Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAŠI PARTNERI V PIENINÁCH

raft raft

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Túra na Tri Koruny a Sokolicu

ikonaikona
Turistický chodník: Lesnický potok (450 m n.m.)(červená/ modrá zn.)--> Sokolica (747 m n.m.)--> Przełęcz Szopka (747 m n.m.)--> Trzy Korony (782 m n.m.)--> Przełęcz Szopka (747 m n.m.)---> Červený Kláštor (460 m n.m.) Celkový čas: 04:45

Tento výlet sme odštartovali v Červenom Kláštore, ktorý neobíde vari žiadny návštevník Pienin. Z Penziónu pod Troma Korunami, kde nás ubytovali, sme si šli kúpiť do neďalekých potravín raňajky. Výber potravín tu bol poskromný, zato výber alkoholu vo všetkých obchodoch by uspokojil nejedného nachliapavača. Po raňajkách sme otestovali cyklotrasu Prielomom Dunajca až k ústiu Lesnického potoka, kde sme si nechali odparkované bicykle (ktoré na naše prekvapenie stáli na druhý deň tam, kde sme ich nechali).

Pieniny Ústie Lesnického potoka a v pozadí Sokolica, kde sme mali namierené.

Cesta okolo Dunajca bola plná cyklistov, peších turistov a vodná turistika nezaostávala za tou suchozemskou. Na plánovaný výstup na Sokolicu a Tri Koruny na poľskej strane využívajú turisti prievozníka v goralskom kroji (ako inak), ktorý má svoj cestovný poriadok vyvesený na oboch brehoch Dunajca. Prepravné 0,50 eur za osobu sme zaplatili a nasadli na miniplť.

Pieniny Miniplte premávajúce cez rieku na poľskú stranu.

Národný park bol naozaj príkladne upravený, chodníky na vysokej úrovni, drevené schodíky, množstvo lavičiek alebo zábrany proti skracovaniu trasy pre menej zodpovedných turistov. Nutné je podotknúť, že hovoríme o poľskej strane Pienapu. Upraveným chodníkom sme sa dostali až na vrchol Sokolice, pod ktorým nás prekvapila "KASSA", kde nás dnes už druhýkrát skásli. Taxa bola rovnaká, euro za oboch ako vstupenka na vrchol.

Sokolica Pekne upravené chodníky.

Sokolica Na vrchole Sokolice (747 m n. m.) krásny pohľad dole na Prielom Dunajca.

Na vrchole sme mohli vidieť Prielom Dunajca doslova ako na dlani, plte a rafty malé ako hlavičky od špendlíkov, a známu borovicu (Pinus sylvestris) zvečnenú asi každým, kto sa sem vyštveral. Po chvíľke sme sa poberali ďalej smerom na Tri Koruny. Cestou zo Sokolice sa na chodníku z kameňov dosť šmýkalo a preto kovové zábradlie pozdĺž celého chodníka malo opodstatnenie.

Sokolica V pozadí obec Lesnica.

Trekingové paličky boli veľmi nápomocné, ale na miestach, kde chodník prechádzal po obnažených kameňoch, nám skôr zavadzali. Zrúcaniny Pieninského hradu sme obišli a postupovali sme na vrchol Troch Korún, pod ktorým hádajte čo...zas predaj vstupeniek. Keď som už vyberala eurá, tak Ondrík vytiahol lístok zo Sokolice a ako sme sa aj neskôr dočítali, lístok platí na oba vrcholy.

Sokolica Cestou zo Sokolice, chodník vedený naozaj logicky po skale!!!

Tri Koruny Spomínané zábrany proti skracovaniu si cesty mimo chodníka.

Vrchol je zokruhovaný a keby sme neprišli po piatej tak je asi na vyhliadkovej galérií pekná tlačenica. Vyhliadka s kapacitou cca 15 ľudí bežne praská vo švoch, a preto treba značnú dávku trpezlivosti. Keďže sme prišli neskoro poobede, tento problém sme nemali.

Tri Koruny Okruh na vrchole tvorený dvoma koridormi vedúcich turistov na vyhliadku a z nej.

Tri Koruny Vyhliadková galéria na Okraglici.

Z vrchola sme videli Červený Kláštor, siluetu Tatier (fakt len siluetu!! :( ), za pekného počasia vidieť Gorce nad Nowym Targom, Beskid Sadecki, Spišskú Maguru, a samozrejme okolité Pieniny. V skutočnosti sú koruny Pienin tvorené až piatimi korunami: Okraglica, Pańska Skala, Plaska Skala, Ganek a Nad Ogródki, vyhliadkový kovový rošt spočíva na prvej menovanej. Hladní a smädní sme sa svižným tempom pobrali späť do Červeného Kláštora aj s vidinou teplej večere - fritky a paluszki rybne (hranolky a rybie prsty)...už chýbal len sos tatarsky :D!!

Tri Koruny Tak sme si to overili...je fakt červený.

Tri Koruny Až na záver sme videli tabuľu oznamujúcu spoplatnenie na vrcholoch Sokolica a Tri koruny počas sezóny.

KLIKNUTÍM zväčšíte mapu. mapa tri koruny
odporúčanie

Odporúčanie a varovanie:Trasu sme absolvovali v opačnom smere ako je to obvyklé, teda zo Sokolice na Tri koruny. Všade je mnoho lavičiek, takže oddychovať v tráve nemusíte, rovnako úprava chodníkov je na vysokej úrovni. Treba si však zobrať drobné na spomínané vstupy na vrchol a pre prievozníka. Na vrchole Troch Korún je nebezpečné sa zdržiavať pri hlásení búrkovej činnosti, stáť na kovovej vyhliadke by nebola žiadna sranda. Keby niečo, nezabudnite si osobné doklady, predsa len nechcete nelegálne vstúpiť na cudzie územie :).

ikona
Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Prielom Dunajca (360,15 ha, Kežmarok Stará Lubovňa, 1967- 2004) Najväčší prielom v strednej Európe s dĺžkou 9 km so spádom 20m, s maximálnym prevýšením skalných brál nad hladinou rieky až 500m, so siedmimi veľkými zákrutami, s bralnými hrebeňmi, takmer kolmými stenami a malebnými prírodnými scenériami. Tento úsek na Slovensku najmohutnejšieho bystrinného toku je charakteristický zaklesnutými meandrami. Na niektorých miestach plynie prudko úzkym korytom. Na Zbojníckom alebo Jánošívom skoku dosahuje hĺbku asi 8 m. Zmeny rýchlosti prúdenia toku vyjadrujú i miestne názvy Rovné, Krivé, Bystré. Dunajec, ktorý je starší ako Pieniny, postupne odplavoval mäkšie horniny, i tvrdé vápence, a prispôsobil svoj tok puklinám v podloží, ktoré tvoria druhohorné vápence. Jeho okolie tvoria typické bralá s bizarnými tvarmi (Sedem mníchov). Najfotografovanejšia je silueta Troch korún - charakteristických brál na poľskej strane Dunajca, snímaná z Červeného Kláštora, kde sa začína jeden z našich najkrajších náučných chodníkov (prvý v bývalej Československej republike). Atraktivitu tejto lokality zvyšuje možnosť plavby na pltiach. V okolí Dunajca sa vyskytujú viaceré v druhy rastlín ojedinelý výskyt borievky netatovej - lokalita Holiča, jelení jazyk celolistý, plamienok alpínsky, žltuška menšia skalná) a živočichov. .