O výlete
Náročnosť: (náročná) |
Možnosť stravy:(áno) |
Voda:(nie) |
Celková vzdialenosť: 76km |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Po úspešných zahrievacích cyklotúrach Vadičovský okruh a hrebeňom Javorníkov sme sa rozhodli pre cyklistickú trasu výlučne po asfaltových cestách, nakoľko jeden z bicyklov nie je vhodný na krkolomné horské zjazdy. Po premeraní trasy sme zistili, že v prípade, ak by sme ju zvládli, pripíšeme si tohtoročné kilometrové maximum (Viťo svoje absolútne :)). Trasa teda bola určená, cieľ - Slovenský orloj ešte nie.
Začiatok trasy bol na Hlinkovom námestí v ŽilineZ námestia sme sa vybrali smerom k obchodnému domu Tesco a pokračovali sme sadom SNP až ku svetelnej križovatke. Prešli sme podchodom popod železnicou, okolo textilného závodu Slovena, ktorý sme mali po ľavej ruke. Mostom cez rieku Váh, sme vošli do Budatína. Tu trebalo dávať pozor, pretože sme nepokračovali po chodníku, ale presunuli sme sa na cestu, kde po ľavej strane vidíme veľký pomník venovaný Hurbanovi. Stúpali sme po ceste asi 100m, až kým sme neuvideli odbočku vľavo pri krčme u Gusta. Tu sme odbočili z hlavnej a pokračovali sme stále rovno mestskou časťou Budatín až na jej koniec. Za Budatínom sme odbočili z asfaltky doprava, pretože sa nedalo po nej prejsť cez družstvo v Brodne.
Za vidiekom netreba ísť zo Žiliny ďaleko :).Prešli sme asi 100 metrov po poľnej ceste a potom sme sa spustili dole dedinou, až kým sme neprišli k rušnej hlavnej ceste, popod ktorú sme prešli podchodom a za ním cez rieku Kysuca mostom. Za mostom sme odbočili doprava. Trasa pokračovala cez Rudinku, Rudinu až do Kysuckého Nového Mesta.
Pešia zóna v Kysuckom Novom Meste.Pri parku v Kysuckom Novom Meste sme odbočili na pešiu zónu. Na konci mesta sme sa žiaľ museli napojiť na cestu 1.triedy. Po nebezpečných 3 km sme odbočili do obce Ochodnica. Tu sme však nešli cez železničný prejazd do obce, ale ešte prv sme odbočili doprava. Cez Dunajov sme sa dostali do Krásna nad Kysucou.
Kostol v Krásne nad Kysucou.Na konci Krásna nad Kysucou sme odbočili doprava smer Stará Bystrica. Ako sme tak stúpali Zborovom nad Bystricou, zrazu sme si všimli akúsi stavebnú činnosť pod lesom za riekou. Po chvíli bolo jasné, že sa tu buduje nejaká cesta. Pri prvej možnosti sme teda prešli na druhú stranu rieky a zistili sme, že ide o cyklotrasu, ktorá spojí Krásno nad Kysucou s Vychylovkou. Výhodou bude, že je trasovaná po vlastnom telese.
Nová cyklotrasa Bystrickou dolinou. Hotová cyklotrasa pôjde aj po miestnych komunikáciach. Rovinka tesne pred Starou Bystricou.Zborov, Klubina a konečne Stará Bystrica. Tu sme mali odbočiť na kruhovom objazde doprava do Radôstky, ale napadlo mi, že by sme sa mohli kuknúť na Slovenský orloj. Zachádzka to bola iba 2 km, takže dlho sme sa nerozhodovali.
Slovenský orloj v Starej Bystrici.No tu ho máme Slovenský orloj. Tunajším obyvateľom sa podarilo oživiť centrum obce a pritiahnúť sem turistov. Myšlienka výstavby Slovenského orloja sa zrodila v roku 2003 počas generálnej rekonštrukcie Rínku sv. Michala Archanjela. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. No my nemáme talent na rozoznávanie sôch, pretože akokoľvek sme sa na orloj pozreli, patrónku Slovenska sme tu nevideli :). Zaujmavý bol výber historických osobností, ktorých busty umiestnili do orloja: Pribina, Svätopluk (kráľ starých Slovákov :D - ako píšu na informačnej tabuli ), Bernolák, Štúr, Štefánik, Hlinka. Chýbal nám tu už len Jurko Jánošík s Jarom Halákom :D..
Pekne zrekonštruované namestie v Starej Bystrici.Na námestíčku sa nachádza mnoho informačných tabulí. Nad obcou je dobre vidno rozhľadňu na vrchu Bobovec, ktorú otvorili len nedávno. Vedie k nej náučný chodník. Po zhliadnutí miestných zaujímavostí sme sa pobrali do Radôstky a ďalej smer Lutiše.
Kostol v Radôstke svojím vzhľadom pripomína centrum Starej Bystrice.. Lutiše. Drevenička v Lutišoch...Za Lutišami nás čakalo krátke, ale celkom prudké stúpanie.
Sedlo Lutiška najvyššie položený bod trasy.Zo sedla nasledoval perfektný zjazd až k hlavnej ceste Žilina-Terchová. Na križovatke sme odbočili doprava smer Žilina.
Po hlavnej.Cyklotrasa pri Nededzi.
Za Krasňanmi sme odbočili do Gbelian a cez Nededzu a Tepličku nad Váhom sme sa dostali do Žiliny, kde trasa končila.
Odporúčanie a varovanie: Po dokončení cyklotrasy v Bystrickej doline bude táto oblasť vyhľadávanou. Vzhľadom na vzdialenosť doporučujeme menej zdatným cykloturistom naplánovať tento výlet ako celodenný.
Profil trasy.Mapa trasy na obrázku nižšie. Trasa je vyznačená fialovou farbou