Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Roklinou Piecky z Píly

ikona

Turistický chodník: Píla(581 m n.m.)(žltá zn.)--> Suchá Belá - vrch (959 m n.m.)--> Malá Poľana(990 m n.m.)(modrá zn.) --> Palc(800 m n.m.)(červená zn.)-->Píla(581 m n.m.)(žltá zn.) Celkový čas: 03:55

Keď nám už kohúty nedali spať na našom priváte v obci Hrabušice zo všetkých roklín sme si vybrali práve Stredné Piecky. Národná prírodná rezervácia Piecky bola vytvorená potokom Píľanka a začiatkom našej trasy nám bola podobne znejúca osada Píla. Tu sme na parkovisku zaplatili poplatok za auto 2€ a ktomu 1,5 eura na osobu ako poplatok za vstup do národného parku Slovenský raj.Taktiež nám bolo ponúknuté úrazové poistenie za 20 centov, čomu sme samozrejme nemohli odolať.keď sme sa teda pohli proti prúdu Píľanky, márne sme hľadali drevené rebríky a lávky, pomocou ktorých by sme mohli bezpečne prejsť cez zvýšenú hladinu potoka. Dobre nám poslúžili padnuté stromy a väčšie kamene v jeho toku, vďaka ktorým sme prešli na druhý breh.

lávka

Jedna z našich pomôcok na prekonanie potôčika .

potok

Deti v premokavej obuvi mali čo robiť, aby zostali nohy v suchu.

Znova sme sa presvedčili, že kvalitné topánky sú nadovšetko.Zopár nadšencov si namočilo svoje črievičky a vymenilo svoje mokré ponožky, ale zvládli to i oni .Len neviem prečo vyberajú peniaze za údržbu národného parku, keď do polovice sme si jej akosi nevšimli????

potok

Ešteže to zachránila krása prírody, na ktorej nedostatok sa Piecky nemôžu sťažovať.Ale všetky chýbajúce rebríky zrejme pospájali pri Veľkom vodopáde a vznikol z toho obor,pred ktorým zostali všetci udivene stáť (či preto že fotili, psychicky sa naň pripravovali, alebo pozerali, či to ten prvý vylezie ).A keďže som tým prvým odvážlivcom bola ja, mala som morálnu povinnosť nespadnúť a tváriť sa, že je všetko v pohode.

rebrík

Najväčší rebrík v Slovenskom raji pri Veľkom vodopáde.

rebrík rebrík
A tento obor z iného uhlaja ako prvá testujem jeho stabilitu........jááááj

A nakoniec aj bolo, len nepozerať dole.!!!! Nasledovalo ešte niekoľko kaskádových vodopádov ponad ktorými sme išli drevenými, miestami mokrými rebríkmi a lávkami, takže zvýšená opatrnosť bola na mieste. Na niektorých miestach bolo väčšie množstvo popadaných stromov.

lávka lávka

Drevené lávky mokré od vody z vodopádov a polámané stromy na chodníku.

Nasledoval ešte kaskádový vodopád (tento sa tak aj volal, ktorý nás jemne osviežil nakoľko pri ňom bol väčší kovový rebrík, druhý a zároveň posledný.

lávka lávka

Kaskádový vodopád vpravo a pohľad zhora na vrchole rebríka vľavo.

Z rokliny sme vyšli na Vrch Suchej Belej a pokračovali sme po modrej značke na Malú Poľanu, kde sa nám naskytol pohľad na Havraniu skalu. Napojili sme sa na červenú značku a pohodovým klesaním sme z ráscestia Palc - 800 m n.m. sme za 25 minút došli až k autu.

malá poľana

Cestička naprieč lúkou z Malej poľany, ktorou sme si skrátili cestu.

malá poľana

Tu sa naša skratka spojila s červenou značkou a tá nás doviedla až do Píly.

odporúčanie

Odporúčanie a varovanie: Bolo vidno,že roklina Piecky je menej udržiavaná ako napr. Suchá Belá. Svedčia o tom chýbajúce a nedorobené drevené lávky a rebríky na miestach, kde možno nie sú až také potrebné, ale pre turistov v slabšej obuvy sú tieto miesta problematické. Pri drevených rebríkoch pozor : šmýka sa!!!!!

ikona

Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Piecky (244,93 ha, Spišská Nová Ves, 1964) Typická krasová tiesňava na západnom okraji vápencovej planiny Glac s Veľkým a Terasovým vodopádom (600 až 1000m.n.m.). Chráni najmä zachované lesné porasty, vápencové bučiny, bukové jedliny a reliktné vápencové boriny na výrazne členenom reliéfe.Na stráňach Piecok hojne kvitne vzácna prvosienka holá a soldanelka karpatská.

ikona

Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Národné parky. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-27-6