Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

AKTUÁLNA SNÍMKA:

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Okolo Veľkého Rozsutca cez Jánošíkove diery

ikona

Turistický chodník: Štefanová-BUS(625 m n.m.)(žltá zn.)--> Vrchpodžiar, s. (745 m n.m.)--> Podžiar (720 m n.m.) --> Horné diery (890 m n.m.) -->Medzirozsutce (1200 m n.m.) --> Sedlo Medziholie (1185 m n.m.) -->Štefanová (625 m n.m.) Celkový čas: 04:15

Tento výlet sme venovali našim dvom kamarátom, Aďke a Maťovi, ktorí zvyčajne nelozia po horách, preto sa nám zdalo vhodné zvoliť túto menej náročnú trasu. Autom sme sa odviezli do Štefanovej, čo bol náš východiskový bod. Je tu aj zastávka autobusu, nakoľko je tu začiatok mnohých turistických chodníkov. Pomaly sa naša 4-členná zostava pohla a spoločne mierime do sedla Vrchpodžiar, kde sa nám po polhodinke zjavila príjemná drevená koliba. Tu sa chalani občerstvili pivkom a mohli sme pokračovať po modrej značke Hornými dierami. Tu sme stretli väčšie aj menšie skupinky turistov, často sprevádzaných svojimi domácimi miláčikmi. Dosť nás pobavil pes so svojím pánom, ktorý ho vynášal po rebríkoch v rokline. Naozaj SRANDA!!!!

vrchpodžiar

V sedle Vrchpodžiar.

poludňové skaly

Poludňové skaly.

horné diery

V Horných dierach.

horné diery

Aďa a Martin s jeho akrobatickým výkonom s reťazou žiaril.

horné jánošíkové diery horné jánošíkové diery

Chodníčky, lávky, rebríky, vodopády...

horné jánošíkové diery horné jánošíkové diery

V sedle Pod tanečnicou - 1186 m n.m. je jedna veľmi obľúbená skala, pri ktorej sa fotia hádam všetci čo idú okolo nej. Po tom ako sme sa aj my zvečnili s Malým Rozsutcom, za 10 minút po modrej sme boli v sedle Medzirozsutce. Odtiaľ sme mali pekný výhľad na západné Tatry a dominantu Chočských vrchov - Veľký Choč : 1607,7 m. Ďalej sme pokračovali po modrej znečke do sedla Medziholie - 1185 m.n.m a obchádzali sme Veľký Rozsutec. Trvalo nám to asi hodinku a ďalsiu asi 1:30 hod. pekným lesíkom do Štefanovej.

Les

Chodníček lesom do sedla Medziholie.

Stoh

Stoh po ceste do sedla Medziholie

Veľký Rozsutec

A ešte Nagy Rozsutec.

odporúčanie

Odporúčanie a varovanie: Táto túra naozaj nepatrí medzi náročné. Je vhodná pre turistov začiatočníkov , ale má čo ponúknuť každému návštevníkovi Malej Fatry. Zaujímavý bod na tejto trase je sedlo Medzirozsutce, kde si môžete zvoliť náročnosť trasy:

medzirozsutce

či obísť Veľký Rozsutec ako my, vyliesť na Malý či Veľký Rozsutec. My sme vyskúšali všetky tri možnosti a všade sa dá odbivovať krása fatranskej prírody a neopakovateľné výhľady do okolia či vzdialenejších kútov Slovenska. A čo naši dvaja kamaráti - turisti začiatočníci????

Všetko zvládli, páčilo sa im a napriek otlakom a boľavým nohám nakoniec uznali, že námaha stála zato a určite sa niekedy vrátia spoznávať krásy toho nášho malého Slovenska. Len sme museli Maťovi v kolibe Podžiar vysvetliť a možno sme ho trochu sklamali že po ceste si nebude kde mať kúpiť bagetu ,ale postačila mu jeho desiata .

ikona

Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Rozsutec (841,55 ha, Dolný Kubín,Žilina, 1967) Územie je najlepším príkladom kontrastu hladko modelovaného krížňanského príkrovu a naňho nasunutého chočského príkrovu s bralnatým reliéfom.Dominuje mu Veľký Rozsutec. Dobre vyvinuté je menšie skalnaté mesto (Poludňové skaly, Jánošíkové diery) s výskytom roklín s vodopádmi. Raritou je 26m dlhá jaskyňa s unikátnou výzdobou s dvoj- až trojcentimetrových kryštálov kalcitu v severnom úbočí Malého Rozsutca.V rastlinom kryte sa striedajú smrečiny, jedliny, bučiny, javoriny a boriny s nádhernou kvetenou a pestrou faunou.

ikona

Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0