Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Spišský hrad

spišský hrad

Spišský hrad sa rozprestiera na vápencovej skale v nadmorskej výške 634 m. Dodnes udivuje svojou rozlohou 41 426 m2. Hrad je dokladom vývoja architektúry na našom území od 12. do 18. stor.

Prirodzená strategická poloha hradného brala a priľahlých svahov predurčovali toto miesto na osídlenie už počas paleolitu. Od nepamäti ho križovali dôležité obchodné cesty.

spišský hrad

Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, od roku 1993 je súčasťou pamiatkového súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia zapísaný na Zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Návštevu Spišského hradu možno spojiť s prehliadkou ďalších významných pamiatok: kostola Ducha Svätého v Žehre, Levoče a Spišskej Novej Vsi, katedrály svätého Martina v Spišskej Kapitule či kaštieľov v okolitých obciach. K hradu je jednoduchý prístup z hlavného cestného ťahu Poprad – Prešov.

spišský hrad Spišský hrad je jednou z najnavštevovanejších pamiatok na Slovensku

Rodisko uhorského kráľa

Milovníci histórie rozhodne neoľutujú návštevu Spišského hradu. Jeho história je totiž taká zamotaná a bohatá, že by z nej mohli desaťročia čerpať námety mnohí scenáristi dnešných seriálov.

Jednou z prvých písomných zmienok o hrade je listina kráľa Bela IV. z roku 1249, v ktorej sa uvádza aj povolenie „in castro nostro Scypus“ (na našom hrade Spiš) postaviť vežu a palác.

Spišský hrad bol strediskom Spišskej župy a sídlom správcu kráľovských majetkov na Spiši. Hrad vlastnili Zápoľskí, Turzovci, Drugetovci, Sečéniovci, Perínskovci, Berzeviciovci a iní. Dokonca 2. februára 1487 sa tu Zápoľským narodil syn Ján, budúci uhorský kráľ.

spišský hrad Krásne scenérie sa naskytajú aj pod hradom

V roku 1639 až do roku 1945 Spišský hrad vlastnili Čákiovci. Vysoké náklady na údržbu hradu i snaha o pohodlie zapričinili, že hradné panstvo sa presťahovalo do kaštieľov pod hradom a hrad začal chátrať. Chátraniu napomohli i miestni obyvatelia, využívajúci časti muriva ako stavebný materiál v duchu: môj dom, môj hrad.

spišský hrad

Každoročné jarné otvorenie sezóny

Krásne aprílové počasie nás priam lákalo urobiť si výlet na Spišský hrad. Navyše, otvárala sa sezóna! Hrad je prístupný verejnosti od mája do októbra, navyše, každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné zadarmo.

spišský hrad Živé sochy

Sprístupnené časti

Sprístupnené sú viaceré objekty expozície Spišského múzea – na dolnom nádvorí tzv. náučná trasa so základmi kruhovej pevnosti Jiskrových vojsk, barbakan západnej brány stredného nádvoria zo 14. stor., základy pravekej kultovej stavby či základy hospodárskych budov zo 17. stor.

spišský hrad

Práve dolné nádvorie, prístupnené verejnosti už v roku 1983, je najrozsiahlejšou časťou hradu.Z čias Jiskrovho panstva na hrade pochádzajú základy tzv. Jiskrovej pevnôstky(kruhová stavba vzadu), postavenej po roku 1442.

spišský hrad Okrem tradične obľúbených magnetiek a pohľadníc si môžete domov doniesť aj suvenír v podobe kvalitnej keramiky z Hájskeho hrnčiarstva.

spišský hrad

Hlavná časť zachovaných budov sa nachádza na hornom hrade s renesančnou arkádovou chodbou. Dnes slúži ako expozičná miestnosť s výstavou zbraní a archeologických nálezov. Sprístupnená bola v roku 1985.

spišský hrad Mučiareň

Poprezerať si môžete aj mučiareň, stredovekú kuchyňu, spálňu, úspornú kúpeľňu a zbrojnicu.

spišský hrad

Stredoveká kuchyňa príležitostne láka návštevníkov rozmanitými vôňami. Počas našej návštevy sa nám ušiel kúsok placky, chlieb so soľou, s masťou a s cibuľou, dokonca sme si pochutili aj na kúsku slaninky.

spišský hrad Často fotený exponát (delo, nie Ondrík)

V roku 1961 bol Spišský hrad vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, po rozsiahlom archeologickom a historicko-architektonickom výskume sa začala komplexná záchrana hradu. Konzervačné a reštauračné práce prebiehajú na Spišskom hrade dodnes.

spišský hrad

Na konci arkádovej chodby vpravo tróni gotická kaplnka svätej Alžbety Uhorskej z 15. stor. Pôvodný priestor, slúžiaci na súkromnú zbožnosť hradného panstva, v 17. stor. zmenil svoju funkciu na pohrebnú kaplnku s kryptou. Na južnej strane mala kaplnka pristavanú sakristiu. V kaplnke sú inštalované sakrálne exponáty, pričom kaplnka slúži i pôvodnému, duchovnému účelu.

spišský hrad

Horný hrad je najstaršou a najcennejšou časťou Spišského hradu. Nachádzajú sa tu gotické a renesančné obytné budovy, upravené dnes na vyhliadkové plochy s nádherným výhľadom do šíreho okolia. Reprezentatívnosť pôvodných priestorov potvrdzujú gotické i renesančné portály a okná. Uprostred priestoru je donjon z polovice 13. stor.. Arkády spájajú vežu s gotickou kaplnkou z 15. stor., za ktorou sa nachádza najcennejšia časť hradu, mohutný, pôvodne trojpodlažný románsky palác, ktorý bol v 15. - 16. stor. goticky upravený.

spišský hrad

Z pôvodnej architektúry sú najkrajšie jemné stĺpiky združených románskych okien s hlavicami. Staviteľmi týchto objektov boli v 13. storočí severotalianski kamenári.

Nakoniec výhľady

Ústredným objektom hradiska bola a naďalej je mohutná kruhová obytná veža na najvyššom bode hradného brala. Z nej sa naskytajú krásne panoramatické výhľady.

spišský hrad Kochali sme sa spišský hrad Spišské Podhradie

spišský hrad

Záver

Spišský hrad je vďačným miestom na návštevu pre celú rodinu. Iste si všetci jej členovia nájdu dôvod, prečo budú na tento výlet s radosťou spomínať. Pozerať sa je na čo.