Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

WEBKAMERA V OBLASTI:

Výlet zubačkou a prechádzka k vodopádu Skok

ikona

Turistický chodník: Tatranská Štrba (900 m n.m.)(zubačka)--> Štrbské Pleso(1355 m n.m.)(žltá zn.)--> vodopád Skok (1789 m n.m.)--> Štrbské Pleso(1355 m n.m.)(zubačka)--> Tatranská Štrba (900 m n.m.)
Celkový čas: 02:50

Výlet zo Štrbského plesa k vodopádu Skok patrí medzi klasiky, ktoré absolvovali mnohí z nás. Po nenáročnej trase Mlynickou dolinou vystúpate do výšky takmer 1800 m n.m..

Spôsobov, ako sa dostať na Štrbské pleso, je niekoľko. Okrem individuálnej dopravy autom je tu možnosť využiť autobus. Pre rodiny s deťmi jednoznačne odporúčame zubačku. Okrem toho, že nebudete zaťažovať životné prostredie, je to zaujímavý zážitok.

zubačka Zubačka na stanici v Štrbe

Cenník, cestovné poriadky, pokyny

Nástupný bod na električku je na železničnej stanici v Štrbe. Spoje premávajú približne každú hodinu, v exponovaných časoch aj častejšie. Cena lístka tam a späť je 2 EUR, pre dôchodcov a študentov po zakúpení lístka na bezplatnú dopravu zadarmo. Dôležité je označiť lístok v označovači, len vtedy je platný.

50 rokov Tatranskej zubačky

História ozubnicovej železnice medzi Štrbou a Štrbským plesom je omnoho dlhšia než 50 rokov. Prvý parný vlak vyrazil po 4,75 km dlhej trati v roku 1896. Štrbské pleso bolo, totiž, už za uhorských čias významným strediskom kúpeľníctva a cestovného ruchu.

Parný rušeň tlačiaci pred sebou dva vozne premával na tejto trati do roku 1933, kedy zubačku nahradil autobus.

zubačka

Novodobá história zubačky sa viaže na významnú udalosť MS v lyžovaní. V roku 1970 Československo úspešne zorganizovalo podujatie, ktoré sledovalo 130 000 ľudí priamo v areáli na Štrbskom plese. Prirodzene, pri takejto mase ľudí bolo nutné vymyslieť efektívnu a ekologickú dopravu. Padlo rozhodnutie obnoviť ozubnicovú trať, ktorá desaťročia chátrala. Obnovená trať s vozovým parkom slúži dodnes.

zubačka Zubačka na Štrbskom plese, vľavo električky premávajúce na trati Štrbské pleso - Tatranská Lomnica

tatry

Zo stanice sme vykročili po žltej značke po hlavnej komunikácii popri plese. Zástupy ľudí boli relatívne veľké napriek nie práve najlepšiemu počasiu.

les Všade prítomní lesníci chrániaci lesy tatrovkami

chodník

Trasa vedie cca 30 minút po promenáde, až následne zachádza do lesa.

chodník

Mnohé úseky pripomínajú fantasy rozprávku.

výhľad tatry

Po 45 minútach sme už nad hranicou lesa, odkrývajú sa pekné výhľady na vysoké skalné hrebene.

mlynický potok

Mlynický potok inak nazývaný aj Mlynica pramení v oblasti Plesa nad Skokom. Na svojej 20 km púti preteká známym vodopádom, okolo Štrbského plesa. Zaujímavosťou je, že počas vyšších prietokov sa prelieva až do Mengusovskej doliny, kde sa pripája do Popradu. Väčšina vody však pokračuje Novým Štrbským plesom, Tatranskou Štrbou, Lúčivnou a mestom Svit, kde ústi do rieky Poprad.

mlynica Mlynická dolina

mlynická dolina Pohľad späť

vodopád Skok

Vodopád Skok

Po hodinke a pol kráčania sme na mieste. Vidíme 30 metrov vysoký vodopád, ktorý je zvlášť na začiatku leta výdatný. Po pravej strane, práve vďaka vyššiemu prietoku, vidno ešte jeden vodopád. Od 1. novembra do 15. júna končia všetky výlety tu, pretože platí uzávera turistických chodníkov. Ak by ste mali čas a dotatok energie, môžete pokračovať ďalej Mlynickou dolinou až do jej záveru. Tu prekonáte Bystou lávkou skalný hrebeň a ocitnete sa vo Furkotskej doline, ktorou zostúpite späť na Štrbské pleso.

vodopád Skok

Pretože my sme sem dorazili v neskorej poobednajšej hodine, otočili sme sa a vrátili späť to istou trasou na stanicu TEŽ na Štrbskom plese

štrbské pleso Na ceste domov - Štrbské pleso
ikona

Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Mlynická dolina (704 ha, Poprad, 1991) Mimoriadne vzácne územie v Tatrách s typickou vertikálnou stupňovitosťou typov krajiny. Vzácne rastliny kyslých i mylonitových podkladov, výskyt vŕby švajčiarskej. Najvyššie siahajúca horná hranica lesa v Tatranskom národnom parku (na Patrii). Glaciálny reliéf, vodopád Skok.

ikona

Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Národné parky. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-27-6