Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

NÁŠ PARTNER:

Penzión Javorina

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Náučný chodník Rajecké Teplice - Porúbka

ikona

Turistický chodník: Rajecké Teplice (422 m n.m.)(zelená zn.)--> Poluvsianska skalná ihla (410 m.n.m.) --> vyhliadka na Turskú skalu (470 m.n.m.) --> Porúbka (375 m n.m.) Celkový čas: 02:30

11/2012
V tomto čase tu budú 2 roky odkedy sa zrevitalizoval Náučný chodník Rajecké Teplice - Porúbka. Aktivita sa uskutočnila v rámci projektu "Beskydská magistrála - cesta k priateľstvu národov", za finančnej podpory z rozpočtovej kapitoly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a združenia Región Beskydy. Pribudli informačné tabuľe, na ktorých pracovali po odbornej stránke Národný park Malá Fatra a Považské múzeum v Žiline. Značenie obnovili členovia klubu Značkár. Boli sme teda zvedaví, v akom stave sú spomínané vylepšenia a samozrejme aj samotný chodník.
Zo zdrojov na internete sme sa dočítali, že výlet bude trvať 3-4 hodiny. My sme po prejdení zistili, že sa to dá stihnuť aj za dve hodiny. Oficiálny údaj je skôr pre rodiny s deťmi.

Vláčikom na výlet do Rajeckých Teplíc

Rajecke Teplice, konkrétne parkovisko pred kúpeľným domom Laura (termálne kúpalisko) je odporúčaným východiskom trasy. Parkovisko určite neprehliadnete, pretože sa nachádza tesne za tabuľou Rajecké Teplice po ľavej strane hlavnej cesty v smere od Žiliny. Stojí tu mimochodom každý dedinský autobus.

parkovisko rajecke teplice Tu je spomínané parkovisko pred liečebným domom Laura

jazero rajecke teplice

Ďalším spôsobom, ako sa dostať do Rajeckých Teplíc, je použiť vlak. Ten vrelo odporúčame, pretože je to skvelý zážitok hlavne pre deti. Trať prechádza peknými scenériami Rajeckej doliny, takže je vhodný aj ako samostatný výlet spojený s návštevou kúpaliska v Rajci alebo v Rajeckých Tepliciach.
Ak pôjdete do Rajeckých Teplíc vlakom, tak sa zo stanice dostanete na začiatok chodníka krížom cez kúpeľný park. Ak máte chvíľku času, môžete si oddychnúť pri jazierku v centre Rajeckých Teplíc (vľavo na obrázku).

mapa rajecké teplice Tu je stručne načrtnutá cesta zo stanice k začiatku náučného chodníka.

náučný chodník Rajecké Teplice Porúbka

Začíname

No a teraz konečne k samotnej trase. Prvé zastavenie nás čakalo hneď po pár metroch. Na novej tabuli boli informácie o Rajeckých Tepliciach. Chodník prechádzal lesom, ale tesne nad hlavnou cestou, ktorú bolo dobre počuť. Po niekoľko sto metroch nasledovalo ďalšie zastavenie. Tu sme sa mohli zoznámiť so základnými informáciami o trase (obrázok vľavo). Občas spoza stromov vykukli domy mestskej časti Rajeckých Teplíc - Poluvsie. Mimochodom v jednom z týchto domov sa narodil kpt. Jozef Gabčík, ktorý bol účastníkom atentátu na Reinharda Heydricha - ríšskeho protektora.

poluvsianska skalná ihla

Poluvsianska skalná ihla

O chvíľu sme boli pri Poluvsianskej skalnej ihle (na obrázku vpravo). Je to dolomitová skala ihlovitého tvaru dosahujúca výšku približne 15 metrov. Rozrušovaním menej odolných vrstiev sa oddelila od ostatného skalného masívu. Tento prírodný výtvor je významný z vedeckého, náučného a estetického hľadiska. Stojí hneď vedľa hlavnej cesty. Všimnúť si ju môžete aj z vlaku, pri zastávke Poluvsie.
Za skalnou ihlou sme zatočili doľava a pokračovali sme po poľnej ceste.

Poluvsie Krásna panoráma Rajeckej doliny

náučný chodník Rajecké teplice porúbka

Už sme si mysleli, že chodník ani nebude stúpať, ale akonáhle sme sa priblížili ku kempingu Slnečné skaly tak to prišlo.

náučný chodník Rajecké teplice porúbka

A občas sa nám odkryl aj výhľad.

les

Turská skala

Značenie bolo dobré, niekedy však boli značky zoškrabané (nevieme prečo). Suverénne najkrajší výhľad sa nám naskytol na Turskú skalu - prírodnú pamiatku, ktorá je zriedkavým geomorfologickým útvarom – obtočníkom. Má výraznú estetickú a krajinotvornú funkciu. Zostup z vyhliadky bol dosť prudký a bolo tu dosť šmykľavo.

turská skala Turská skala

Onedlho sme sa ocitli pri rieke Rajčianka, ktorej bola venovaná ďalšia informačná tabuľa. Nachádzala sa tu aj studnička, kde bolo možné dočapovať zásoby vody.

borovicový les Krásny borovicový les

Bacha na záver

A to sme sa už nezadržateľne blížili k záveru trasy. Dôležité upozornenie: Keď prídete k železnici na okraji Porúbky, prejdite cez priecestie a lúkou pokračujte popri Rajčianke. Vyšľapaná cesta vás zavedie až do dediny. Rozhodne nepokračujte po náučnom chodníku. Keby ste tak urobili, museli by ste sa predierať rúbaniskom zarasteným bodliakmi tak ako my. Slovo na záver: pekne strávené nedeľné popoludnie v prírode.

náčný chodník rajecké teplice porúbka mapa