každoročne druhý augustový víkend. Hlavne v týchto dňoch sa oplatí Rajec navštíviť.

rajecký maratón

Kam na výlet v okolí Rajca

V okolí dominuje hlavne Lúčanská Malá Fatra a taktiež Súľovské skaly. Známe sú aj dedinky Rajecká Lesná a Čičmany.Prvá výrobou Kofoly a minerálok Rajec a tiež Slovenským betlehemom, druhá ľudovou architektúrou. Neďaleko je aj zrúcanina hradu Lietava či kúpele v Rajeckých Tepliciach. Medzi veľmi dobré možnosti ubytovania v regióne patrí Penzión Javorina. FOTOGALÉRIA NIŽŠIE!!!

Autor: Spoznaj.eu, Zdroj: rajec.sk