Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Klokočovské skalie + Korniansky ropný prameň

ikona

Tento výlet je vhodný najmä ak máte k dispozícií auto. Ak nie, dá sa tu v pohode dôjsť na bicykli pretože táto časť našej krajiny je na to ako stvorená. Je možnosť sa tu dostať aj autobusom ale v tom prípade si treba vybrať ,čo chcete vidieť radšej ,či skalné gule alebo ropný prameň.

rázcestník

Pri týchto potravinách je zastávka autobusu a odbočka ku skáliu. Za necelých 15 min. ste na mieste.

Tabuľa

Začiatok prírodnej rezervácie

les

V lese

klokočovské skalné gule

No a tu máme spomínané skalné gule vzniknuté primárnou guľovitou odlučnosťou sedimentov. Ide o ojedinelý úkaz v rámci Moravsko -Sliezkych Beskýd. Bohužiaľ veľa ich tam nebolo, pretože miestni ľudia si ich poodnášali do záhrad pred obecný úrad či partnerskému mestu do Poľska. Škoda. No na obrázku nižšie je odbočka priamo v obci Korňa k ďalšej zaujímavosti Kysúc k ropnému prameňu. Korňanský ropný prameň sa zachoval ako jediný z podobných prameňov v strednej Európe.

odbočka

Aj preto bol v roku 1984 vyhlásený za prírodnú pamiatku. Ide o prirodzený povrchový výver ropy s občasnými výronmi samozapaľujúceho metánu. Prvú písomnú zmienku o prameni máme z roku 1624. Podľa povesti ho objavil pytliak Žubor, keď naháňal lesnú zver. V minulosti používali ropu z prameňa miestni obyvatelia na mazanie vozov, obuvi, na svietenie a tiež na liečenie kožných chorôb dobytka. Dodnes sa traduje, že „čiernu vodu“ chodia v noci piť čerti z okolitých lesov. V blízkosti ropného prameňa je aj ropný vrt, ktorý pripomína, že pred prvou svetovou vojnou sa v tejto oblasti ťažila ropa. Nie veľa, ale ťažila. Korňanský ropný prameň však nie je jediný unikát dedinky Korňa. V tejto obci, v časti Vígľaš, nájdete aj najväčšiu lipu na Kysuciach.

Korňa ropný prameň

Napriek tomu ,že ropa je pre životné prostredie záťažou ,tu to neplatí. Väčšina plynov sa vyparí alebo sa opäť stratí v zemi.

Korňa ropný prameň

Ešte jedna momentka na záver

mapa
ikona
Prírodné pamiatky(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Korniansky ropný prameň (0,171 ha, Čadca, 1973) Jediný prirodzený povrchový výver ropy s pozvoľným odtokom sprevádzaný výronom plynu (metán). Je stále aktívny a dokumentuje prítomnosť ropy vo flyšovom pásme. Typovo ide o ľahkú parafínovú ropu s nízkym obsahom síry a pomerne vysokým obsahom olejov. Ropa sa sústreďuje v malom jazierku s priemerom 1,5 m. Miestni obyvatelia ju využívali na kúrenie a svietenie. Vrty, ktoré sa tu uskutočnili, však nepotvrdili rentabilnosť ťažby. Prameň sa nachádza v sídelnej lokalite Galuščákovci v Turzovskej vrchovine (530 m).

Prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Klokočovské skálie (6,12 ha, Čadca, 1973) Pieskovcovo-zlepencová nesúvislá skalná stena s dĺžkou asi 300 m a výškou 2 až 20 m s guľovitou odluč-nosťou, ktorá je ojedinelá nielen na území CHKO, ale i v rámci Slovenska. Vek gúľ sa odhaduje na 30 až 40 miliónov rokov. Nachádzajú sa vo flyšovom pásme v geologickej jednotke, v ktorej pieskovce výrazne prevládajú nad ílovcami. Spôsob ich vzniku zatiaľ nikto jednoznačne a uspokojivo nevysvetlil. Guľovitá odlučnosť pieskovca je síce známa, avšak v takýchto rozmeroch dosiaľ nebola opísaná. Vyskytujú sa tu tiež bohaté porasty chránených rastlín - rebrovky rôzno-listej (je aj v znaku CHKO Kysuce) a plavúňov.

Územia európskeho významu (rozloha, okres, identifikačný kód)

Klokočovské rašeliniská (37,44 ha, Čadca, SKUEVowi) Územie je navrhované z dôvodu ochrany: - biotopov európskeho významu: Lužné vŕ-bovo-topoľové a jelšové lesy, Kyslomilné bukové lesy, Brezové, borovicové a smrekové lesy na raše-liniskách, Kvetnaté vysokohorské a horské psicové porasty na silikátovom substráte, Slatiny s vysokým obsahom báz a Prechodné rašeliniská a trasoviská.

ikonaPoužitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Chránené krajinné oblasti. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-29-0