Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Turistická Informačná kancelária: info tu
Aktuálne podujatia v meste: info tu
Považské múzeum v Žiline: info tu
Budatínsky zámok: info tu
Mestské divadlo Žilina: info tu
Považské múzeum v Žiline: info tu
Považská galéria umenia v Žiline: info tu
Žilinská hvezdáreň: info tu
Stanica Žilina-Zariečie (kultúrna inštitúcia): info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

AKTUÁLNA SNÍMKA:

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Žilina

Žilina (maď. Zsolna, nem. Sillein alebo Silein, poľ. Żylina, lat. Solna) je krajské a okresné mesto na severozápade Slovenska na sútoku riek Váh,Kysuca a Rajčianka.

Počtom obyvateľstva je Žilina štvrté najväčšie mesto na Slovensku. Je administratívnym, hospodárskym a kultúrnym centrom severozápadného Slovenska.
No a okrem toho je to moje rodné mesto a bývam tu. Máme celkom pekné historické jadro i keď sa neustále zmenšuje spolu s našou zeleňou pretože musí ustúpiť developerom ktorý všade kde sa dá dačo stavajú. Predstavím Vám dominanty a zaujímavé miesta v meste.

Dominanta mesta

Kostol Najsvätejšej Trojice (Katedrálny chrám) je najvýznamnejším a najstarším objektom v centre mesta. Kostol, pôvodne gotický, má po prestavbe renesančný charakter. Samotne stojacou zvonicou tohto kostola, ktorá pripomína známe talianske mestské zvonice – kampanily – je tzv. Burianova veža.

Srdce mesta

Mariánske námestie v minulosti nazývané Rínok, Kruhové námestie, Námestie Františka Jozefa, Námestie slobody a Námestie Dukla, predstavuje historické srdce Žiliny.
V roku 1987 bolo vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Vďaka štvorcovému pôdorysu (cca 100 x 100 m) a laubniam s arkádami, ktoré pokračujú v priľahlej Hodžovej a Radničnej ulici, vytvára neopakovateľnú atmosféru jedinečnú svojho druhu na Slovensku. Reštaurácie, štýlové kaviarničky a v letnom období i terasy lákajú k príjemným posedeniam.

Legendy spojené s námestím Uprostred námestia (hoci nie v jeho symetrickom strede) sa nachádza baroková socha Nepoškvrnenej Panny Márie – Immaculaty na podstavci s reliéfom sv. Floriána. Sochu niekoľkokrát opravovali, v roku 1953 ju chceli dokonca odstrániť a premiestniť na iné miesto, avšak po páde kamenára z lešenia a jeho následnej smrti, už to nikto nezopakoval.
S námestím sa spája veľa legiend, v ktorých sa spomína prepojenie objektov podzemnými chodbami. Objavila sa dokonca i zvesť, podľa ktorej pod námestím vedie tajná chodba až do Budatínskeho hradu.

Ďaľšie významné pamiatky v centre

Kostol Obrátenia sv. Pavla Apoštola a kláštor vybudovali jezuiti, ktorí prišli do mesta okolo roku 1654. Dvojvežový rímskokatolícky kostol postavili v barokovom štýle ako jednoloďový. Kláštor má tri podlažia. Pivnice pod kostolom a kláštorom sú kamenné.

Kostol sv. Barbory je prvou barokovou stavbou sakrálneho charakteru v Žiline. Kostol s kláštorom postavili v roku 1731 členovia rádu Menších bratov Františkánov.
Rosenfeldov palác bol postavený v roku 1907 ako zmenšená napodobenina viedenského zámku Belveder podľa projektu architekta Mikuláša Rautera. Patrí medzi najkrajšie secesné pamiatky na Slovensku.

Remeselnícky dom - Budovu začal stavať Žilinský priemyselný zbor. Objekt uviedli do prevádzky v roku 1910. Neskôr na budove bol nápis "Remeselnícky dom Gabriela Barossa". Na priečelí budovy je jeho socha a na stranách pod vežičkami sa nachádzajú dva reliéfy so 17 postavami, ktoré znázorňujú jednotlivé remeslá. V súčasnosti je budova po rekonštukcii a je súkromným majetkom. V blízkosti Remeselníckeho domu sa nachádza fontána "Žilinské panny" sochára a výtvarníka Vladimíra Kompánka, ktorá bola pôvodne umiestnená pod balustrádou na Námestí Andreja Hlinku.

Neologická synagóga Židovská náboženská obec v Žiline si v rokoch 1930 – 1931 postavila novú synagógu podľa projektu berlínskeho architekta Petra Behrensa. Funkcionalistická architektúra s maurskými prvkami zaraďuje synagógu medzi ojedinelé stavebné pamiatky na Slovensku.

Budova Považskej galérie umenia Secesná budova, ktorú postavili v roku 1911 podľa projektu Karola Kocha, bola sídlom Uhorského kráľovského pohraničného policajného kapitanátu. Neskôr tu sídlilo Okresné žandárske veliteľstvo. Od roku 1976 je sídlom Považskej galérie umenia v Žiline.

Námestie Andreja Hlinku Námestie Andreja Hlinku sa nachádza pod Kostolom Najsvätejšej Trojice (Katedrálny chrám) v priestore pôvodného koryta Váhu, ktoré Žilinčania premenili na polia. Neskôr polia nahradila dláždená plocha námestia, do ktorého ústi osem ulíc. Najvýznamnejšou z nich je Národná ulica.

Žilinská reálna škola Pre potreby Uhorskej kráľovskej štátnej reálnej školy postavili v rokoch 1910 – 1912 novú budovu na spojnici ulíc J. M. Hurbana a Legionárskej v štýle maďarskej secesie. Momentálne je budova prázdna, učebne aj Vydavateľstvo EDIS, ktoré tu sídlilo, sa presťahovali do areálu Žilinskej univerzity na Veľký diel.

Mestské divadlo (Reprezentačný dom) Budovu divadla postavili v rokoch 1942 – 1944 ako Reprezentačný dom Žiliny aj ako cirkevnú školu v štýle talianskeho neoklasicizmu. Od roku 1950 tu pôsobilo divadlo pod rôznymi menami a mestské základné aj stredné školy. Od roku 1991 je to opäť Mestské divadlo a sídlo mestskej televízie.

Čo sa oplatí vidieť v širšom centre

Budatínsky hrad Bol postavený ako strážny hrad na sútoku riek Váhu a Kysuce, na križovatke obchodných ciest. Jeho najstaršou časťou je valcovitá ranogotická štvorposchodová veža, pravdepodobne z poslednej tretiny 13. storočia. Celý článok o hrade môžete nájsť tu.

Kostol sv. Štefana kráľa je neskororománsky kostol nachádzajúci sa v miestnej časti Dolné Rudiny, je najstaršou architektonickou pamiatkou na území mesta a najstaršou stavbou svojho druhu na severozápade Slovenska.

Prehliadky mesta s pracovníkmi TIK-u

Historická Žilina
Vašim sprievodcom môže byť osobne autor prvých slovenských dejín mesta Alexander Lombardini. Prevedie vás zákutiami histórie mesta.
Rozprávkový okruh mestom pre deti a dospelých
Chcete sa dozvedieť nielen známe historické fakty o Žiline, ale aj tie, ktoré sa pohybujú v rovine domnienok, tvrdení, úvah, či povestí?
Židovská Žilina
Viete o tom, že židovská komunita v časovom úseku približne sto rokov (od pol. 19. st. do 40. rokov 20. st.) významne ovplyvnila tvár mesta a udalosti v ňom?
Funkcionalistická Žilina
Poznáte mená ako Behrens, Scheer, Stein, Weinwurm, Bednárik, Harminc, Čapka a iní? Ak áno, tak práve pre vás sme pripravili v spolupráci s architektom okruhy funkcionalistickou Žilinou.
Tajomná nočná prehliadka mesta
Ako vyzerá mesto pod rúškom noci? Čo ukrýva tajomné ticho? Ožijú povesti, legendy a tajomné bytosti? Pozývame vás na prehliadku mesta pre nebojácnych - pri svetle lampášov a fakieľ...

Viac info o prehliadkách tu.

Múzeá v Žiline a zaujímavé miesta

Múzeum židovskej kultúry - Expozícia múzea je umiestnená v budove bývalej ortodoxnej synagógy(Dlabačova 15, 010 01 Žilina), ktorá sa aj v súčasnosti využíva na duchovné účely. V priestoroch Malej synagógy nájdete stálu expozíciu judaík od roku 1996. Väčšinu vystavených exponátov tvoria sakrálne predmety, ktoré sú majetkom žilinskej Židovskej náboženskej obce.
Otváracie hodiny Pi: 15.30 - 17.30
Ne: 14.30 - 17.30
Pre organizované skupiny možnosť dohodnúť aj v inom čase, vopred na tel. čísle 0908 694 333.
Považské múzeum v Žiline - Múzeum je umiestnené v areáli kultúrnej pamiatky Budatínsky hrad. Spravuje objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch (Radenov dom a dom č. 42), expozíciu "Jánošík a Terchová" v Terchovej, hrad Strečno, Budatínsky hrad a Sobášny palác v Bytči. Od roku 2012 je opäť sprístupnená expozícia drotárstva v priestoroch múzea.
Považská hvezdáreň v Žiline - Považská hvezdáreň v Žiline sídli v Babuškovom (Makovického) dome. Realizuje odborno-pozorovateľské astronomické programy na pozorovateľni na Malom dieli. Popularizuje vedu, najmä astronómiu a príbuzné prírodné a technické vedy v živom kontakte s návštevníkmi (exkurzie, besedy, prednášky, verejné večerné pozorovania).
Horný val 20/41, 010 01 Žilina Tel.: +421 (0)41 564 32 00 E-mail: hvezdarenza@vuczilina.sk Web: www.hvezdaren.zilina.net
Stanica Žilina-Záriečie - Je nezávislým kultúrnym projektom-priestorom, prekračujúcim svoje možné definície. Je členom Trans Europe Halles, siete nezávislých kultúrnych centier, a ďalších európskych sietí. Dáva priestor pre inovatívnych umelcov, ktorí objavujú nové teritóriá tvorivosti.
Závodská cesta 3, 010 01 Žilina Tel.: +421 (0)41 500 50 64 E-mail: info@stanica.sk Web: www.stanica.sk

Kam na výlet do okolia Žiliny?

Kopec inšpirácií nájdete aj v žltom stĺpci vpravo. Mesto má velmi pekné okolie. V okolí dominuje hlavne Národný park Malá Fatra taktiež Súľovské skaly. Určite to doporučujeme. Niekoľko zrúcanín hradov samozrejme hrad Strečno kúpele v nedaľekých Rajeckých Tepliciach termálne kupalisko v Rajci či v Stráňavách. Kto sa chce kúpať v jazere musí ísť ďalej približne 40km do Šútova. Na neďalekom vrchu Straník sa dá vyskúšať paragliading. Takisto sa dá ísť plťou po Váhu Strečianskou úžínou.Kysucké kopčeky sú tiež pekné ale na výhlady skúpe. V zime je tu možnosť lyžovať vo Vrátnej či na Velkej Rači. FOTOGALÉRIA NIŽŠIE!!!