Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Vážska cyklomagistrála 1. časť

Vážska cyklomagistrála patrí medzi najdôležitejšie cyklistické komunikácie na Slovensku. Spája Kysuce a Horné Považie, so Stredným a Dolným Považím. Jej dĺžka sa podľa rôznych zdrojov líši, my sme napočítali 167km na trase Starhrad (okres Žilina) - Madunice (okres Hlohovec). V článku Vám prinášame jej prvú časť zo Starhradu do Nemšovej. Tú sme rozdelili do 3 úsekov, ako môžete vidieť nižšie.

ikona
Cyklistická trasa: 1.úsek Starhrad--> Strečno--> Žilina-Budatín
2.úsek Žilina-Budatín--> Bytča--> Považská Bystrica
3.úsek Považská Bystrica--> Púchov--> Nemšová
Celková vzdialenosť: 91 km

mapa vazska cyklomagistrala

Nástupný bod je obec Strečno pri Žiline. Dá sa tu dostať vlakom, ktorým si môžeme prepraviť aj bicykle. Zo stanice Strečno sme sa teda vydali východným smerom. Prešli sme až na koniec obce Nezbudská Lúčka. Po pravej strane sme mali stály výhľad na Strečiansky hrad. Prešli sme popod železničné mosty a spevnenou cestou pokračovali po červenej značke až na Starhrad.

výhľad Starhrad
Starhrad

Výhľad zo Starhradu(vľavo) a Starhrad(vpravo).

Po nafotení výhľadov a ruín hradu Starhrad, sme sa vrátili do Nezbudskej Lúčky po tej istej trase. Nasledovali sme červenoznačenú cyklotrasu, ktorá pokračovala cez Varín na hrádzu Vodného diela Žilina.

hrad strecno Hrad Strečno.

kostol Varín vážska cyklomagistrála Most cez rieku Varínka vo Varíne.

Vodné dielo Žilina vážska cyklomagistrála Asfaltový povrch na hrádzi.

Hrádza je na oboch brehoch vyasfaltovaná. Asi v polovici cesty k priehradnému múru sa nachádza lávka na ľavý breh, my sme však pokračovali po pravom brehu až do Žiliny. Potom ako sme zišli z hrádze, prešli sme cez Váh pri priehradnom múre a pokračovali sme okolo hypermarketu Tesco do centra Žiliny. Trasa pokračuje do mestskej časti Budatín k rovnomennému hradu, kde končí prvý úsek.

budatín hrad Rázcestník pri hrade Budatín.

2.úsek: Žilina-Budatín--> Bytča--> Považská Bystrica

mapa vazska cyklomagistrala

Podľa niektorých zdrojov Vážska cyklomagistrála začína až v Budatíne a nie v Strečne, my však odporúčame prejsť aj prvý úsek, ktorý sme popísali vyššie. Z Budatína sme sa vybrali po ceste II/583 smer Bytča. Prešli sme mostom ponad rieku Kysuca do Považského Chlmca a pokračovali popri Hričovskej priehrade cez Marček a Svederník.

Svederník vazska cyklomagistrala Cesta tesne pred Svederníkom.

Za Svederníkom cesta pokračovala popri Hričovskom kanáli cez Kotešovú až do Bytče. Cyklotrasa je dobre značená, takže stratiť by ste sa nemali. V Bytči sa nachádza nedávno zrekonštruovaný Sobášny palác, ktorý patrí medzi najväčšie stavby svojho druhu v strednej Európe. Hneď vedľa neho sa nachádza Bytčiansky zámok, avšak ten dnes nie je prístupný, slúži iba ako archív. Z cyklotrasy k zámku je to asi 1 km zachádzka, takže sa tu oplatí zastaviť.

bytča sobášny palác vazska cyklomagistrala Sobášny palác.

bytča sobášny palác vazska cyklomagistrala Bytčiansky zámok.

Z Bytče sme si to namierili na cestu II/507. S vetrom v chrbte sme sa onedlho dostali až k Považskému hradu.

Považský hrad vazska cyklomagistrala

Považský hrad.

Pre tých, ktorí by si chceli urobiť prestávku na Považskom hrade, môžeme odkázať, že ich čaká krásny výhľad z výšky. Peši sa tu dá dostať za 20 minút, takže ak máte čas, oplatí sa to. No a z Považského Podhradia to je len kúsok do Považskej Bystrice, kde končí druhý úsek.

3.úsek: Považská Bystrica--> Púchov--> Nemšová

budatín hrad

Tretí úsek začína v Považskej Bystrici v časti Orlové. Nadväzuje na predchádzajúci, rozpísaný vyššie. Môžeme odporučiť bufet pri ceste po pravej strane, kúsok za križovatkou, na ktorej sa dá odbočiť do centra cez most. My však pokračujeme okolo Váhu. Cesta vedie popod les, ktorý nás chráni pred ostrým slnkom. Prechádzame cez Udiču a Nimnicu, kde sú známe kúpele.

Nimnica kúpele Priehrada Nosice a vrch Klapy v pozadí.

Kostol Radôstka Kúpeľný dom v Nimnici.

Z Nimnice je to asi 5 km do Púchova. Výhodou Vážskej cyklotrasy je dobrá dopravná dostupnosť. V prípade problémov to nie je ďaleko na vlak. Za Púchovom sme dostali defekt a kedže sme si zabudli náhradný plášť, putovanie pre nás skončilo. O týždeň neskôr sme sa doviezli do Púchova a pokračovali sme tam, kde sme predtým skončili.

Lednické Rovné kaštieľ Kaštieľ v Lednických Rovniach.

Z Púchova trasa pokračuje cez Lednické Rovné a Pruské.

Vršatecké bralá Vršatecké bralá.

Pri putovaní sa nám naskytli pekné výhľady na jednu aj druhú stranu. Napravo dominovali Vršatecké bralá, naľavo vrch Vápeč.

Pruské kostol

V Pruskom nás zaujal pekný, ale hlavne dosť veľký kostol i historické jadro obce. Tu sa dá odbočiť k Vršateckým bralám (7km), my sme však pokračovali do Nemšovej, kde 1. časť Vážskej cyklomagistrály končí.

odporúčanie
Odporúčanie a varovanie: Zdatnejší cyklisti zvládnu aj celú dĺžku (91 km) tejto časti Vážskej cyklomagistrály, tí menej zdatní si môžu vybrať niektorý z úsekov, ktoré sme si popísali. Odporúčame hlavne na úseku Žilina - Bytča a Považská Bystrica - Púchov ísť radšej cez víkend, kvôli menšej premávke áut.