Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

Info o meste

ke
Počet obyvateľov:238725
Kraj:Košice
Okres:Košice I-IV
Geomorfologický celok: Hornádska kotlina
Rozloha:242 km2
Nadmorská výška:208 m.n.m.
Rieky:Hornád

Výlety v oblasti

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Informačná stránka o meste: info tu
Kalendár akcií v meste: info tu
Technické múzeum v Košiciach: info tu
Východoslovenské múzeum v Košiciach: info tu
Etnografické múzeum HUMNO: info tu
Zoologická záhrada Košice: info tu
Botanická záhrada Košice: info tu
Ulička remesiel Košice: info tu
Detská železnica Košice: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Košice

košice

Košice (lat. Cassovia, franc. Cassovie, nem. Kaschau, maď. Kassa, chorv. Kašava, poľ. Koszyce, róm.Kasha) sú mesto na východe Slovenska. Mestom preteká rieka Hornád. S vyše 234 000 obyvateľmi sú Košice druhým najväčším mestom Slovenska po hlavnom meste. Rýchle odkazy:Prechádzka mestom
Najvýznamnejšie pamiatky Košíc
Múzeá v Košiciach
Zaujímavé miesta v Košiciach

košice
Mesto je súčasťou Košicko-prešovskej aglomerácie, jedného z najväčších a najvýznamnejších mestských zoskupení na Slovensku. Košice sú centrom celého východného Slovenska a sídlom Košického kraja a regionálnej samosprávy (Košický samosprávny kraj). V roku 2006 Košice navštívilo 260-tisíc turistov, pričom v meste je asi 7000 lôžok. Košice majú najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku (jej rozloha je 85,375 ha) a v roku 2013 bude mesto niesť titul Európske hlavné mesto kultúry.

Prechádzka mestom

košice

Prechádzku sme začali pri železničnej stanici. Tam sme zaparkovali auto. Odtiaľ sme sa vybrali cez park smerom do centra mesta hneď nás zaujala pekná budova ktorá bola prvým sídlom prezidenta ČSR na oslobodenom území v roku 1945.Ďalej sme obdivovali bočné uličky až kým sme nedošli na Hlavnú ulicu čo je vlastne veľké námestie šošovkovitého tvaru. Na ňom sa nachádza množstvo pamiatok ktoré sme samozrejme nafotili. Uprostred námestia sa nachádza dóm sv.Alžebety, Urbanová veža ,Štátne divadlo, fontány, morový stĺp a iné pamätihodnosti .Mesto sa nám páčilo a určite patrí medzi tie najkrajšie. Jeho význam sa ale stále nedocenil. FOTOGALÉRIA NIŽŠIE!!!

Najvýznamnejšie pamiatky Košíc

košice dom sv. alžbety

Gotická katedrála Dóm sv. Alžbety - Symboliku patrónky mesta spoynáte pri návštev Dómu svätej Alžbety. Táto katedrála sa začala stavať okolo roku 1380 a je najvýchodnejšou gotickou katedrálou západného štýlu v Európe a zároveň aj najväčší chrám na Slovensku. Nachádza sa v nej fascinujúci oltár sv. Alžbety, vzácne gotické točité dvojité schodisko – jedno z piatich v Európe, hrobka vodcu najväčšieho protihabsburgského povstania v Uhorsku Františka II. Rákócziho alebo slnečné hodiny z roku 1477. Fresky ako aj sochárske práce majstra Štefana, miestneho umelca z 15. storočia, zdobia jej interiér. Kvôli nádhernému výhľadu sa oplatí vyjsť na 60 metrov vysokú severnú vežu. A keď budete vychádzať z katedrály a poriadne sa pozriete na jej priečelie, možno vylúštite hádanku, prečo je tento dóm výnimočným na celom svete.

košice

Kaplnka Sv. Michala - Kaplnka nachádzajúca sa kúsok od dómu svätej Alžbety zo 14. storočia, je vrcholom gotiky a prekvapuje svojou štýlovou čistotou, útulnosťou a harmóniou. Kedysi bola obklopená cintorínom a nachádzala sa v nej kostnica. Práve preto je zasvätená archanjelovi Michalovi, ktorý má službu pri vchode do druhého sveta a odtiaľ už odprevadí každú dušu pred Boží súd.

košice urbanova veža

Urbanova veža - Pôvodne zvonica, kde bol umiestnený slávny košický zvon Urban, zasvätený sv. Urbanovi - patrónovi vinohradníkov, má dnes pod arkádami umiestnené lapidárium – náhrobné kamene, ktoré reprezentujú vzácne ranogotické až barokové umenie. V 45-metrovej veži sídli aj jediné múzeum voskových figurín na Slovensku.

košice fontana

Park s hrajúcou fontánou a zvonkohrou - Každú hodinu o celej sa rozozvučí parkom strapcovitá zvonkohra s dvadsiatimi dvoma zvonmi, ktorá od roku 1997 zdobí park. V lete sa do jej rytmov pridá aj spievajúca fontána, ktorá po odznení zvonkohry svieti a strieka podľa akéhokoľvek zdroja zvuku.

košice divadlo

Budova Štátneho divadla - Po prechádzke popri fontáne sa objaví impozantný vstup do Štátneho divadla navrhnutého architektom Adolfom Langom, ktoré uviedlo prvú premiéru v roku 1899. Okrem eklektického exteriéru s prvkami neobaroka a secesie ohúri aj zvlnený interiér v tvare harfy, prekrásne secesné doplnky a na strope výjavy z hier svetového dramatika Williama Shakespeara v podaní Peregrina Gastgeba z Viedne.

košice Immaculata

Immaculata - Kúsok za divadlom je mórový stĺp z roku 1723 nazývaný aj súsošie Immaculata (Mariánsky stĺp) umiestnený v parku. Pripomína vďaku Panne Márii za prekonanú epidémiu z rokov 1709 a 1710. Je prehliadkou sochárskej krásy baroka obklopený novšími sochami svätíc a anjelov. Podľa legendy sa traduje, že pod jedným stĺpom sa nachádzajú telesné pozostatky sv. Valenína.

košice radnica

Historická radnica - Poslednou zastávkou tejto prehliadky je Historická radnica postavená v rokoch 1779 – 80 s výrazným košickým erbom nad balkónom. Vnútri sa nachádzajú krásne sály s reprezentačnými priestormi primátora mesta, pričom v jednej z nich nájdete podobizne prvých mužov mesta od roku 1982. Cez nádvorie budovy vstúpite aj do bývalého kina Fórum / Slovan, dnes zrekonštruovanej krytej sály stvorenej pre koncerty a divadelné predstavenia. Na prízemí Vás privíta aj Návštevnícke centrum Košice.

košice Jakabov palác

Jakabov palác - Na konci Mlynskej ulice oproti Mestskému parku, kde bol pôvodne čarokrásny umelo vytvorený vodný tok Mlynský náhon, stojí prekrásny palác. Nie je však sídlom šľachtickej rodiny, ale súkromným domom známeho košického staviteľa Petra Jakaba, ktorý realizoval aj budovu Štátneho divadla alebo Východoslovenského múzea. V apríli 1945 zažil palác najväčšiu slávu, keď bol sídlom prezidenta Československej republiky Edvarda Beneša.

Múzeá v Košiciach

košice technické múzeum

Jediné múzeum na Slovensku s mnohými expozíciami, mapujúcimi napríklad hutníctvo, strojárstvo, umelecké kováčstvo, vývoj geodetickej techniky a kartografie alebo vývoj písacích strojov. Súčasťou je aj energetické oddelenie Aurela Stodolu a Sieň elektrických výbojov. Množstvo originálnych exponátov je prezentované v expozíciách a vystavených súboroch zbierok. Múzeum zhromaždilo viac ako 16 000 zbierkových predmetov, mnohé z nich predstavujú nenahraditeľné hodnoty.
Hlavná 88, Košice
Otváracie hodiny: utorok - piatok: 08.00 – 17.00 sobota – nedeľa: 12.00 – 17.00
Vstupné: dospelí 3,- € / zľavnené vstupné 1,50 € / rodinná vstupenka (max. 2 dospelí a 3 deti) 5,- € / Banská expozícia: 1,- € / Oddelenie energetiky 1,- €

košice dolna brana

Dodnes sa zachovalo v rôznych častiach centra mesta 26 fragmentov hradieb. Areál Dolnej brány je z nich nie len najväčší, ale aj najzaujímavejší. Na svoje zmŕtvychvstanie čakali trosky brány pod zemou plných 169 rokov. Pri rekonštrukcii Hlavnej ulice sa v rokoch 1996 a 1998 objavili pozostatky Dolnej brány a mesto tu zriadilo unikátne podzemné múzeum.
Otváracie hodiny: máj – september: utorok – nedeľa 10:00 – 18:00
Vstupné: dospelí 0,90 € / deti 0,50 €

košice vychodoslovenské múzeum

V podzemí trezor pre Košický zlatý poklad, drevený kostolík z Kožuchoviec, stále expozície Prírody karpát a Storočia v umení v budove na Hviezdoslavovej 3, orientálny pamätný dom Františka I. Rákócziho Rodošto, expozícia Kovolejárstva a zvonov v Katovej bašte a pútavá a strašidelná prehliadka Košické storočia v Miklušovej väznici – to je len ochutnávka toho, čo v tomto najstaršom múzeu môžete vidieť a zažiť.

košice vychodoslovenské múzeum

Východoslovenské múzeum v Košiciach spravuje do 500 000 zbierok a patrí k najväčším múzeám na Slovensku. Unikátny výber zo zbierok z oblasti prírodných vied, histórie, umeleckého remesla, národopisu a i. sú inštalované vo viacerých stálych expozíciách: Príroda Karpát, Storočia v umení, Umelecké kovolejárstvo na východnom Slovensku, Urbanova veža - múzeum voskových figurín, Miklušova väznica s podzemnou mučiarňou a Katovým bytom a malebné Rodošto – Pamätný dom Františka II. Rákocziho.

Otváracie hodiny a vstupné: rôzne podľa expozícii
Hviezdoslavova ulica 3, Košice
Spoločná vstupenka do expozícií: Urbanova veža + Miklušova väznica Urbanova veža + Príroda Karpát Urbanova veža + Storočia v umení
4,- € dospelý návštevník
2,- € študenti ZŠ, SŠ, VŠ

košice múzeum HUMNO

Abovská župa bola historická územná jednotka odpovedajúca okoliu Košíc. Netradičné súkromné etnografické múzeum HUMNO Vám predstaví regionálne zvyky, tradičný spôsob života, stravovania, odevnú a ľudovú kultúru. Spoznajte región Košíc aj prostredníctvom večera ľudovej kultúry, ktoré toto múzeum organizuje. Cottbuská 36, sídlisko KVP
Otváracie hodiny: Pondelok - Štvrtok 15:00 – 19:00, Sobota - Nedeľa 9:00 – 12:00, 16:00 – 19:00

košice múzeum skla

Múzeum skla - Zaujímavá výstava sklárskeho umenia, ktorú si môžete prezrieť kedykoľvek v kaviarni hotela Zlatý Dukát na Hlavnej ulici. Charakterizuje prácu Slovenských a Českých sklárov z 18.-21. storočia.
Hlavná 16, Košice
Otváracie hodiny: Pondelok – Piatok 11:00 - 23:00, Sobota – Nedeľa 10:00 - 22:00
Vstupné: bezplatné

Zaujímavé miesta v Košiciach

košice ulička remesiel

Kto by sa na chvíľu nechcel ocitnúť v stredoveku? V Košiciach je to možné. Čarovná historická Ulička remesiel s dobovou dlažbou a malými domčekmi láka nielen tých najmenších. Kúpte si chlieb vo voňavej pekárni, bylinky na liečivý i povzbudivý čaj u bylinkára, nechajte si opraviť koženú kabelku v brašnárstve... Pozrite sa na prácu umeleckého kováča alebo hrnčiara, inšpirujte sa výtvormi umeleckého stolára alebo si vyberte ochranný vzácny kameň v predajni drahých kameňov na mieste, kde ožívajú tradičné remeslá.

košice zoo

Oddych, relax a poznanie – to všetko nájdete v košickej ZOO. Za štvrťstoročie existencie sa stala ideálnym miestom celodenného výletu najmä pre rodiny s deťmi. Areál sa nachádza v čarokrásnom kúte Košickej kotliny. Okrem exotickej fauny ponúka množstvo oddychových zón, detských ihrísk, ohniská zriadené na piknik v prírode, veľa atrakcií, aké inde nenájdete. Je všeobecne známe, že rozlohou 288 hektárov je košická zoo tretia najväčšia v Európe, hoci asi len tretinu využíva pre zvieratá i návštevníkov.
Doprava: Autobus č. 29 z centra (železničná a autobusová stanica) smer ZOO, konečná zastávka.
Otváracie hodiny: otvorené celoročne
apríl – september 9:00 – 19:00
marec, október 9:00 – 17:00
január, február, november, december 9:00 – 16:00

košice botanická

Košická botanická záhrada je vybudovaná na úpätí kopcov pri severnom okraji mesta na ploche 30 hektárov. Verejnosti je sprístupnená od roku 1950. Spolu sa tu nachádza takmer 4 000 rastlinných druhov, čím sa radí medzi najvýznamnejšie v strednej Európe. Vzácna je najmä zbierka zhruba 1 200 kaktusov a sukulentov, čo je údajne najväčšia zbierka kaktusov na celom území bývalého Československa. Zaujme aj expozícia nádherných orchideí, hmyzožravých rastlín, či ďalších druhov tropickej i subtropickej flóry v skleníku s plochou 1 742 m2.
Doprava: Električka č. 7 z centra (od Domu umenia alebo Hlavnej pošty na Kuzmányho ulici) smer Štadión Technickej univerzity, konečná zastávka, odtiaľ pešo 5 minút.
Otváracie hodiny: skleníky: 09:00 - 15:00; počas výstav do 16:00 hod (celoročne)
vonkajší areál: október - apríl 9:00 - 15:00, máj - september 09:00 - 18:00

košice detska zeleznica

Malebným Čermeľským údolím v prímestskej rekreačnej zóne mesta Košice vedie v dĺžke 4,2 km Detská železnica, prvá na území niekdajšieho Československa. Má tri zastávky Čermeľ, Vpred a Alpinka. Slávnostný výkop trate s rozchodom 1000 mm sa uskutočnil 17.4.1955. Prvého mája 1956 bola dokončená celá trať. Vybudovaná bola ručne, bez použitia mechanizácie. V júli 1991 bol opäť zavedený do prevádzky parný rušeň U 36.003 s familiárnym názvom Katka, vyrobený v roku 1884 v Hagansovej továrni v nemeckom Erfurte. Otvorenie letnej sezóny na Detskej železnici vždy na 1.mája tvorí neodmysliteľnú súčasť každoročných Dní mesta Košice a neustále pripomína bohatú históriu pary, ktorá učarovala nie jednému z návštevníkov.

košice hrad
Vyhliadková veža vysoká 21,5 m sa nachádza v mestskom lesoparku na kopci Hradová. Je postavená vo výške 466 m n.m. a zo svojho vrcholu poskytuje výhľad nielen na Košice, ale ja na široké okolie. Neďaleko sa tiež nachádzajú pozostatky stredovekého Košického hradu s unikátnou trojuholníkovou baštou.
Kde nás nájdete a ako sa tam dostanete? Nad mestom na kopci Hradová, smer Kavečany Dostupnosť autobusom č. 29 z centra (železničná a autobusová stanica) smer ZOO, výstup na zastávke Vyhliadková veža a pokračovanie prechádzkou cez náučný chodník.
Otváracie hodiny: Máj - jún - denne okrem pondelka v čase od 10:00 do 18:00
Júl - september - utorok - piatok v čase od 10:00 do 18:00
Október len v sobotu a nedeľu v čase od 10:00 do 16:00

Autor: Spoznaj.eu

Použitý text bol prebratý zo stránky visitkosice.eu, z menovaného webu sme použili aj niekoľko fotiek.