Hrad Hajnáčka je hrad nachádzajúci sa v Cerovej vrchovine, na vulkanickom brale vytvorenom vyvrelinou čadiča na vrchole homoľovitého kopca nad obcou Hajnáčka v nadmorskej výške 355 m n.m. .
Hradné braloTento kút Slovenska je mnohým neznámy a preto uprestnenie, že hrad nájdeme v Cerovej vrchovine nemusí stačiť. Preto pripomenieme, že sa nachádzame na strednom Slovensku v jeho najjužnejšej časti v okrese Rimavská Sobota, neďaleko mesta Fiľakovo.
V prípade, že sem idete autom od Fiľakova ako väčšina navštevníkov, treba odbočiť z cesty II/571 do obce Hajnáčka. Na námestí v Hajnáčke doľava a tu vás už smerovníky navedú do areálu. Pred vstupom vojdete drevenou bránou a už stúpate schodíkmi až na bralo. Napriek tomu, že sú prázdniny a letná turistická sezóna, chodník je nepokosený a lavičky sú už tiež staršieho dáta. Kedysi to tu bolo asi pekne upravené.
Vulkanický reliéfHradná skala je tvorená diatrémou. Tento odborný výraz pomenúva kanál, ktorý privádza magmu do krátera sopky. Celé toto dielo prírody vzniklo počas finálnej fázy terciérneho vulkanizmu v Západných Karpatoch.
Obyvateľ hraduO hrade je prvá zmienka v r. 1245. Vznikol ako kráľovský na mieste staršej pevnosti. Stal sa sídlom panstva, ku ktorému v polovici 15. storočia patrilo 15 obcí. V 16. a 17. storočí bol významným bodom protitureckej obrannej línie. V roku 1545 ho na rok obsadili Turci a nakrátko aj koncom storočia. V 17. storočí bol prestavaný, v 18. storočí spustol.
Zrúcaniny hradu HajnáčkaZachovali sa len nepatrné zvyšky múrov skutočne ťažko prístupnej časti hradu s palácom a podkovovitou baštou. Pozorným bádaním môžeme objaviť zvyšky hradných múrov a vysekané schodište v hradnej skale, ktorá tvorila na mnohých miestach časť hradieb i vnútornej architektúry. V najvyššej časti stála kedysi menšia palácová stavba, chránená dvomi pásmi hradného múru a podkovovitá bašta.
Výhľad na obec HajnáčkaObec sa vyvinula z majera pod hradom. Mala roľnícko-pastiersky ráz. Patrila pôvodnému hradnému panstvu Hajnáčka, v novoveku viacerým zemianskym rodinám. Za tureckej okupácie sa zmenila na samotu, potom sa postupne zaľudňovala. V roku 1773 tu žilo len 13 želiarov a niekoľko panských remeselníkov. V r. 1828 mala obec už 84 domov a 375 obyvateľov.
Ostatky kašieľaV 19. storočí tu vznikla väčšia tehelňa. Do roku 1945 sa obyvatelia zaoberali prevažne poľnohospodárstvom. V rokoch 1938-1944 bola Hajnáčka pripojená k Maďarsku. Po oslobodení tu vybudovali závod Ipeľských tehelní. Taktiež tu vznikol kameňolom a pekárenská výrobňa. JRD tu bolo založené v r. 1957.
Odporúčania a varovania: Zaujímavý výhľad, ak prechádzate okolo určite sa stavte.
Fiľakovský hrad | Krupina |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu