Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

WEBKAMERA V OBLASTI:

Zo Štrbského na Popradské pleso

ikona

Turistický chodník: Štrbské Pleso(1355 m n.m.)(červená zn.)--> Pod Triganom (1500 m n.m.)(zelená zn.)--> Popradské pl. (1510 m n.m.)-->Pod Triganom(1500 m n.m.)(červená zn.)--> Štrbské Pleso(1355 m n.m.) Celkový čas: 02:10

Touto prechádzkou sme začali našu trojdňovú návštevu Tatier. Počas našich potuliek po Slovensku sa nám Tatry akosi vyhýbali, takže sme si povedali ,že po úspešne zvládnutých skúškach si zaslúžime krátky oddych práve tu. Z minulých rokov sme mali skôr zlé skúsenosti s personálom v obchodoch či stánkoch,ľudoprázdne parkoviská, na ktorých neustále striehol nejaký človek vyberajúci premrštené parkovné a vysoké ceny v ubytovacích zariadeniach či v reštikách. Okrem toho skúsenosti iných ľudí, ktorí mali problém platiť kartou či vyberať z bankomatu.

Toto všetko čo som očakával sa vôbec nenaplnilo. Parkovné sa už nevyberá, predávajúci sú milí a ochotní. Tak isto na informáciach či na zjazdovkách. Ceny klesli v lyžiarských strediskách či v ubytovacích zariadeniach ( v sezóne za jednu noc 8,3Eur v Tatranskej Lomnici v peknej ubytovni) reštiky ceny jedál od 3-5eur takže ako v ktoromkoľvek meste. Bankomaty sú tu takisto a v potravinách sa platí kartou či gastráčmi. Tatry nás milo prekvapili, ale teraz späť k prechádzke.

tatry

Pri Štrbskom plese. Tatry napriek tomu ,že bol prelom januára a februára nemali moc snehu. Keď kráčame po ceste, onedlho uvidíme rázcestníky ,ktoré nás navedú na turistický chodník na Popradské pleso.

chodník

Začiatok chodníka na Popradské pleso. Chodník je červeno značený.

tatry

Výšlap cez les a pohľad na Solisko.

les

Snehová perina. Pri prechádzkach zime aj za pekného počasia netreba zabúdať na dobre obutie či náhradné veci ak by ste si ich prepotili. Predovšetkým netreba podceňovať slnko, ktoré vie dobre spáliť takže opalovací krém je nutnosťou a takisto je dobré mať slnečné okuliare pretože sa veľmi ťažko díva, keď sa slnko oprie do snehu, z ktorého sa svetlo odráža.

tragan

Počas zimy (v tatrách niekedy až do júna) sú uzavreté chodníky, ktoré sú nad úrovňou horských chát v pásme kosodreviny a taktiež niektoré iné ako táto na obrázku. Preto sme museli použiť odbočku doprava po modro značenom chodníku na Popradské pleso.

les

Obchádzková takzvaná zimná cesta na Popradské pleso. Tento chodník klesá k potoku Poprad a neskôr zas stúpa až na asfaltku a tá nás dovedie až k plesu.

výhľad tatry

Po chodníku...

popradské pleso

Chata pri Popradskom plese, v ktorej sme sa občerstvili polievkou. A teraz pár pohľadov zo zamrznutnej hladiny plesa:

popradské pleso popradské pleso

Naspäť sme sa vrátili po tej istej trase. No a na záver jedna smutná fotka na škodcu pilčíka drevokazivého.

les
ikona

Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Mengusovská dolina (1612,29 ha, Poprad, 1991) Dolina, v ktorej závere sa nachádza Veľké Hincovo pleso, najväčšie a najhlbšie tatranské pleso. Územie sa vyznačuje vzácnym výskytom kryštalických bridlíc v granodioritovom masíve so zachovaným bralným reliéfom vysokohorských hrebeňov. Vyskytujú sa tu viaceré vzácne druhy rastlín a živočíchov.Je pramennou oblasťou rieky Poprad.

ikona

Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Národné parky. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-27-6