O výlete
Náročnosť: (nenáročná) |
Možnosť stravy:(áno) |
Voda:(nie) |
Celková vzdialenosť (tam a späť): 38 km |
Prevýšenie: 341 m, priemer 1,34% |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
6/2013 Pri minuloročnom výlete k Slovenskému orloju sme si všimli stavebnú činnosť na ľavom brehu rieky Bystrica. Zistili sme, že tu šlo o výstavbu cyklotrasy a tak sme sa tešili kedy ju budeme môcť vyskúšať.
Bystrická cyklomagistrála je spojnicou medzi Krásnom nad Kysucou a Novou Bystricou. Ide o projekt ktorý sa realizoval v období 8/2011 - 10/2012 v rámci cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007-2013. V budúcnosti by mala cyklotrasa pokračovať až do Poľska.
Bystrická cyklomagistrála je výnimočná tým, že vedie po telese bývalej úvraťovej železničky. Tá premávala z Vychylovky až do Oščadnice v prvej polke 20. storočia Hlavná atrakcia Prírodovednej expozície v Krásne nad Kysucou
Začiatok cyklotrasy je v Krásne nad Kysucou na nábreží rieky Kysuca, pri Dome kultúry. Sú tu vytvorené aj parkovacie miesta pre tých, ktorí si svoje bicykle dovezú autom.
V Dome Kultúry nájdete prírodovednú expozíciu prezentujúcu faunu a flóru severozápadného Slovenska. Hlavnou atrakciou je replika mamutej samice v životnej veľkosti, vzhľadom k nájdeným fosílnym pozostatkom v blízkom okolí.
Železo-betónový most z roku 1891Po pár sto metroch od začiatku sme prešli popod Železo-betónový most. Ten patrí k najväčším dodnes zachovaným mostom svojho druhu z konca 19 stor. v strednej Európe.
Miestni ho nazývali aj Brichtov most podľa židovskej rodiny Brichtových, ktorí bývali v jeho blízkosti. Na moste je osadená socha Jána Nepomúckeho, ktorý je vzhľadom na okolnosti svojej smrti patrónom a ochrancom mostov.
Bunker z 2.svetovej vojny.V novembri 1944 sa začalo oslobodzovanie Nemcami okupovaného Krásna nad Kysucou a okolia. Opevňovacie práce pre nemeckú armádu boli zamerané na ochranu ústupovej cesty z Oravy. Pri tejto príležitosti museli obyvatelia pomáhať vybudovať bunkre, zákopy a guľometné hniezda. Nemecká obrana padla koncom apríla 1945.
V roku 2012 sa podarilo študentom architektúry, za pomoci samosprávy, odkryť fortifikačné stavby a sprístupniť ich verejnosti.
Bystrická cyklomagistrála pri Zborove.Cyklotrasa Bystrickou dolinou vedie väčšinou pod lesom takže putovanie bolo veľmi príjemné.
Rieka Bystrica. Cez les. Lávka do ZborovaOkrem samotnej cyklotrasy sa vybudovalo niekoľko nových premostení rieky Bystrica, cyklomagistrálu lemuje množstvo lavičiek, altánkov, kde si môžete oddýchnuť.
Kameňolom pri Klubine.V roku 1983 započala výstavba priehrady nad obcou Nová Bystrica. Pre tento účel bolo nutné zohnať stavebný materiál na hrádzu. Najvhodnejším riešením bolo využitie klubínskeho pieskovca. Ten sa prevážal ťažkou technikou po obchvate obce Stará Bystrica, ale aj hore riekou Bystrica. Dielo bolo dokončené v roku 1989 a v tom istom roku sa zavrel aj kameňolom. V súčastnosti je dôležitým zdrojom pitnej vody pre okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina.
Záver jediného výraznejšieho stúpania Skúste si tipnúť koľko cyklistov na lávke zostúpi z bicykla :DNa úrovni obce Klubina sa cyklotrasa vracia na bežné cesty, pretože jej krátky úsek tu chýba. Výhodou je, že Vás zavedie k Slovenskému orloju v Starej Bystrici. O výlete k nemu sa dočítate TU.
Slovenský orloj v Starej Bystrici Kruhový objazd v Starej Bystrici Hámer Stará BystricaV minulosti bola táto časť jednou z najdôležitejších v celej Bystrickej doline. V 18. storočí bola v Hámri postavená prevádzka jedinej železnej hute v Trenčianskej stolici. V priebehu storočia bol sprevádzkovaný aj miestny pivovar Neskôr sa stal Hámer správnym centrom Starobystrického dištriktu.
Odbočka do Radôstky.Súčasťou Bystrickej cyklomagistrály je aj krátke spojenie s obcou Radôstka. Z tohto miesta sa dá dostať náučným chodníkom až na rozhľadňu na vrchu Bobovec, z ktorej je nádherný výhľad.
Kysucké lúkyCyklotrasa Bystrickou dolinou pri Novej Bystrici. Práca na poli
Na trase je množstvo závor brániacich vjazd motorových vozidiel.
Na tomto mieste cyklotrasa končí. My sme sa teda otočili a vrátili sa do Krásna nad Kysucou.
Odporúčanie a varovanie: Bystrická cyklomagistrála je vyhľadávanou atrakciu v lete (bicykle, korčule, beh) aj v zime (bežkovanie - upravená stopa). Na nástupných miestach sú vybudované parkoviská, celú trasu lemujú lavičky náučné tabule a iný mobiliár. Pre svoju nenáročnosť je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Pri cykloceste nájdete pár bufetov a jeden servis. Keď Vám ostane čas oplatí sa staviť na zmrzlinu v Krásne nad Kysucou pri kostole.