Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

NÁŠ PARTNER:

Penzión Javorina

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Na Uhrovecký hrad

ikona

Turistický chodník: Uhrovské Podhradie(340 m n.m.)(zelená zn.)--> hrad Uhrovec( 591 m n.m.) --> Uhrovské Podhradie(340 m n.m.) Celkový čas: 01:15

Prístup k hradu je po zelenej turistickej značke. Chodník je trochu prudší, ale je dobre značený. Avšak na začiatku trasy si treba dávať pozor na značky, pretože chodník náhle odbočuje z cesty pomedzi dva ploty. Preto sa treba dívať hlavne vľavo. Bolo čerstvo popršané a vzduch príjemne čerstvý, jahody už zreli a kvitlo nespočet kvetov. Po zhruba 45 minútach sa nám vynoril pred očami hrad. A tu máme pár fotiek z hradu ktorý je pomerne dobrom stave. jahoda
lúka rázcestník

Zrúcaniny hradu vypínajúce sa vo výške 591 metrov nad morom, na bočnom hrebeni Nitrických vrchov (časť Strážovských vrchov), neďaleko obce Uhrovské Podhradie v ťažšie dostupnom teréne. Neskororománsky hrad vznikol pravdepodobne medzi rokmi 1251 až 1293. Možno predpokladať, že na stavebnom vývoji hradu sa podieľal Matúš Čák, ktorý ho v roku 1295 prevzal od Petra, syna Bašu.

Uhrovecký hrad Uhrovecký hrad
hrad Uhrovec hrad Uhrovec

V roku 1389 daroval hrad a rozľahlé majetky cisár Žigmund Ctiborovi zo Ctiboríc, najbohatšiemu magnátovi západného Slovenska, ktorý hrad rozšíril. V 15. a 16. storočí sa viedli o hrad majetkovoprávne spory a často menil majiteľov, až napokon pripadol Zayovcom. Pre hrad začalo obdobie hospodárskej aktivity, čo sa opäť prejavilo na stavebných úpravách hradu. V období renesancie stál hrad bokom od centier veľkých bojových akcií.

hrad Uhrovec hrad Uhrovec

Vyhli sa mu turecké výboje, aj vnútorné nepokoje, ktoré ťažko postihli okolité teritórium. Zayovci sústredili svoj život do pohodlného, monumentálne upraveného kaštieľa v Uhrovci a na hrade udržiavali iba strážne a hospodárske objekty. Hrad postupne pustol a menil sa na ruinu. V 18. storočí postupne strácal význam, pretože tu už majitelia trvalo nesídlili.

hrad Uhrovec hrad Uhrovec

Dnes sa o záchranu zrúcanín hradu zaujíma Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva pod vedením predstaviteľa nadácie Petra Horanského vzhľadom aj na to, že v roku 2004 padla časť eróziou narušeného muriva, ktorá aj zmenila päťpodlažný vežovitý objekt predbránia.

hrad Uhrovec hrad Uhrovec

Alternatíva 2:Na Uhrovecký hrada Jankov vŕšok

ikona

Turistický chodník: Uhrovské Podhradie(340 m n.m.)(zelená zn.)--> hrad Uhrovec( 591 m n.m.) --> rázcestie zelenej a modrej značky(586 m n.m.)--> Holý vrch(688 m n.m.)--> Jankov vŕšok(533 m n.m.)--> Uhrovec(358 m n.m.) Celkový čas: 03:45

A druhou alternatívou je ,že sa pokračuje ďalej na Holý vrch Jankov vršok kde je pomník padlým partizánom, bunkre a amfiteáter,chodník potom pokračuje do Uhrovca.

Jankov vŕšok Jankov vŕšok
Jankov vŕšok Jankov vŕšok