Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

KALENDÁRIUM 2013:

5.5. 2013 Otvorenie letnej turistickej sezóny 2013
28.4.2013 - 31.9.2013 Hrad Ľubovňa a spišské mestá v zálohu 1412-1876
máj Tradície našich predkov - folklórny program regionálnych súborov
16.5.2013 Sprístupnenie hradu Ľubovňa nevidiacim a slabozrakým
17.5.2013 Tesársky um a symboly života
18.5.2013 Noc múzeí a galérií - Medzinárodný deň múzeí a galérií
Čo ukrýva 13. komnata hradu a skanzenu?
1.6.-31.8.2013 Sokoliarsky hrad Ľubovňa
4.-6.6.2013 Hrad a skanzen deťom
5.7.2013 Cyrilometodské slávnosti v ľubovnianskom skanzene
15.-21.7.2013 Rozprávkový muzikál na hrade Ľubovňa
26.-28.7.2013 Hradné slávnosti na hrade Ľubovňa
27.7.2013 Nočná prehliadka hradu Ľubovňa
3.-4.8.2013 Móric Beňovský - väzeň hradu Ľubovňa
11.8.2013 Deň medu
10.-12.9.2013 Múzeum školám
28.-29.9.2013 Medzinárodný šachový turnaj grófa Jána Zamoyského
29.9.2013 Hubertovské slávnosti
13.10.2013 Medzinárodný bridžový turnaj grófa Jána Zamoyského
7.12.2013 Mikulášska jazda parnou lokomotívou na hrad Ľubovňa
9. – 13.12.2013 Čarovné Vianoce

Skanzen Ľubovňa

ikona

Ľubovniansky skanzen je národopisná expozícia v prírode, ktorá predstavuje kultúrne hodnoty etnicky zmiešaného regiónu severovýchodného Spiš a severozápadného Šariš, kde po stáročia vedľa seba žili Slováci, Nemci, Rusíni, Gorali a Židia. Svojím charakterom tak predstavuje jedinečnú rôznorodosť života v tejto oblasti. Spolu tam je 15 domov a drevený kostolík.

lubovna

1. Grekokatolícky kostolík z Matysovej - je dominantou expozície, bol postavený roku 1833 a zasvätili ho sv. Michalovi archanielovi. Patrí k významným pamiatkam sakrálnej ľudovej archytektúry na východnom Slovensku. Kostolík bol do expozície prenesený v roku 1979 a v roku 1991 bol opätovne vysvätený. Počas významných cirkevných sviatkov sa tu konajú liturgie v staroslovienskom jazyku.

2. Obytný dom z Veľkého Lipníka z roku 1922 - trojpriestorový dom zo základnými priestormi - izba- pitvor- komora. Tento typ pôdorysu sa vyskytovalv slovenských a rusínskych obciach v okolí Starej Ľubovne. Jednoduchý ľudový nábytok mal polyfunkčné využitie. V tomto domčeku boli slávene 3 svadby a 4 pohreby. Okrem poľnohospodárstva sa tunajší gazda venoval drotárskemu remeslu a často býval na vandrovkách v Maďarsku.

lubovna

3. Sezónne poľné obydlia z Litmanovej - postavené boli na filiálnych hospodárstvach, vzdialených až 10 km od obce.Posledným vlastníkom bol Vasiľ Hlinka. Boli predmetom dedenia v dvoch generáciách. Stavby spolu s lúkou, pôdou a lesom tvorili majdán. Stavby slúžili rodinám na bývanie počas celého leta, kde prichádzali aj s dobytkom. Zmyslom tohto hospodárenia bolo zabespečenie dostatku krmiva pre dobytok počas leta a na celú zimu.

4.Sýpka z Veľkej Lesnej - postavená koncom 19. storočia. Má originálnu zrubovú konštrukciu, na vrchole tvarovanú do tvaru zrezaného ihlanu. Na klenbe bola voľne položená konštrukcia sedlovej strechy, ktorá sa dala v prípade požiaru rýchlo zhodiť. Sýpky s rovnakou konštrukciou sa vyskytovali vo východnej časti tohto regiónu.

lubovna

5. Dom roľníka - obecného richtára z Veľkej Lesnej - goralský dom zo spišsakého Zamaguria. Postavil ho Štefan Čensčák roku 1909. Dom mal pôvodne na priečelí veľkú bránu, ktorou sa vchádzalo do uzavretého dvora. Má symetrický pôdoryss umiestnením izby v prestriedku domu.Pitvor nebol pôvodne vykurovaný, postavením sporáka po 2. sv. vojnesa mení na kuchyňu. Majiteľ bol niekoľko rokov obecným richtárom. V dome žili dve generácie, tešili sa z narodenia 8 detí, slávili tu 5 sobášov.

6. Dom pastiera z Litmanovej - dvojpriestorový domček obecného pastiera z roku 1921, ktorého majiteľom bol Adam šepták, pôvodom z blízkeho poľského mestečka Muszyna. Hlavným obytným priestorom v dome bola izba s jednoduchým zariadením. Na spanie rodičom stačila posteľ, dieťatku kolíska visiaca z povaly.Ostatní členovia rodiny spali na laviciach a na peci v pitvore.

skanzen lubovna

7. Roľnícka usadlosť z Údola - túto usadlosť postavil sedliak Mikuláš Soroka v 20. rokoch 20. storočia. Na usadlosti je postavený obytný dom, maštaľ, stodola a sýpky. Trojpriestorový dom s bočným umiestnením komory je je typický pre karpatskú oblasť a jeho výskyt presahuje okolie Starej Ľubovne. Základnými priestormi v dome sú izba, pitvor a komora. Interiér izby je upravený pre život rozširujúcehj sa rodiny, rodičov a rodinu ženatého syna. V dome sa narodilo 1 dieťa a slávili 3 sobáše.

skanzen lubovna

8. Rodinný dom z Údola - dom postavili roku 1947 manželia Murckovci. Stavba predstavuje posledné vývojové štádium dreveného domu v tejto oblasti. V tomto dome žila iba jedna rodina a mala k dispozícií izbu , kuchyňu pitvor a komoru. V dome je zriedená expozícia národnej školy z obdobie 1. Československej republiky spojená s bytom pre učiteľa.

skanzen lubovna

9. Stolárska dieľňa - postavená ako kňopia originálu z roku 1928. Majiteľ pôvodnej dieľne bol stolárom - naturalistom. Pre miestnych obyvateľov vyrábal okná, dvere,postele, lavice, kuchynské police a poľnohospodárske náradie. V interiéri sú inštalované základné pracovné nástroje dedinského stolára.

10. Dom z Jarabiny - vlastníkom domu z riku 1930 bol Vasiľ Jaseník s manželkou Máriou, rodenou Vaslickou. Je to trojpriestorový dom s izbou, pitvorom a komorou. Komora nieje v pôdorysnej osi izby a pitvora. Zrub stojí na vysokej kamennej podmurovke. Celý je podpivničený. Tento typ ľudovej archytektúry zaznamenáva poľské vplyvy. V interiéry domu je inštalovaná výstava venovaná drotárskemu remeslu.

skanzen lubovna

11. Obytný dom z Jakubian - patril rodine Krivoňákovej, ktorá ho postavila roku 1938. Pozostáva z dvoch priestorov, izby a pitvora. V pitvore sa varilo na otvorenom ohnisku , za ktorým je umiestnené ústie do chlebovej pece. Sporák slúžil v izbe na varenie a ohrievanie.Interiér izby približuje významnú rodinnú udalosť, narodenie dieťatka.Rodička ležala s dieťatkom na posteli, ktorá bola prekrytá plachtou. Červená výzdoba plachty a napychané ihly v nej mali dieťa a matku ochrániť pred zlými silami.

12. Izbové stropné trámy - rezbou a nápismy boli zdobené prostredné hrady. Podľa veľkosti plochy stopu ich bolo 3 alebo 5 kusov.Pod tieto trámy položili pokrstené dieťa, ťažko rodiacu ženu,ťažko umierajúceho, na tomto mieste pred sobášom požehnávali snúbencom, mladúej neveste snímali z hlavy veniec a hlavu ozdobili čepcom. Pod týmto trámom tancovala prvý tanec so svojím mužom.

13. Obytný dom z Kremnej - majiteľ domu Mikuláš Cicák ho postavil v 20. rokoch 20. storočia. Na stavbu domu boli použité masívne kamene, ktoré po dĺžke pílili. Dom postavili majstri tesári z Poľska. Je trrojpriestorový. Interiér domu približuje významnú udalosť v živote rodiny- svadbu, ktorá sa spájala s bohatstvom zvykov a tradícií.

skanzen lubovna

14. Usadlosť s Kamienky - majiteľom usadlosti z 30. rokov 20. storočia bol Anton Kurcin. Ide o jednotraktový dom, kde sa obytná časť s hospodárskou nachádzajú pod jednou strechoubez vzájomného vnútorného prepojenia. Obytná časť pozostáva z izby a pitvora. Hospodársku časť tvoria maštaľ, podšopa a stodola. Staviteľmi tohto domu boli miestny tesári. Majiteľ domu bol bezzemok. Interiér domu približuje ten najťažší a najsmutnejší moment v živote rodiny - úmrtie.

15. Kováčska vyhňa - pochádzala z obce Torysa. Majiteľ Bartolomej Sekerákju postavil v 2. polovici 19. storočia. Je to drevená zrubová jednopriestorová stavna pred vchodom s podstením. K jej vútornému vybaveniu patrila vyhňa, kde kováč rozžeravil potrebný kus železa a na kovadline ťažkými kladivami kul na potrebný tvar.Posledným kováčom v tejto vyhni bol Marcel Sekerák.

16. Mlyn zo Sulína - mlyn pozostáva z mlynice a obytnej časti pre rodinu mlynára. Mlynica je drevená stavbaso súterénom a dvoma podlažiami. V súteréne je umiestnené prevodové a hnacie zariadenie, ktoré zabespecuje chod celého mlyna. Mlyn pracoval po celý rok. Včase žatvy urobili krátku prestávku, ktorá bola nevyhnutná pre drobnú údržbu technickéhozariadenia v mlyne. Mlyn mlel pre okolité obce. Posledným majiteľom bol František Pavliak, kotrý v 30. rokoch 20. storočia urobil jeho prestavnu z kamenného na mlyn valcový.

ikona

Otvorené: Máj - október:

pondelok - nedeľa: 9.00 - 18.00 hod.

ikona

CENNÍK VSTUPNÉHO

vstupenka pre dospelých 2,00 EUR
vstupenka pre seniorov 1,50 EUR
vstupenka pre deti, študentov 1,00 EUR
RODINNÁ VSTUPENKA 2 rodičia + min. 1 dieťa (max. 4) do 15 rokov 4,5 €

SPOLOČNÉ VSTUPNÉ PRE HRAD a SKANZEN

vstupenka pre dospelých 6,00 EUR
vstupenka pre seniorov 4,50 EUR
vstupenka pre deti, študentov 3 EUR
RODINNÁ VSTUPENKA 2 rodičia + min. 1 dieťa (max. 4) do 15 rokov 12,50 €