Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Turistické Informačné centrum: info tu
Kalendár akcií v meste: info tu
Banícke múzeum v Rožňave: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • prosiek kvačany

  Zimný výlet Prosieckou a Kvačianskou dolinou

 • kôprovská dolina

  Kôprovská dolina a Temnosmrečinské pleso

 • salatin

  Salatín (1630 m n.m.)

 • Hrad Jasenov vroku 2010 a dnes

 • Klin 2173 m n.m.

 • Šarišský hrad

 • Štefánička z Jánskej doliny

 • Poludnica (1548 m n.m.)

 • Výstup na Sivý vrch 1805 m n.m. z Hút

 • Výstup na Tri Kopy 2136 m n.m. a Baníkov 2198 m n.m.

 • Slavošovský tunel

 • Čo robí 20 metrov vysoký balvan uprostred poľa?

 • Elektráreň Piešťany

 • Výstup na Baranec

 • Výlet na Katovú skalu

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Rožňava

Rožňava (maď. Rozsnyó, nem. Rosenau) je okresné mesto na Slovensku ležiace v Košickom kraji. No a okrem toho patrí medzi najväčšie mestá Gemeru a je tým najkrajším.
Podľa povesti o vzniku mesta bola na mieste, kde dnes leží Rožňava len jedna veľká lúka, na ktorej pásol pastier kravy. Raz stratila jedna jeho jalovička svoj zvonček, a tak sa pastier rozhodol, že ho nájde. Hľadajúc, však našiel zlatú trojružu, ktorú mu z útrob zeme vyniesla jeho milá premenená na anjela.
rožňava
Pastier si s nájdeným pokladom ľahol a zaspal. Snívalo sa mu, že k nemu prišla víla, položila si jeho hlavu do lona a zašepkala mu: "Budeš bohatý, ale šťastie budeš mať až na druhom svete!" Keď sa pastier prebudil a vrátil sa domov, porozprával svoj sen svojim blízkym a ukázal im zaujímavosť, ktorú našiel. Na mieste kde pastier trojružu našiel začali kopať a našli tam zlato, ktoré na toto miesto prilákalo veľa zlatokopov.
Prisťahovaní baníci si potom v týchto miestach založili novú osadu, ktorú nazvali Rosenau. V erbe mesta tak môžeme dodnes nájsť tri zlaté ruže (v skorších erboch to bola zlatá trojruža), ktoré dali Rožňave jej meno.

Najväčšie štvorcové námestie na Slovensku

rožňava
Historické jadro v Rožňave pozostáva z priestranného štvorcového námestia, najväčšieho svojho druhu na Slovensku a niekoľkých priľahlých ulíc. Štruktúra historického jadra podobná dnešnej sa vytvorila už približne koncom 15. storočia a zachovala sa až do dnešných čias. Dominantami námestia sú renesančná strážna veža, radnica, biskupský palác, kláštor vincentiek a budova bývalej banskej komory. Pred strážnou vežou stojí pomník Francišky Andrássyovej, patrónky chudobných, postavený v secesnom štýle v roku 1905.
rožňava

Zo sakrálnych pamiatok je najkrajšou a zároveň najvýznamnejšou pamiatkou mesta gotický katedrálny kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia. Ďalšími sú kostol Sv. Anny, kostol Sv. Františka Xaverského, ako aj evanjelický kostol - jedna z najcennejších klasicistických stavieb na Slovensku.

rožňava

Významnou budovou je aj rímskokatolícka fara so zvyškami barokových nástenných malieb na fasáde a budova bývalého mestského špitálu s troma barokovými sochami v priečelí. Historické jadro môžu návštevníci mesta obdivovať aj z vyhliadkovej pavlače renesančnej strážnej veže.

Banícke múzeum v Rožňave

Banícke múzeum v Rožňave

Banícke múzeum v Rožňave plní funkciu okresného vlastivedného múzea so špecializáciou na baníctvo a hutníctvo Gemera.
V súčasnosti disponuje šiestimi samostatnými prezentačnými jednotkami - stálymi expozíciami:
Expozícia baníctva a hutníctva Gemera je umiestnená na Šafárikovej ulici 41 v pôvodnej účelovej budove z roku 1905. Dokumentuje vývoj baníctva od počiatkov až po súčasnosť.
Otvorené celoročne len v pracovných dňoch Po – Pi: 8.00 - 12.00 | 13.00 - 16.00
Vstupné: dospelí: 1 € | deti, študenti: 0,50 €

Expozícia prírody Slovenského krasu
V tom istom objekte (na Šafárikovej ulici 43 ) je umiestnená Expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí so zameraním na dokumentáciu živej a neživej prírody.
Otvorené celoročne len v pracovných dňoch Po – Pi: 8.00 - 12.00 | 13.00 - 16.00
Vstupné: dospelí: 1 € | deti, študenti: 0,50 €
Historická expozícia Baníckeho múzea
Bývalá manufaktúra na výrobu kože, tzv. Markova továreň na Šafárikovej ulici č. 31 bola postavená v roku 1782. Priečelie dvojpodlažnej klasicistickej budovy nad oknami jej prízemia zdobia zaujímavé reliéfy znázorňujúce pracovné postupy pri spracovaní kože (skladanie surových koží, spracovanie a rezanie koží a alegória garbiarstva). V budove dnes sídli riaditeľstvo a Historická expozícia Baníckeho múzea (Po - Pi: 8.00-16.00).

Výlety do okolia Rožňavy

V blízkom oklolí stojí za zmienku určite kaštieľ Andrášiovcov v Betliari či hrad Krásna Hôrka.Rožňava je dobrým východiskom do Národného parku Slovenský kras a tiež nie veľmi vzdialeného Slovenského raja.

Autor: Spoznaj.eu, Zdroje: ticroznava.sk, banmuz.sk, roznava.sk