Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

Mesto Krupina

Mesto Krupina sa nachádza v Banskobystrickom kraji, na najdôležitejšom severno-južnom ťahu, ktorý vedie celým stredným Slovenskom od poľských až k maďarským hraniciam. Leží v údolí rieky Krupinica, v strednej nadmorskej výške 280 m, približne 28 km od Zvolena a 47 km od Šiah.

Mestský dom Krupina

Z geografického hľadiska patrí do geomorfologického celku Krupinská planina, podcelku Bzovícka pahorkatina a predstavuje podhorie Štiavnických vrchov – najrozsiahlejšieho pohoria sopečného pôvodu na Slovensku. Najstaršia písomná zmienka o území (Krupinici), na ktorom vznikla Krupina je v liste Bela II. z roku 1135.

Najvýznamnejšie pamiatky v Krupine

Mestský dom je neobaroková stavba pochádzajúca z roku 1901. Je postavený v mieste pôvodného Mestského domu, ktorý vznikol už v roku 1590 počas úradovania nemeckého richtára Jána Schiferrera.

Mestský dom Krupina Mestský dom v Krupine

Evanjelický kostol Krupina Evanjelický kostol v Krupine

Evanjelický kostol je významnou dominantou mesta, ktorá vznikla koncom 18. Storočia v súvislosti s Tolerančným patentom Jozefa II. z roku 1781. Postavili ho v rozmedzí rokov 1784 – 1786 v klasickom slohu.

Sieňový priestor kostola je v interiéri ohraničený piliermi, nesúcimi valenú klenbu s lunetami a emporou. Hlavný oltár s obrazom Krista od bankobystrického maliara Letača, sa nachádzal na južnej strane a kazateľnica je pri južnom pilieri dodnes.

Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie v Krupine

Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie je najvýznamnejšou národnou kultúrnou pamiatkou v meste trojloďová bazilika s opevnením bola postavená začiatkom 13. Storočia.

Pôvodne katolícky kostol prevzali protestanti a v roku 1605 sa tu konal celouhorský snem pod vedením Štefana Bočkaya. Od roku 1683 až podnes kostol spravujú katolíci. Tento chrám patrí k najväčším románsky farským kostolom Hontu i Slovenska.

Husitská bašta

Husitská bašta vznikla pravdepodobne na popud Jána Jiskru z Brandýsa okolo roku 1440, ktorý ovládal stredoslovenské banské mestá v službách uhorskej kráľovnej - vdovy Alžbety a jej neplnoletého syna Ladislava, zvaného Pohrobok.

Tvorila súčasť mestského hradu, ktorý bol v 16. a 17. Storočí začlenený do protitureckého opevnenia. Z bašty je vstup do podzemných priestorov kostnice, zvyšku stredovekej kaplnky.

Vartovka a mestské hradby Vartovka Krupina

Dominantou mesta je aj pozorovacia vojenská protiturecká strážna veža Vartovka. Je to štíhla vysoká veža štvorcového pôdorysu s kamennou a drevenou ochodzou, na ktorú vedie kovové schodisko.

Veža bola postavená okolo roku 1564 spolu s mestskými hradbami na obranu mesta pred vpádmi tureckých vojsk. V súčasnosti je obnovená a sprístupnená pre verejnosť.

Múzeum Andreja Sládkoviča v Krupine

V pôvodne neogotickom, neskôr renesančnom meštiackom dome zo 16. až 17. Storočia sídli Múzeum Andreja Sládkoviča. Ešte pred dokončením ev. a.v. kostola sa tu konali evanjelické bohoslužby a od roku 1965 (1968) je tu múzeum s historickým (Hont a mesto Krupina) a literárnymi expozíciami (A. Sládkovič, E. Marótky Šoltésová).

Otvorené: Ut – Pi od 8:00 – 16:00. Kontakt: 045/55 21 805.

Významné osobnosti mesta

V meste Krupina pôsobilo a aj sa narodilo viacero slovenských literátov, medzi ktorými nemožno opomenúť Andreja Braxatorisa-Sládkoviča, ktorý sa narodil v roku 1820 a je autorom významnej básnickej skladby Marína, vlasteneckého básnického diela Detvan a množstva ďalších básní.

V roku 1855 sa v rodine evanjelického farára narodila Elena Maróthy-Šoltésová, zakladateľka slovenského ženského hnutia a známa slovenská spisovateľka, ktorú preslávili najmä diela Moje deti a Proti prúdu. Začiatkom 19. Storočia sa do Krupiny presťahoval aj rodák zo Zvolena, Jozef Cíger-Hronský – jeden z najvýznamnejších spisovateľov medzivojnového obdobia.

Andrej Sládkoviča v Krupine
Rudolf Geschwind

V Krupine takmer 40 rokov pôsobil aj významný šľachtiteľ ruži, Rudolf Geschwind. Vyšľachtil podľa jeho osobných záznamov 707 ruží (odrôd a hybridov), po mene je známych 135 jeho ruží a mnohé z nich sú dodnes pestované.

Vďaka jeho cieľavedomej práci je známym po celom svete, dokonca jeden z jeho výpestkov - čajohybrid Gruss an Teplitz (Pozdrav Tepliciam), bol v roku 2000 zaradený do Svetovej siene slávy starých záhradných ruží.

Na Slovensku je významná zbierka odrôd vyšľachtených Geschwindov v Arboréte Borová hora vo Zvolene, viaceré odrody sú umiestnené aj v Arboréte Mlyňany SAV a priamo v meste pôsobiska šľachtiteľa, pred Múzeom A. Sládkoviča.

Gruss an Teplitz Svetoznámy Gruss an Teplitz

Tipy na výlet v okolí Krupiny

Bzovík

Na území Krupinskej planiny sa nachádza obec Bzovík, juhovýchodne od Krupiny. Dominantou tejto obce je bývalá pevnosť, ktorú založil Lampert z rodu Hunt-Poznanovcov ako kláštor premonštrátov ešte pred rokom 1135. V 16. a 17. Storočí bol významnou protitureckou pevnosťou.

Uňatín

Neďaleko obce Čabradský Vrbovok sa čnejú do výšky pomerne zachované ruiny v minulosti mohutného Čabradského hradu (v prameňoch známy aj ako Litava), ktorý bol vybudovaný v 14. storočí.

Hradný vrch a jeho okolie je chráneným náleziskom s najbohatšou známou lokalitou plazov na území Slovenskej republiky. V okolí kaplnky v podhradí je skupina 10 chránených líp malolistých, z ktorých 5 má viac ako 150 rokov.

Z Krupiny vedie turistická trasa do obce Uňatín, kde nájdeme gazdovský dom zo začiatku 20. Storočia, ktorý reprezentuje tradície obce a regiónu – paličkovanú čipku.

sitno

Zaujímavým tipom na výlet je CHKO Štiavnické vrchy, ktorá vyniká množstvom prírodných, kultúrno-historických, stavebno-technických pamiatok, ako aj výskytom hornín a minerálov. Najvyšším vrcholom Štiavnických vrchov je Sitno. Zvetrávaním a rozpadom pôvodného sopečného reliéfu krajiny vznikli skalné veže, steny, ihly a rozsiahle kamenné moria.

stiavnica

Neďaleko od Krupiny (cca 20 km) sa nachádza Banská Štiavnica, ktoré je jedno z najkrajších a historicky najzaujímavejších baníckych miest na Slovensku. V roku 1993 bolo historické jadro mesta spolu s technickými pamiatkami v okolí zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Svätý Anton

Na Juh od Banskej Štiavnice sa nachádza obec Svätý Anton, s unikátnym barokovo-klasicistickým kaštieľom, postaveným v 18. storočí na zákaldoch staršieho hrádku z 15. storočia. Nachádza sa asi 15 km od Krupiny.

Dudince

Minerálne pramene v Dudinciach slúžia pacientom s ochoreniami pohybového ústrojestva, liečivá voda pôsobí proti nervovým chorobám, úspešná je aj liečba cievnych chorôb, vysokého krvného tlaku, niektorých kožných a ženských chorôb, a problémov s dýchacími cestami.

zvolen

Väčšina výletníkov po ceste do Krupiny neminie mesto Zvolen. Zaujímavým môže byť výlet na Pustý hrad, Milovníkov rastlín zasa môžu zaujať expozície rastlinných spoločenstiev v Arboréte Borová Hora s významnými zbierkami lesných drevín, bohatým sortimentom ruží ako aj sukulentných rastlín a kaktusov.

Autor: Spoznaj.eu, Zdroje: krupina.sk, informačné brožúry

Info o meste

rv
Počet obyvateľov:8035
Kraj:Banská Bystrica
Okres:Krupina
Geomorfologický celok: Krupinská kotlina
Rozloha:88,67 km2
Nadmorská výška:262 m.n.m.
Rieky:Krupnica

Výlety v oblasti

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu