Náročnosť: (nenáročná) |
Možnosť stravy:(áno) |
Voda:(nie) |
Celková vzdialenosť: 46 km |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
04/2018 Už takmer dva roky teší obyvateľov a návštevníkov Liptova cyklotrasa Cyklokorytnička. Nenáročná trasa vedie vo väčšej časti v telese bývalej úzkokoľajnej železnice. Táto železnička kedysi spájala Ružomberok a Korytnicu.
Úvod trasyCyklotrasa je zväčša rovinatá, cca tretina má asfaltový povrch. Zvyšok tvorí makadam upravený tak, že ho zvládnu v pohode trekové bicykle. Ak nemáte práve závodný cestný bicykel, trasa je určená pre vás.
Ak prichádzate na aute z centra mesta, zabočte na konci štvorprúdovej Bystrickej cesty doprava.Železnička fungovala 66 rokov, jej prevádzka bola ukončená pred 40 rokmi. Mala rozchod koľají iba 760 milimetrov, čo je menej než známa Tatranská elektrická železnica.
Výstavba železnice trvala iba jeden rok. Prioritným poslaním bola doprava vyťaženého dreva z Revúckej doliny do papierní v Ružomberku. Traťová rýchlosť bola iba 30 km/h, preto nebola trať postupom času veľmi rentabilná.
Posledný tovar prevážali po železnici v roku 1966. Poslední cestujúci si vychutnali jazdu 28. augusta 1974, pri príležitosti 30. výročia SNP.
Vápenka v RužomberkuTorzo vápenky v Ružomberku. Momentálne hľadá záujemcu, ktorý by jej vdýchol život.
Staré dreveničky v Bielom Potoku Odbočka na VlkolínecPo cca 4 km som míňal odbočku na Vlkolínec. Ten si zaslúži samostatný článok. O našej návšteve Vlkolínca a blízkeho vrchu Sidorovo sa môžete dočítať TU
PrejazdCyklotrasa niekoľkokrát križuje hlavnú cestu RK - BB. V častiach (asi štvrtina trasy), kde prechádza cyklotrasa v jej blízkosti, nie je jazda až taká atraktívna. Hluk, prašnosť a emisie z áut nie sú ničím príjemným .
Technické pamiatky na toku Revúca Pri vodeOkolo cyklotrasy je k dispozícii mobiliár - prístrešky a lavičky, kde si turisti môžu oddýchnuť. Je tu aj niekoľko upravených ohnísk, keby niekoho prepadol hlad. Výhodou je niekoľko reštaurácií a motorestov v blízkosti trasy. Sú otvorené aj cez víkend, preto si si nemusíte lámať hlavu s tekutinami a so stravou, aj keby ste neboli špekáčkoví nadšenci.
Odbočka k Brankovskému vodopáduAk nemáte problém s časom, a máte ako zamknúť bicykle, určite sa oplatí asi 20-minútová zachádzka k Brankovskému vodopádu. Táto národná prírodná pamiatka je so svojimi 55 metrami najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách.
Jeden z mostov so zachovanou konštrukciou Zrekonštruovaný bunker postavený počas SNPPočas SNP boli vlaky premávajúce po úzkokoľajke jediným dopravným prostriedkom, ktorý bol využiteľný pri evakuacii vojenskej nemocnice v Ružomberku, keď sa partizáni sťahovali do hôr.
Potom, ako boli zahnaní až do Korytnice, pustili prázdny vlak na prichádzajúcich Nemcov.
Rieka Revúca je v jarných mesiacoch plná vody. Vďaka tomu je splavná minimálne z Liptovskej Osady až do Ružomberka.
MokradeNásyp bývalej úzkokoľajky pretína podmáčané lúky a lužné lesy.
Zachovaný most v Liptovskej OsadeV Liptovskej Osade priberá Revúca zprava Korytnicu a Lúžanku. Trasa prechádza ďalej intravilánom obce.
Veľká hoľa (1640 m n.m.)a veža kostola v OsadeV Liptovskej Osade môžem doporučiť Jánošikovú kolibu. Je viditeľná priamo z trasy. Pivko a cesnačka padli vhod.
V Liptovskej Osade Tesne pod skalným masívom na obrázku sa nachádza jaskyňa nad PatočinamiZvyšok trasy až do miesta pôvodnej konečnej stanice Korytnica - Kúpele vedie súbežne s hlavnou cestou.
Železničná stanicaBudova pôvodnej železničnej stanice je momentálne v súkromných rukách. Tesne za ňou je odbočka na Korytnicu. Tu som pokračoval po ceste až do kúpeľov.
Kúpele v KorytniciMinerálne pramene v Korytnici boli využívané už v 16. storočí. Pre svoju výnimočnosť žala minerálna voda z Korytnice na výstavách úspechy celé 19. storočie. Poctili ju návštevou cisár František Jozef, ale aj Ľudovít Štúr. Kúpele v nadmorskej výške 900 metrov boli najvyššie položenými u nás.
Známy symbol KorytniceSpodná časť pôvodných budov prešla rekonštrukciou. Bola renovovaná plnička minerálnych vôd a takisto pramene. Tie sú prístupne verejnosti, ktorá ich hojne navštevuje. Je tu otvorená aj reštaurácia a penzión s možnosťou ubytovania.
Horná časť s krásnymi kúpeľnými domčekami, bohužiaľ, chátra. Doteraz sa nenašiel nikto, kto by ich za 3 milióny kúpil a prinavrátil im zašlú slávu.
Posilnený korytnickou minerálkou, s vetrom v chrbte, dole kopcom, som tou istou trasou bol za hodinku späť v Ružomberku.