Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Informačné centrum mesta Trenčín: info tu
Aktuálne podujatia v meste: info tu
Trenčiansky hrad: info tu
Trenčianske múzeum: info tu
Galéria Miloša Alexandra Bazovského : info tu
Múzeum kolies ETOP: info tu

MAPA OBLASTI:

NÁŠ PARTNER:

Penzión Javorina

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Trenčín

trenčín

Trenčín (po maďarsky Trencsén, nemecky Trentschin, latinsky Trentsinum alebo Laugaricio) je mesto s 57 000 obyvateľmi ležiace na rieke Váh. Nachádza sa na západnom Slovensku blízko hraníc s Českou republikou. Mesto je vzdialené približne 120 km severovýchodne od hlavného mesta Slovenska - Bratislavy. Vďaka svojej strategicky výhodnej polohe dal vznik Trenčianskemu hradu. Na hradnej skale sa nachádza Rímsky nápis datovaný do 2 storočia n.l. ,ako pamiatka po Rímskych légiach ,ktoré tu zimovali a založili osadu Laugaricio.

Najdôležitejšie pamiatky v Trenčíne

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad je charakteristickou dominantou nielen Trenčína, ale aj celého Stredného Považia. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad sme niekoľkokrát navštívili a venujeme sa mu v samostatnom článku.

Farský kostol Narodenia Panny Márie
Farský kostol Narodenia Panny Márie patrí medzi najhodnotnejšie a súčasne najstaršie sakrálne objekty v meste. Spolu s karnerom, mestskou farou a bývalou zbrojnicou patrí do komplexu Mariánskeho vŕšku „Marienberg“, ktorý ako súčasť mestského opevnenia chránil prístupovú cestu na hrad.
Katov dom
Katov dom je jedinou zachovanou stavbou tohto typu v Trenčíne, ktorá nebola výrazne narušená neskoršími prestavbami. Pravdepodobne existoval ako kamenný dom už v roku 1607. Reprezentuje charakteristický meštiansky dom s okružnou drevenou pavlačou, v ktorom boli umiestnené obytné priestory, hospodársko-výrobná časť a čierna kuchyňa.
Mierové námestie
Mierové námestie - Pôdorysnú osnovu mesta Trenčín tvorila stará historická cesta, spájajúca Moravskú bránu cez Považie s údolím rieky Nitry. Z tejto cesty, medzi hradnou skalou a riekou Váh, vznikla ešte pred rokom 1111 podhradská osada, ktorá vytvorila nepravidelné pozdĺžne námestie.
Mestská veža
Mestská veža - Dolná brána, dnes nazývaná aj Mestská veža bola postavená ako súčasť mestského opevnenia zrejme začiatkom 15. storočia. Už od vrcholného stredoveku slúži ako západný vstup na hlavné, Mierové námestie. Gotická veža mestskej brány a jej prejazd je zaklenutý lomeným gotickým oblúkom. Pôvodna brána bola iba dvojpodlažná, postavená na štvorcovom základe.
Morový stĺp Trenčín
Morový stĺp Najsvätejšej Trojice je pamiatka na konkrétnu historickú udalosť. V lete v roku 1710 vypukol v Trenčíne mor, na následky ktorého zomrelo okolo 1600 ľudí. Morový stĺp dal postaviť v roku 1712 gróf Ilešházy (Illéshazy).
Reliéf Jána Jiskru z Brandýsa
Reliéf Jána Jiskru z Brandýsa V rokoch 1915 – 1916 bol na hradnej skale pri Hoteli Tatra vytesaný reliéf Víťaznej Hungárie, symbol hrdinstva bývalého Uhorska spojený s maďarským textom, podľa návrhu sochára Michala Karu. Z dôvodu ideovej nezlučiteľnosti s politickou líniou novej republiky bol v roku 1921 pôvodný reliéf pretesaný reliéfom Jána Jiskru z Brandýsa, ako symbol bratstva dvoch národov.
Rímsky nápis na hradnej skale
Rímsky nápis na hradnej skale, Hotel Elizabeth Rímsky nápis z roku 179 po Kr. vytesaný do hradného brala predstavuje jednu z mála rímskych písomných zmienok na sever od Dunaja. Nápis na hradnej skale na pamiatku víťazstva nad germánskymi Kvádmi v preklade znamená: „Víťazstvu cisárov a vojska, ktoré sídlilo v Laugariciu, v počte 855 vojakov II. Légie, dal zhotoviť M. V. Maximianus, legát II. Pomocnej légie.“
Pasáž Zlatá Fatima
Pasáž Zlatá Fatima Pôvodná pasáž bola vybudovaná po veľkom požiari v roku 1886 z prízemia hotela Zlatý Baran. Došlo tak k spojeniu námestia s dnešnou Palackého ulicou. Okrem iného sa uľahčil príchod požiarnikov do vnútra mesta. V roku 1921 bol tento priestor zastavaný kinom Bio Zora. Dnešná pasáž je ukážkou úpravy pôvodných objektov s využitím liatinových stĺpov.
Synagóga trenčín
Trenčianska synagóga patrí k najkrajším a najzaujímavejším dielam svojho druhu na Slovensku. Bola postavená v blízkosti starej synagógy v roku 1913 podľa projektu berlínskeho architekta Richarda Scheibnera. Postavila ju trenčianska stavebná firma Fuchs a Niegreisz.

Múzea a galérie v Trenčíne

Trenčianske múzeum

Trenčianske múzeum s bohatou históriou a kultúrou sa venuje najmä histórii Trenčína a okolia, o čom svedčí expozícia „Z histórie a kultúry slobodného kráľovského mesta Trenčína“ a bývalej Trenčianskej župy, situovaná na prvom poschodí hlavnej budovy Trenčianskeho múzea - Župnom dome na Mierovom námestí v Trenčíne. Je zameraná vlastivedne a obsahuje časť prírodovednú, historickú, umeleckohistorickú, archeologickú a tiež národopisnú. Múzeum ďalej vlastní a spravuje zbierkové fondy historického, umenovedného, prírodovedného, literárno-historického či národopisného charakteru, bohaté zbierky z oblasti numizmatiky, faleristiky, filokartie, militárií a zbraní, umeleckého remesla a pod.
Otváracie hodiny: Utorok - nedeľa 09.00-16.00 h Obedná prestávka 11.00-11.30 h
Cenník: Dospelí 0,66 €
Deti od 6 r., študenti, dôchodcovia 0,33 €
ZŤP zdarma

Galéria Miloša Alexandra Bazovského

Galéria Miloša Alexandra Bazovského - V zbierkovom fonde galérie sa okrem diel M. A. Bazovského nachádzajú významné diela výtvarníkov z trenčianskeho regiónu i umelcov celoslovenského významu. Na krátkodobých premenných výstavách galéria prezentuje diela zo slovenskej, ale aj medzinárodnej umeleckej scény formou kolektívnych i individuálnych podujatí. Popri výstavnej a expozičnej činnosti sa Galéria M. A. Bazovského dlhodobo venuje aj kultúrno-vzdelávacím aktivitám. Jej pracovníci vytvorili v tomto smere špecializovaný priestor - Ateliér Majstra Galerka, ktorý slúži na realizáciu tvorivých aktivít. Veľkej obľube sa tešia koncerty vážnej hudby, ktoré ešte podčiarkujú vizuálnu stránku vystavených umeleckých diel. Otváracie hodiny: Utorok-nedeľa 9.00-17.00
Cenník: Dospelí 1,50 €
Deti, študenti, dôchodcovia 0,80 €

múzeum Etop

Múzeum kolies ETOP v Trenčíne je špecializované múzeum technického typu, ktoré dokumentuje vývoj kolies od dôb najstarších až po súčasnosť. Samostatnú zbierku okrem vystavených exponátov spestruje literatúra, obrazy, heslá a vtipy, ktoré samozrejme úzko súvisia s danou expozíciou.
Nájdete tu: repliku kolesa z bojového voza, ktorý sa našiel v hrobke kráľa Tutachamona, rekonštrukciu dreveného vozíka z čias doby kamennej, staré autá - veterány, motocykle, slávny FORD T zvaný tiež Plechová Líza, kolesá z vozov, kočov, lokomotívy, z tanku, Formuly F1, originálnu kolársku dielňu na výrobu kolies
Otváracie hodiny: Pondelok - piatok 8.00 - 16.00 h
Cenník: Dospelí 2,00 €
Deti, študenti, dôchodcovia 1,00 €

Tipy na výlety v širšom centre mesta

Park Milana Rastislava Štefánika

Park Milana Rastislava Štefánika je spojnicou medzi železničnou, autobusovou stanicou a centrom mesta a poskytuje príjemné prostredie na posedenie i prechádzky. Je len málo miest na Slovensku, ktoré sa môžu pochváliť s cieľavedome budovaným, už vyše 100 ročným parkom, aký je v Trenčíne.

Lesopark Brezina
Lesopark Brezina Lesopark Brezina sa nachádza na juhozápadnom výbežku Strážovských vrchov, ktorý zasahuje až do Trenčína. Historický vývoj tejto lokality je spojený s vývojom Trenčianskeho hradu z najstaršieho obdobia trenčianskeho panstva. Časť dnešného lesoparku Brezina bola ešte v 19. storočí holým kopcom. Pásli sa na ňom kozy, preto sa najvyšší bod masívu dodnes nazýva Kozí vrch.
Športovo–rekreačný areál Ostrov
Športovo–rekreačný areál Ostrov je obľúbenou oddychovou zónou obyvateľov Trenčína a blízkeho okolia. Len pár minút chôdze od centra mesta a ocitnete sa v pokojnom prostredí vhodnom na aktívny či pasívny šport, relax a oddych. Kľudnú atmosféru tohto trávnatého prostredia dotvára rieka Váh, ktorej ochranná hrádza vytvorila promenádu obľúbenú u chodcov, cyklistov a korčuliarov.

Tipy na výlety v okolí Trenčína

Skalka pri Trenčíne
Pútnické miesto Skalka pri Trenčíne - Najstaršie pútnické miesto na Slovensku, Skalka sa nachádza na ceste z Trenčína do Nemšovej. Pozostáva z dvoch objektov: Malej a Veľkej Skalky.
Vážska cyklomagistrála
Vážska cyklomagistrála patrí medzi najdôležitejšie cyklistické komunikácie na Slovensku. Spája Kysuce a Horné Považie so Stredným a Dolným Považím. Jej dĺžka sa podľa rôznych zdrojov líši, my sme napočítali 167km na trase Starhrad (okres Žilina) - Madunice (okres Hlohovec). V článku Vám prinášame jej druhú časť z Nemšovej pri Dubnici nad Váhom až do Maduníc v okrese Hlohovec. Táto časť pozostáva z dvoch úsekov.Čítaj celý článok.
Dubnický kaštieľ
Dubnický kaštieľ - V septembri (2012) uplynul presne rok od sprístupnenia Dubnického kaštieľa, ktorý sa podarilo zčasti zrekonštruovať. V kaštieli sídli mestské informačné centrum, ktoré nám zaslalo materiály o pamiatke. My sme sa rozhodli ho navštíviť, pretože sme pri ceste domov okolo Dubnice prechádzali. Čítaj celý článok.

Turistika v okolí Trenčína

Považský InovecStražovské vrchyBiele Karpaty
Považský InovecStrážovské vrchy Biele Karpaty