Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

O výlete

Náročnosť:ikonaikonaikona (nenáročná)
Možnosť stravy:ikona(áno)
Voda:ikona(nie)
Doprava:(individuálne)
Celková vzdialenosť: 18 km

Výlety v oblasti

Veľká Rača

Výstup na Makytu 923 m n.m.

Náučným chodníkom Vršatecké bradlá

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Hradná cyklomagistrála

ikona

05/2014 Hradná cyklomagistrála je cyklotrasa spájajúca tri hrady: Budatínsky hrad, hrad Strečno a Starhrad, pričom kopíruje prvý úsek Vážskej cyklomagistrály zo Starhradu do Žiliny - Budatína. Väčšina cyklomagistrály má asfaltový povrch, úsek z Budatína po VD Žilina makadamový. Dĺžka hradnej cyklomagistrály je cca 18 km.
Začiatok trasy je na parkovisku pri hrade Budatín na obrázku nižšie.

cyklomagistrála Možností kam ísť je mnoho

Výnimočná trasa

Smerovníky nám ukazujú aj na vzdialené ciele avšak nie všetky sú dostupné po cyklotrase, ktorá nevedie po frekventovaných cestách. Hradná cyklomagistrála však nie je tento prípad. Okrem úseku cez obec Nezbudská Lúčka vedie po vlastnom cyklochodníku.

budatínsky hrad

Budatínsky hrad

A hneď na začiatku tu máme prvý - Budatínsky hrad ( v Žiline a okolí známy ako zámok). Prvá písomná zmienka o tomto hrade pochádza z roku 1321 (castrum Budetyn). Podľa najnovších archeologických nálezov, bol pravdepodobne vybudovaný koncom 13. storočia na sútoku Váhu a Kysuce ako strážny hrad.

Z tohto obdobia sa dodnes zachovala časť prízemia pôvodnej veže.
Zaujímavosťou je spôsob, akým bola postavená. Uprostred močarísk sa nachádzalo malé bralo, ktoré zvýšili a zväčšili dovezenou hlinou. Vytvorili vlastne čiastočne umelý pahorok.

budatínsky park Park

Zámocký (hradný) park a jeho zaujímavosti

Novorevitalizovaný zámocký (hradný) park (spístupnený v septembri 2010) ponúka možnosti pobytu v prírode, je miestom oddychu a jedinečná nová zelená zóna v Žiline.

Návštevníci parku môžu obdivovať na sútoku riek Váhu a Kysuce reálny model plte s drevenými plastikami pltníkov, ktoré pripomínajú Budatín ako významné centrum pltníctva od čias stredoveku.

Plte tvorili 12 - 16 klátov rovnakej dĺžky spojených vpredu i vzadu priečnym polkmeňom. Plte - jedinky mali dĺžku 12 - 15 m, šírku 4 - 5 m. Obsluhovali ich dve osoby - jeden pltník vpredu a druhý vzadu (kormidelník).

budatínsky park Pltníci

Plte zo severného Slovenska vozili drevo z našich lesov a iný tovar po Váhu a Dunaji až do južných krajov Uhorska. Z okolia Žiliny sa na pltiach prevážala najmä kapusta, lesné plody, kožiarske výrobky z Rajca, ovčí syr, pivo, drevené výrobky, riad, solené mäso, med, jačmeň a mnoho iného.

Koncom 19. storočia začína pltníctvu konkurovať železničná doprava a v 30. - 40. rokoch 20. stor. pltníctvo zaniká pod vplyvom výstavby vážskej kaskády.

Zaujímavosťou je, že pri Budatíne sa plť musela viesť nie po prúde rieky, ale priečne, aby sa udržala na prúde a neocitla sa v krútňave, ktorú vytvárala Kysuca vlievajúca sa do Váhu. Plte idúce z Kysúc zas pri vtoku do Váhu silná voda ponárala pod hladinu.

Areál Vodného Slalomu pod Dubňom Areál Vodného Slalomu pod Dubňom

hradná cyklomagistrála Nový úsek z Budatína po Vodné dielo lemuje niekoľko altánkov a tabúľ.

Klasika na Vodnom diele Žilina

Vodné dielo Žilina poznajú mnohí ako miesto, kde chodia ľudia radi tráviť aktívne svoj voľný čas. Pri priehradnom múre máte na výber ľavý a pravý breh, na ktorých sú upravené asfaltové cyklochodníky. Obe vás zavedú až do obce Strečno resp. Nezbudská Lúčka.
Ľavý breh (v smere toku rieky) tvorí mnoho zálivov a chodník sa tu viac kľukatí, pričom prechádza okolo chatiek. Nájdeme tu aj reštauráciu približne v polke cesty pri obci Mojš a pri nej lávku spájajúcu oba brehy.
Pravý breh tvorí z veľkej časti hrádza na korune ktorej vedie cyklochodník. Cesta je priamejšia, ale nie je tu žiaden tieň.

hradná cyklomagistrála My sme si vybrali pravý breh

Vodné dielo Žilina vážska cyklomagistrála Asfaltový povrch na hrádzi.

hradná cyklomagistrála Pohľad na ľavý breh

Hrad Strečno Hrad Strečno

Hrad Strečno a stredoveká dedina Paseka

Cyklochodník nás zavedie až k hradu Strečno. Ten stojí na 103 m vysokom vápencovom brale vo výške asi 420 m n.m.. Spolu so Starým hradom vytvára ojedinelú dvojicu stredovekých pevností. Za necelé štyri storočia sa tu vystriedalo viacero majiteľov, z ktorých treba spomenúť aspoň Pongrácovcov, Pavla Kinižiho, Kostkovcov, Deršfiovcov a Vešeléniovcov.

dedina paseka Hrad Strečno
Hrad Strečno

Z hradnej veže je krásny kruhový výhľad ma Krivánsku a z časti i Lúčanskú Malú Fatru, rieku Váh a Domašinský meander, dedinku Nezbudská Lúčka, z nej premávajúcu kompu priamo do Strečna a plte s turistami splavujúce Váh.

Novinkou pod hradom je stredoveká dedina Paseka. Vybavenie domčekov v dedine je vyrobené v štýle 10. - 12. storočia tak, ako v stredoveku - z jedného kusa kmeňa. Drevenice sú postavené bez základov, s hlinenou podlahou a rovnakým pôdorysom. Využité sú tradičné materiály tých čias – drevo a rákos. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa. Stredoveká dedina má ukázať život jednoduchého človeka, jeho životné podmienky a technologické postupy.

Hrad Strečno Hrad Strečno

Starhrad Starhrad

Nakoniec Starhrad

Z Nezbudskej Lúčky sme sa presunuli nakoniec až k Starhradu.

Starhrad

Záver cyklotrasy už prechádza NP Malá Fatra.

Starhrad Ruiny Starhradu

Hrad Starhrad postavili na ochranu starej cesty vedúcej Považím, neďaleko brodu, kde stará cesta prechádzala z pravého brehu na ľavý. Spomína sa už v roku 1267. Názov Starý hrad dostal až po postavení Strečna, ktoré prevzalo jeho pôvodnú funkciu.

Starhrad Hradná veža

Starhrad Starhrad Krásny výhľad na Domašínsky meander

Nevládzete?

Pre cyklistov, ktorí nezvládnu 18km tam a 18km späť sa naskytá vynikajúca možnosť ako si zjednodušiť život. Odvezte sa vlakom zo Strečna do Žiliny a ušetríte spiatočnú cestu. V moderných osobných vlakoch sú k dispozícii miesta na bicykle.

vlak vlak

odporúčanie
Odporúčanie a varovanie: Hradná cyklomagistrála je výborným tipom na výlet pre všetkých milovníkov cyklistiky. Na svoje si tu prídu aj korčuliari bežci, ale aj chodci.