Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

O výlete

Náročnosť:ikonaikonaikona (nenáročná)
Možnosť stravy:ikona(áno Červený Kláštor)
Voda:ikona(nie)
Doprava:ikona (bus) St.Ľubovňa ---> Červený Kláštor
Celkový čas: 02:00

Výlety v oblasti

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAŠI PARTNERI V PIENINÁCH

raft raft

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Prielom Dunajca plťou: Červený Kláštor - Lesnica

ikonaikona

Turistický chodník: Lesnický potok (450 m n.m.)(červená zn.)--> Červený Kláštor (460 m n.m.) Celkový čas: 02:00

Tento júlový deň sme začali prehliadkou múzea v Červenom Kláštore, kde sme si pozreli pôsobisko kartuziánskych mníchov a lietajúceho mnícha Cypriána. Práve podľa červených striech dostal tento kláštor svoje meno.

Červený Kláštor

Exteriér Červeného Kláštora.

Neďaleko múzea sa nachádzala kasa pre splav na pltiach po rieke Dunajec, nuž sme si teda zaplatili za lístok a čakali sme na nalodenie spolu s pltníkom odetom v kroji. Poplatok bol okolo 8 eur, čo bola študentská zľava z celého lístka, ktorý stál niečo vyše 9 eur. Po nalodení nám na plti robilo spoločnosť ešte 9 spolucestujúcich a dvaja pltníci, a to ostalo ešte jedno voľné miesto. Pltníci nás vopred upozornili na dĺžku prielomu, ktorá bola naozaj úctyhodná, 10 km, a že tento zážitok potrvá asi 90 minút.

dunajec plte

Miesto nalodenia pri Červenom Kláštore.

tri koruny

Ujo pltník a s ním panoráma Troch korún.........Vysoká Katarína, Široká Barbora a Kučeravá Mária.

Plavba bola príjemná, počasie nám vyšlo a špliechajúca voda bola príjemným osviežením v tento horúci deň. Hĺbka vody sa menila , v niektorých miestach bola sotva po kolená, inde dokonca 12 metrov, čo znepokojilo najmä príležitostných plavcov. Po ceste sme videli masívne skalné bralá opradené mnohými povesťami, s ktorými nás oboznámil pltník. Videli sme Ostrú skalu, z ktorej vraj zhadzovali neposlušných poddaných rovno do Dunajca, 7 skamenených mníchov a aj Mníšku, ktorú vraj všetci pravidelne navštevovali , aby.....(veď viete prečo), ďalej to bol najkrajší vrch Pienin - Sokolica - 747m n. m. a známy vrch Tri koruny - 982 m n. m., ktoré Poliaci volajú: Kaška, Baška a Mária podľa troch kráľových dcér. Tvorí ho 5 skalných veží v tvare koruny. Tri najvyššie pltníci nazvali Vysoká Katarína, Široká Barbora a Kučeravá Mária. Oficiálne sa najvyššia časť volá Okrúhla alebo Okrúhlica. Najužšie miesto pri splave Dunajca bol Jánošíkov skok a zaujímavá je tiež rôznorodá pieninská fauna a flóra.

ostrá dunajec

Skala Ostrá sa ukázala na začiatku plavby.

dunajec plte

7 skamenených mníchov a pred nami poľská plť.

dunajec plte
dunajec plte

Mníška, múza 7 skamenených mníchov a najkrajší vrchol Pienin - Sokolica......škoda že je na poľskej strane.

Lesnický potok

Kúsok pred ukončením splavu , chodníček pe peších okolo skaly vedia k chate Pieniny.

Plavba sa skončila v Lesnici, neďaleko chaty Pieniny .Po splave sa turisti môžu vrátiť do Červeného Kláštora pešo asi 2 hodinky peknou trasou, na bicykli náučným chodníkom popri rieke Dunajec, alebo turistickým mikrobusom a autobusom z parkoviska chaty Pieniny v Lesnici. Pri chate je tiež požičovňa bicyklov, ktoré sa vracajú v Červenom Kláštore, no my sme zvolili pešiu trasu po červeno značenom náučnom chodníku. Po ceste sme mohli sledovať plte, kde jednoznačne viedli poľské, prepravujúce turistov s omnoho väčšou frekvenciou ako naše tuzemské. Nebolo výnimkou 10 poľských prenasledovaných 1 našou........pekná vizitka. V polovici turistického chodníka na rázcestí Huta - 455 m n. m. sme sa občerstvili a za 50 minút sme boli v autokempe pod Troma Korunami, kde nás čakalo naše autíčko.

dunajec plte

Spomínané plte našich severných susedov.

chodník

Náučný chodník bol po celej dĺžke 10 km naozaj upravený či pre bicykle alebo peších turistov.

tri koruny

Ešte posledný pozdrav trom pieninským princeznám.

mapa
odporúčanie

Odporúčanie a varovanie: Pieniny ako národný park poskytujú veľa možností, aj keď je to najmenší národný park u nás. Je tu veľa cyklotrás, možností na oddych a relax, ale i turistiku. Splav na pltiach si treba rozmyslieť v období dažďov , kedy je Dunajec na hranici splavovania. Plťou sa dajú previezť i bicykle a cestu späť môžete absolvovať na kolesách. Každopádne treba sa riadiť pokynmi pltníkov a neohrozovať seba ani iných. Splav na pltiach je určite jedinečný zážitok a stojí za to si to vyskúšať.

ikona

Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)

Prielom Dunajca (360,15 ha, Kežmarok Stará Lubovňa, 1967- 2004) Najväčší prielom v strednej Európe s dĺžkou 9 km so spádom 20m, s maximálnym prevýšením skalných brál nad hladinou rieky až 500m, so siedmimi veľkými zákrutami, s bralnými hrebeňmi, takmer kolmými stenami a malebnými prírodnými scenériami. Tento úsek na Slovensku najmohutnejšieho bystrinného toku je charakteristický zaklesnutými meandrami. Na niektorých miestach plynie prudko úzkym korytom. Na Zbojníckom alebo Jánošívom skoku dosahuje hĺbku asi 8 m. Zmeny rýchlosti prúdenia toku vyjadrujú i miestne názvy Rovné, Krivé, Bystré. Dunajec, ktorý je starší ako Pieniny, postupne odplavoval mäkšie horniny, i tvrdé vápence, a prispôsobil svoj tok puklinám v podloží, ktoré tvoria druhohorné vápence. Jeho okolie tvoria typické bralá s bizarnými tvarmi (Sedem mníchov). Najfotografovanejšia je silueta Troch korún - charakteristických brál na poľskej strane Dunajca, snímaná z Červeného Kláštora, kde sa začína jeden z našich najkrajších náučných chodníkov (prvý v bývalej Československej republike). Atraktivitu tejto lokality zvyšuje možnosť plavby na pltiach. V okolí Dunajca sa vyskytujú viaceré v druhy rastlín ojedinelý výskyt borievky netatovej - lokalita Holiča, jelení jazyk celolistý, plamienok alpínsky, žltuška menšia skalná) a živočichov. .

ikona

Použitá literatúra pri charakteristike chránených území: Lacika, J.: Národné parky. 1.vyd. Bratislava : Dajama, 2009. 128 s. ISBN 978-80-89226-27-6