Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

NÁŠ PARTNER:

Penzión Javorina

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Na Vápeč z Hornej Poruby

ikona

Turistický chodník: Horná Poruba (405 m n.m.)(červená zn.)--> Nad Hornou Porubou (700 m n.m.) --> Sedlo Palúch (890 m n.m.)--> Vápeč (956 m n.m.)-->Sedlo Palúch (890 m n.m.)-->Nad Hornou Porubou (700 m n.m.)(modrá zn.)--> Horná Poruba (405 m n.m.) Celkový čas: 02:30

Jeden z pekných letných dní sme venovali vrchu Vápeč v Stražovských vrchoch, preto sme sa doviezli do dedinky Horná Poruba - 405 m n. m., kde sme zvolili červeno značenú trasu na výstup, aby sme sa po prudšej modro značenej ceste mohli vrátiť. Preto sme šli hore dedinou pešo po asfaltke až kým sme nenarazili na červenú značku. Toto riešenie bolo ideálne, pretože cez najväčší úpek sme boli schovaní v lese a po ceste hore sme mali 2 studničky, takže sme ani nemali kedy vysmädnúť.

Vápeč

Náš cieľ z Hornej Poruby.

Les

Chodník lesom nás chránil pred horúčavou.

Les Les
Tu sa spojila červená z modrou. Mierne stúpanie listnatým lesom.

Pri výstupe sme narazili na modrý chodník,ktorý bol druhou cestou z Hornej Poruby a zároveň naša spiatočná cesta. Po asi 35 minútach stúpania sme boli asi 700 m n. m. - Nad Hornou Porubou. Odtiaľ sme pokračovali do sedla Palúch - 900 m n. m., čo bolo asi 15 minút od vrcholu. Tu sa nám odkryl skalnatý masív Vápeča a vedeli sme, že už sme čochvíľa hore.

Vápeč bralá

Tesne pod sedlom Palúch.

Vápeč výhľad

Výhľad tesne pod vrcholom na Hornú Porubu.

A naozaj sme za chvíľku aj boli. Výhľad do okolia bol pekný, najmä na susedné Vršatecké bralá. Na vyššom vrchole bol kríž a okolo neho viedla po skale cesta k nižšiemu vrcholu, kde bola vrcholová kniha. Tu sme zaznamenali naše zážitky a dojmy z vrchu Vápeč - 956 m n. m. Po menšom oddychu sme vyštartovali smerom do Hornej Poruby. Samozrejme po modro-červenej, neskôr už len po modrej až dole do dediny, kam nám to trvalo asi hodinku. Po ceste sme obdivovali bridlicové podložie, ktoré bolo obnažené práve na turistickom chodníku.

Kríž Vápeč

Kríž na vrchole Vápeča - 956 m n. m.

Vápeč výhľad

Nižší vrchol s prístreškom a vrcholovou knihou.

Vápeč výhľad

Pohľad zdola stojí tiež zato.

odporúčanie

Odporúčania a varovanie: Vrch Vápeč, čo sa týka dostupnosti a prostredia je naozaj pekne upraveným turistickým cieľom. Vidno ,že mnohí sa sem radi vracajú, aby spoznávali krásy tohto kraja. Nenáročná túra je tipom pre každého, kto by šiel okolo a chcel sa pokochať kruhovým výhľadom z vrchu Vápeč.

ikona

Prírodné rezervácie: Vršatské bradlá (82,39 ha, Ilava, 1970) Najvýraznejší a najvyšší skalný bradlový hrebeň na Slovensku (550 - 830 m) patrí k najpôsobivejším krajinným scenériám. Vápencový masív z obdobia jury vypreparovaný selektívnou eróziou z vrchnokriedo-vých slieňovcov a paleogénnych vrstiev so zachovanými skalnými a lesnými spoločenstvami teplomilných a horských druhov rastlín (púpava Hoppeho, lomika-meň vystupujúci) a živočíchov. Lokalita je jediným náleziskom všivca chochlatého na Slovensku.

Vápeč (75,38 ha, Ilava, 1993) Krajinná dominanta budovaná prevažne vápencami a dolomitmi.Považuje sa za najatraktívnejšiu časť Strážovských vrchov s vápnomilnou kvetenou.Pozoruhodný je najmä výskyt vstavačovitých.

ikonaPoužitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0

Použité mapy: Shocart: Turistický autoatlas Slovensko. Vizovice : Shocart, 2007. 132 s. ISBN 978-80-7224-575-8