Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

O výlete

Náročnosť:ikonaikonaikona (stredne náročná)
Možnosť stravy:ikona(nie)
Voda:ikona(nie)
Doprava:ikona(bus) Žarnovica ---> Banská Štiavnica,,Rozgrund jazero
Celkový čas: 04:10

Výlety v oblasti

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Hrebeňom Štiavnických vrchov

ikona

Turistický chodník: Štiavnické jazero(730 m n.m.)(modrá/ červená zn.)--> Červená studňa (791 m n.m.)(červená zn.)--> Tanád (939 m n.m.)--> sedlo pod Kanderkou(800 m n.m.)-->S. pleso(775 m n.m.) --> Kopanice - Baňa (655 m n.m.) Celkový čas: 04:10

Už dlhšiu dobu sme uvažovali o nejakej túre do Štiavnických vrchov. Výber trasy som nechal na Jana, keďže toto pohorie má lepšie zbehnuté. Okolo deviatej nasadáme do autobusu v Nitre a smerujeme do Žarnovice. Tu presadáme na lokálny autobus do Banskej Štiavnice prechádzajúci cez Vyhne. Postarší šofér radí akoby bez spojky a pri zástavke vo Vyhniach si preráža cestu cez obrúbnik. Svižným tempom stúpame kľukatými cestami a míňame tunajší pivovar Steiger. Vystupujeme pri Štiavnickom jazere.

Štiavnické jazero

Fotíme a hľadáme značku. Zelená značka smeruje po ceste dole. Po pár zákrutách odbočujeme doľava. Tu nás prekvapí sneh a blato. V lese v závejoch je snehu ešte dosť avšak akonáhle vychádzame na lúku je už sucho.

lúka

Prvý prudší výšľap.

lúky

Po asi 20 minútach sa napájame na červenú značku a pokračujeme vpravo. Nájsť chodník po zime na lúke nie je vždy ľahké, takže občas uvažujeme kadiaľ ďalej. Po asi ďalších 20 minútach križujeme cestu do Štiavnice pri Červenej Studni. Pre tých, ktorí by si chceli skrátiť túru o asi 45 minút, je možnosť sa vyviesť autobusom o jednu zástavku vyššie ako sme vystúpili my a začať túru až tu.

paradajs

Rázcestníkov, tabúľ a značiek je tu požehnane. Začiatok tu má aj náučný geologický chodník, takisto bežkárske trate. Pred nami sa vypína vrch Paradajs (nie hotel :))na obrázku vyššie.

paradajs

Chodník v lese bol ešte celý pod snehom, takže šľapanie bolo o čosi namáhavejšie. Občas sa nám dostal na dohľad aj náučný chodník (na obrázku vyššie). Po zdolaní Paradajsu (939 m n. m.) sme rýchlo zošli na lúku s krásnym výhľadom na Štiavnicu aj ďaleké okolie. Opäť nechýbajú informačné tabule, ktoré nás informujú o geologickej minulosti Štiavnických vrchov.

banska stiavnica

Panoramatický pohľad na Banskú Štiavnicu.

banska stiavnica

Detail centra mesta.

lúka nad Štiavnicou

Pokračovali sme na vrch Tanád (939 m n.m.), ktorý je druhým najvyšším spolu s Paradajsom.

tanád

Pohľad z Tanádu na lúku, z ktorej sme fotili Štiavnicu.

tanád

Kamenné moria na Tanáde.

Hodružské jazero

Hodružské jazero v pozadí.

Scila dvojlistá

Scilla bifolia - Scila dvojlistá.

Sitno

Počas cesty sme mali stály výhľad na najvyšší vrch Štiavnických vrchov - Sitno. Pokračovali sme holými lúkami, ktoré boli v minulosti odlesnené kvôli pasienkom. Ako sme sa dozvedeli z tabúľ kamenisté pôdy sa rýchlo vysušajú a tak sa tu neujme nič okrem trávy. Tu však strácame červenú značku. Po dlhšom čase sme na ňu nenatrafili a tak sme sa museli vrátiť späť až kým sme sa na ňu opäť nenapojili. Táto zachádzka nám zabrala asi hodinu a tak cieľ Sandrik v Hodruši, kde sme mali naplánovaný koniec túry sme definitívne pustili z hlavy.

hrad gýmeš

Rychnavské jazero s dominantou pohoria vrchom Sitno 1009 m n.m.. Nekonečné lúky z roztrúsenými malými osadami zvanými štále sú vhodné na cykloturistiku. Značkovanie cyklochodníkov je na lepšej úrovni ako tých turistických.

kopanice

Túru zakončujeme v Kopaniciach pri pivku. Z odtiaľto premávaju autobusy avšak my sme mali odvoz autom.

odporúčanie

Odporúčanie a varovanie: Štiavnické vrchy sú ako stvorené na cykloturistiku, ale aj pešiu turistiku. v zimnom období je tu množstvo upravených bežkárskych tratí. Na lúkach treba dávať veľký POZOR na značenie lebo zísť z chodníka je jednoduché.