Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Turistická Informačná kancelária: info tu
Múzeum špeciálneho školstva v Levoči: info tu
Spišské múzeum v Levoči: info tu
Kalendár podujatí 2013 - Levoča a okolie: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Levoča

levoča hradby

Levoča (maď. Lőcse, nem. Leutschau) je mesto na severovýchodnom Slovensku ležiace v Prešovskom kraji. Od 27. júna 2009 patrí do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Prehliadka mesta

Do mesta sme vstúpili Košickou bránou - jednou z dvoch zachovaných. Tá je súčasťou dodnes zachovaného mestského opevnenia s množstvom bášt. Celková dĺžka opevnenia je 2,5 km a z pôvodného sa zachovalo 2/3.

levoča košická brána Košická brána je uprostred obrázka.

levoča kostol sv. jakuba

Auto sme zaparkovali v centre mesta na námestí Majstra Pavla (samozrejme za poplatok), kde boli vyhradené miesta nielen pre osobné autá ale i autobusy. Tu sa nad nami už vypínala veža chrámu sv. Jakuba známeho svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi, vrátane dreveného gotického oltára. Svojimi rozmermi sa radí medzi najväčšie oltáre na svete. Má výšku 18,62 m, celý je z lipového dreva a vznikol v rokoch 1507-1517 v dielni sochára Majstra Pavla z Levoče. V čase keď sme ru boli my, bol interiér chrámu pre verejnosť uzavretý (konala sa tu práve veľká rómska svadba na ktorú si kostol prenajali), takže sme skvostné dielo nemohli vidieť na vlastné oči.

levoča radnica

V tesnej blízkosti sa nachádza rovnako krásna budova radnice, ktorej pôvod siaha do 15. storočia. Budova radnice zhorela v roku 1550, ďalší požiar ju postihol v roku 1599.

levoča veža
V roku 1615 ju rozšírili a pribudovali južnú časť a arkády s podlubiami na prízemí i poschodí. Na južnej fasáde sa v pravom rohu zachoval zvyšok pôvodnej maľby. Neskôr boli na fasádu medzi okná na poschodí umiestnené ďalšie maľby. Predstavujú symboly občianskych cností: striedmosť, opatrnosť, udatnosť, trpezlivosť a spravodlivosť. Budova radnice je dnes spojená s renesančnou vežou, ktorá bola postavená v rokoch 1656 - 1661 a slúžila ako zvonica. V radnici na poschodí má svoje expozície Spišské múzeum. Zasadacia sieň slúži mestu na reprezentačné účely.

levoča radnica Radnica je spojená s renesančnou vežou.

levoča evanielický kostol
V južnej časti námestia stojí budova v tvare gréckeho kríža s obrovskou kopulou. Evanjelický kostol má klasicistický štýl a postavili ho podľa architekta Antona Povolného v rokoch 1825-1837. Vo vnútri sa nachádzajú tri empory, na ktorých je organ, archív a hodnotná knižnica. V kostole sa zachoval vzácny barokový drevený kríž a ďalší, kovaný kríž. Známy levočský maliar Jozef Czauczik namaľoval veľký oltárny obraz, predstavujúci Krista kráčajúceho po mori.

levoča divadlo

V pôsobivom prostredí pamiatkových dominánt, na západnej strane námestia, sa nachádza budova Mestského divadla. Rekonštrukciou bola budove vrátená, zvlášť divadlu, jej komornú podobu z polovice 19. storočia. V tomto kultúrno - spoločenskom komplexe sa nachádza kongresová sála, ivadelná sála, dve kurzové miestnosti, modrý salónik. Novootvorené mestské divadlo ponúka širokú paletu divadelných vystúpení, kultúrnych podujatí, ale aj možnosť usporadúvania kongresov, seminárov, školení a rôznych spoločenských stretnutí.

levoča župný dom

Levoča bola od 16. storočia až do konca roku 1922 sídlom Spišskej župy. V rokoch 1806-1826 postavil pre ňu architekt z Egru Anton Povolný veľkolepú administratívnu budovu, župný dom, ako sídlo administratívy. Klasicistický sloh pritom prispôsobil renesančnému prostrediu Levoče zdôraznením horizontálnych línií. Považuje sa za najkrajší župný dom v bývalom Uhorsku. Dnes opäť zreštaurovaná budova slúži administratívnym účelom.

levoča gymnaziálny kostol

Na konci Kláštorskej ulice stojí kostol minoritov, nazývaný tiež gymnaziálnym kostolom. Pochádza z prvej polovice 14. storočia a na jeho stavbu použili peniaze, ktoré poskytol v roku 1309 magister rytier Donč. Je to jeden z najväčších kostolov na Slovensku, ktorý je ukážkou vynikajúceho stavebného umenia obdobia gotiky. Postavila ho známa levočská stavebná huta. V roku 1671 bola loď kostola prebudovaná v barokovom slohu, avšak prvky gotickej architektúry, ktoré sú zachované najmä v presbytériu, sú dokonalé, úchvatné kružby okien, hlavice, pätky klenieb, sedílie. Mohutnosťou vyniká hlavný oltár s gotickou sochou Madony z 15. storočia a s barokovými sochami uhorských kráľov a jezuitských svätcov. V sakristii sa nachádza maľba z prvej polovice 14. storočia, znázorňujúca Ukrižovanie, nad portálom do sakristie je Smrť a Nanebovzatie Panny Márie. Na severnej strane lode sa nachádzajú morality - skutky milosrdenstva, ktoré sú vyobrazené realisticky, kým v chráme sv. Jakuba je ich stvárnenie symbolické.

levoča župný dom

Na trestanie ľahších deliktov slúžila tzv. klietka hanby stojaca pri radnici. Zachovalo sa i viac ako 60 meštianskych domov pochádzajúcich väčšinou zo 14.-15. storočia tvoriacich Námestie Majstra Pavla. Z meštianskych domov stojí za zmienku Thurzov dom, dom Majstra Pavla, malý župný dom a množstvo iných. Odychovým miestom nie su len levočské uličky ale i mestský park, kde sme aj my pod korunami stromov našli zaslúžený oddych v blízkosti sochy Ľudovíta Štúra.

levoča mariánska hora

Takmer z každého miesta levoče sme na neďalekom návrší (Mariánska hora) mohli pozorovať neogotický kostol - Baziliku Panny Márie. Mariánsku horu v Levoči navštívia každoročne tisícky pútnikov, v roku 1995 ju dokonca navštívil pápež Ján Pavol II. Napriek tomu Levoča nieje len pútnickym miestom, ale mestom plným unikátkych pamiatok hodných našej ochrany.

Spišské múzeum v Levoči

Expozícia Výtvarná kultúra na Spiši sprístupňuje umeleckohistorické zbierky v chronologickom slede od gotického umenia po diela 19.-teho storočia a jej súčasťou sú ukážky umeleckoremeselných prác z kovu a diela ľudového umenia. Expozícia je umiestnená v renesančnom dome na Nám. Majstra Pavla č.40.

levoča múzeum

Historická expozícia na Radnici prezentuje históriu mesta, pričom korešponduje s významom budovy ako sídla mestskej samosprávy. Budova radnice je jednou z dominánt levočského námesti, ktorá bol postavená koncom 16.-teho storočia.

Expozícia Majster Pavol z Levoče prostredníctvom fotografií, faksimilných kópií a odliatkov pripomína takmer všetky významné diela známeho stredovekého rezbára, tvorcu najvyššieho gotického oltára na svete, ktorý zdobí kostol sv. Jakuba v Levoči. Expozícia je umiestnená v meštianskom dome na Nám. Majstra Pavla č.20.

Otváracie hodiny Spišské múzeum
Po-Ne 9.00 - 17.00
máj -september: Po-Ne 9.00 - 19.00, posledný vstup o 18.00
Vstupné Spišské múzeum
Dospelí 3,50 €, Zľavnené 2,00 € (organizované školské skupiny nad 10 žiakov 1,50 €) škola v múzeu – vzdelávacie programy 0,50 €

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči je špecializovaná inštitúcia s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá vznikla vďaka úsiliu zdokumentovať rozvoj špeciálneho školstva a špeciálnych zariadení Slovenskej republiky s cieľom poukazovať na základné problémy zdravotne postihnutej mládeže a občanov, na ich výchovu a vzdelávanie, celkové postavenie a primeranú integráciu v spoločnosti.

levoča múzeum špeciálneho školstva
Múzeum zahŕňa: – stálu expozíciu Dejiny špeciálneho školstva na Slovensku od najstarších čias po súčasnosť,
– depozitár pre archiváciu trojrozmerných zbierkových predmetov,
– dve výstavné miestnosti s celkovou plochou 111 m2,
– historickú špeciálno-pedagogickú knižnicu,
– dokumentačné listinné materiály.
Otváracie hodiny Múzeum špeciálneho školstva
Pondelok – piatok: od 7.30 – 16.30 hod.
Sobota – nedeľa: zatvorené
Vstupné Múzeum špeciálneho školstva: Deti do 15 rokov: 0,10 €
Študenti a dospelí: 0,20 €

Tipy na výlet v okolí Levoče

levoča župný dom

V blízkosti mesta je Spišský hrad a Spišská kapitula ktoré su takisto pamiatkami Unesco. Neďaleko je Spišská Nová Ves a Kežmarok,ktoré sú tiež pekné mestá. Výlety do prírody sa dajú absolvovať v neďalekom Slovenskom raji. FOTOGALÉRIA NIŽŠIE!!!