Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

Fiľakovský hrad

Mesto Fiľakovo nájdete v najjužnejšom cípe stredného Slovenska. Známe je predovšetkým mohutným hradom a pekným okolím CHKO Cerová vrchovina.

Hrad Fiľakovo

Fiľakovský hrad je najvýznamnejšou pamiatkou mesta a sídli v ňom Hradné múzeum. My sme ho navštívili v doobedných hodinách avšak nastal problém s prehliadkou hradu. Keďže o 10:00 ráno bola pred hradom len malá skupina maďarských turistov, lektorka zoznámila návštevníkov s históriou hradu a jeho expozíciou v maďarskom jazyku. Bola nám ponúknutá možnosť navštíviť hrad so slovenskou lektorkou o hodinu neskôr, my sme však nemali veľa času tak sme si vypočuli maďarský výklad :D

Bebekova bašta V Bebekovej bašte sídli expozícia hradného múzea

História múzea

Myšlienka založenia hradného múzea sa v rozvojových plánoch samosprávy objavila opäť v r. 2005. V r. 2006-2007 prebehla rekonštrukcia interiéru Bebekovej bašty i jeho adaptácia na múzejné účely. V auguste 2008 sprístupnilo HMF na troch spodných podlažiach päťposchodovej Bebekovej bašty stálu expozíciu pod názvom „Stáročia Fiľakovského hradu“, ktorá návštevníkov oboznamuje s históriou mesta a hradu od prvej písomnej zmienky po zničenie hradu v roku 1682.

Vystavené sú tak vzácne stredoveké a včasnonovoveké fiľakovské hradné nálezy zo Slovenského národného múzea (kachlice s vyobrazeniami stredovekých uhorských kráľov a svätcov), ako aj pôvodné kľúče hradu a predmety pochádzajúce z obdobia 39-ročnej tureckej okupácie Fiľakova. Hrad Fiľakovo Expozícia

Na spodnom poschodí nájde návštevník hodnotné exponáty z najvýznamnejších archeologických lokalít okolia Fiľakova - časť hodejovského bronzového pokladu, kovania opaskov z obdobia avarského kaganátu, pochádzajúce z chotára obce Prša a hrobovú keramiku z doby bronzovej z neďalekých Radzoviec (výpožička z Novohradského múzea a galérie).

Hrad Fiľakovo Expozícia hradného múzea

Opitá hradná posádka a následná 39 ročná Turecká okupácia

Fiľakovský hrad v roku 1554 dobyli zradou osmanskí Turci a okupovali ho do roku 1593. O obsadení Fiľakova sa mienky autorov rozchádzajú. Podľa zachovaného listu študenta Martina z 9. septembra 1554 zradcovia boli nemeckí žoldnieri.

Historik Miklós Istvánffy /Istvanfus nar. 1538/ uvádza, že Turkov vpustil do hradu turecký služobník Aethiops cez okno, ktoré slúžilo na vyhadzovanie smetí. Podľa Žigmunda Forgácha /Forgatius nar. 1510/ údajne František Bebek uvrhol do väzenia jedného kňaza. Ten, aby sa pomstil, prezradil miesto nízko položeného okna jednému Turkovi, ktorého keď z hradu prepustili, zvesť oznámil sečianskemu begovi Kara Hamzovi.

Isté je však to, že hrad bol oslabený neprítomnosťou veliteľa hradu Pavla Jánossyho a neopatrnosťou strážiacich vojakov. Pokiaľ vojaci na strednom hrade popíjali a strážcovia boli premožení v noci spánkom /či vínom/, väčší počet Turkov sa pomocou 12 stôp vysokého povrazového rebríka dostal do horného hradu a zmocnili sa aj hradnej brány. Obliehaná posádka dolného hradu pod presilou kapitulovala 16. júna 1554.

Fiľakovo Výhľad z veže

Oslobodenie hradu

Cisárske vojská dobyli Fiľakovský hrad späť od Turkov v roku 1593. Hrad na príkaz snemu v rokoch 1602 a 1604 obnovili, ale hneď ho obsadili bočkajovské vojská.

Časté vojenské nepokoje medzi mocenskými skupinami habsburskej ríše a cisárom si vynútili aj rýchle a opakované úpravy – v rokoch 1608, 1609, 1613 a znova v roku 1619 (po požiari 1615). V rokoch 1621-1623 o hrad bojovali betlenovci.

horný hrad fiľakovo

Počas Rákociho povstania, keď bol kapitánom František Vešeléni obsadilo mesto cisárske vojsko. Hrad aj mesto prosperovali. Na Červenej skale bola postavená strážna veža a na Strážnej hore bola trvalo umiestnená posádka. V hrade sa konali zasadania a porady okolitých žúp.

fiľakovo

V rokoch 1650-1664 bol kapitánom hradu Adam Vešeléni a od roku 1657 sa dedičným kapitánom stáva Štefan Koháry I. a od roku 1667 Štefan Koháry II., ktorý dal v roku 1672 opraviť hradné múry. Počas Tököliho protihabsburského povstania tento na hrad v roku 1678 zaútočil, ale nedobyl ho.

fiľakovo

Nakoniec osudní Turci

V roku 1682 sa Tököli za výdatnej podpory Turkov (60 tisíc vojakov) sústredil na znovudobytie hradu, čo sa im po náročnom obliehaní aj podarilo. Hrad vyhorel, spolu s ním zhorel aj župný archív a mesto bolo zničené. Odvtedy je hrad v ruinách.

Od roku 1972 sa uskutočňuje konzervácia hradných ruín.

fiľakovský hrad

Vstupné a Otváracie hodiny Fiľakovského hradu

15.marec - 15.november: Po-Ne 10.00 - 18.00
Mimo turistickej sezóny (v období od 16. novembra do 14. marca) zabezpečujeme vstup skupinám s minimálnym počtom 15 osôb na základe predbežnej prihlášky.
Vstupné:
od 7 do 26 a od 62 do 69 rokov: 1,50 EUR
od 27 do 61 rokov: 3,00 EUR , ostatní zdarma

Tipy na výlet v meste a v okolí Fiľakova

somoška

Mestské vlastivedné múzeum pracuje ďalej ako oddelenie novej inštitúcie. Jeho expozícia bola zatvorená v lete 2008. Budova sa plánuje zrekonštruovať a nová expozícia bude venovaná dejinám Fiľakova po zničení hradu s dôrazom na históriu miestneho priemyslu (smaltovne). Hradné múzeum organizuje krátkodobé výstavy tak v tzv. galérii Mestského vlastivedného múzea, ako aj na najvyšších dvoch poschodiach Bebekovej bašty.
Otváracia doba:
Pondelok: zatvorené
Utorok: 8.00 - 12.00, 12.30 - 16.00
Streda: 8.00 - 12.00, 12.30 - 16.00
Štvrtok: 8.00 - 12.00, 12.30 - 16.00
Piatok: 8.00 - 12.00, 12.30 - 16.00
Sobota: zatvorené
Nedeľa: zatvorené
Vstupné:
od 7 do 26 a od 62 do 69 rokov: 0,35 EUR
od 27 do 61 rokov: 0,70 EUR

kamenný vodopád

Kamenný vodopád vznikol pred 4 miliónmi rokov z bazaltovej lávy, ktorá stuhla v kráteri bývalej sopky pod zemským povrchom. Päť až šesťboká stĺpovitá odlučnosť sa vytvára pri pomalom chladnutí lávy, je charakteristická pre bazalt, avšak v takejto ohnutej forme sa radí medzi európske unikáty. Bazaltové stĺpy boli odkryté ťažbou suroviny pri výstavbe hradu. Nájdete ho na Náučnom chodníku Somoška 15 km južne od mesta.

somoška

Hrad Somoška sa nachádza priamo na hranici s Maďarskom asi 100 metrov od Kamenného vodopádu. Hrad založili Kačičovci kocom 13. alebo začiatkom 14. storočia. Začiatkom 18. storočia po potlačení Rákoczyho povstania ho cisárske vojská zbúrali. Podoba pôvodného hradu nie je jasná, asi ju tvorila malá bezvežová dispozícia približne trojuholníkového pôdorysu.

Autor: Spoznaj.eu, Zdroje: informačné panely na hrade.

Info o meste

rv
Počet obyvateľov:10801
Kraj:Banská Bystrica
Okres:Lučenec
Geomorfologický celok: Cerová vrchovina
Rozloha:16,18 km2
Nadmorská výška:193 m.n.m.
Rieky:potok Belina

Výlety v oblasti

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu