Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

NÁŠ PARTNER:

Penzión Javorina

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Lietavský hrad

ikona

Turistický chodník: Lietava(405 m n.m.)(modrá zn.)--> Lietavský hrad (640 m n.m.)--> Lietava(405 m n.m.) Celkový čas: 01:25

hrad

Lietavský hrad Staviteľmi boli pravdepodobne predkovia rodu Balassovcov. Tieto zrúcaniny sú považované za najrozsiahlejšie na Slovensku, pričom samotný hrad bol rozlohou druhým najväčším. Strmé a neprístupné skaliská odjakživa chránili Lietavský hrad pred nájazdmi zo severnej a východnej strany. V stredoveku sa považoval za nedobytný a do jeho panstva patrilo 35 obcí. Pretože hrad slúžil predovšetkým ako úkryt v čase nebezpečenstva, bol aj dostatočne vyzbrojený, okrem iného 43 delami. O jeho bezpečnosti sa panstvo mohlo presvedčiť v časoch Bočkajovho povstania, keď sa sem uchýlil palatín Juraj Thurzo aj s rodinou a bezpečne odrazil útok povstalcov na hrad.

hrad

Po modrej turistickej značke začíname tento nenáročný výstup v obci Lietava, stúpame širokou lúkou na vrch Cibuľník a z rázcestia odbočkou na hrad. Cesta vedie sprvu po stráni, potom lesom a hore sme za necelých 50 minút. Rovnakou cestou sme sa vrátili aj k autu domov.

hrad

Zrúcanina hradu sa vypína na východnom okraji Strážovských vrchov a svojím impozantným vzhľadom krášli skalnatý hrebeň vrchu Cibulník medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná v nadmorskej výške 635 m. n. m. Okolie Lietavského hradu ponúka krásne prostredie a príjemnú ľahšiu túru vhodnú aj na prechádzku deťmi. Vstup do objektu je na vlastné riziko, čo je pri zrúcaninách bežné pre stále sa rozpadávajúce hradné múry.

hrad

Hradné múry jednotlivých objektov stoja dodnes do značnej výšky. Majú zachované otvory okien, prípadne vstupov a architektonických detailov, kamenné profilované konzoly bývalého arkiera, oblúčikové atiky, delové a kľúčové strieľne, miestami aj časti profilovaných ostení. V priestoroch bývalej kaplnky sa zachovali nábehy kamenných gotických rebier a na niektorých múroch zvyšky omietok. Z bývalých 90 miestností na dvoch poschodiach ostalo len torzo...ale i tak je tento hrad naozaj krásny. Na hrade bolo mnoho ohnísk a v čase našej návštevy sa opekačkou posilňovalo viacero návštevníkov. Okrem iného tu bola v zastrešenej časti informačná tabuľa zobrazujúca históriu hradu a jeho pôdorys .

hrad

V roku 2003 vzalo do prenájmu Združenie na Záchranu Lietavského Hradu, ktoré sa s pomocou sponzorov, grantových organizácií a Európskych fondov usiluje o zmiernenie rozpadu zrúcaniny, konzerváciu a jej statické zabezpečenie. Veríme, že túto pamiatku budeme môcť obdivovať aj naďalej, držíme palce.