O výlete
Náročnosť: (stredne náročná) |
Možnosť stravy:(áno) |
Voda:(nie) |
Doprava:(bus) St.Ľubovňa ---> Červený Kláštor |
Vzdialenosť: 40km |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAŠI PARTNERI V PIENINÁCH
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Pieniny sú ako stvorené na cyklistiku. Je tu pestrá paleta firiem, ktoré ponúkaju bicykle na prenájom za celkom prijateľné ceny. My sme si však svoje tátoše doviezli na streche auta až sem. Ubytovali sme sa v Penzióne pod Troma Korunami, ktorý ponúka ubytovanie pre nenáročných hostí za prijateľné ceny. Najkrajší cyklookruh, ktorý môžete podniknúť v Pieninách, je ten Prielomom Dunajca. Výhodou je, že východzí a aj konečný bod je v Červenom Kláštore. My sme sa rozhodli, urobiť si zastávku v poľskom kúpeľnom meste Szczawnica, pretože sme počuli, že je pekné a hlavne blízko.
Začiatok trasy pod Troma Korunami v campingu vedľa Červeného Kláštora. Bralá týčiace sa nad hladinou Dunajca. Cyklotrasa vedie v tesnej blízkosti rieky Dunajec.Na cyklotrase sme stretli mnoho cyklistov. Miestami by sa hodil ďalší dopravný pruh :D. Premávka na rieke bola takisto hustá.
Ústie Lesnického potoka do Dunajca.Po krásnych 12 km sme dorazili na miesto, kde sa Lesnický potok vlieva do Dunajca. Tu sme mali odbočiť vľavo smer Lesnica. My sme si však povedali, že sa skočíme pozrieť do poľskej Szczawnice .
Tesne pred Szczawnicou.Pomaly sme minuli budovu správy Národného parku Pieniny na Poľskej strane a vošli sme do mestečka. Prvé čo nás zaujalo bolo x-násobne viac ľudí, ako na našej strane Pienin. Krásne vysadené záhony, množstvo športovísk, čulý ruch. Cyklotrasa pokračovala okolo menšej riečky pretekajúcej mestom až do jeho centra. Z neho sa dá dosatať lanovkou na vrch Pálenica, z ktorého je pekný výhľad.
Promenáda. Centrum mesta.Szczawnica je kúpelné mesto. Vzhľadom na svoju špecifickú mikroklímu a prítomnosť minerálnych prameňov sa kúpele špecializujú na liečbu ochorení dýchacích ciest, tráviaceho ako aj pohybového ústrojenstva. Je tu mnoho hotelov, viliek, sanatórií. Samozrejme, ako je v Poľsku zvykom, nechýbajú trhy.
Kostol v Szczawnici.Po tom, ako sme si všetko pozreli, vrátili sme sa k ústiu Lesnického potoka a odbočili vľavo smer Lesnica.
Priemom Lesnického potoka Pohľad späť. Za Lesnicou. V Lesnickom sedle.Z prielomu Lesnického potoka to bolo ťahavé, asi 8 km stúpanie do Lesnického sedla. Napriek tomu, že sme nastúpali asi 300 m do výšky, prudké stúpanie bolo iba posledný kilometer.
Pohľad na Veľký Lipník z Lesnického sedla.V Lesnickom sedle je bufet, kde sa dá občerstviť. My sme si tu teda chvíľu oddýchli a potom hurá do Červeného Kláštora.
Haligovské skalyZ Lipníka až do Kláštora je to už iba dolu kopcom.
Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore.No a tam, kde to dnes začalo tam to aj končí - v červenom Kláštore.
KLIKNUTÍM zväčšíte mapu.Národné prírodné rezervácie(rozloha, okres, rok vyhlásenia)
Prielom Dunajca (360,15 ha, Kežmarok Stará Lubovňa, 1967- 2004) Najväčší prielom v strednej Európe s dĺžkou 9 km so spádom 20m, s maximálnym prevýšením skalných brál nad hladinou rieky až 500m, so siedmimi veľkými zákrutami, s bralnými hrebeňmi, takmer kolmými stenami a malebnými prírodnými scenériami. Tento úsek na Slovensku najmohutnejšieho bystrinného toku je charakteristický zaklesnutými meandrami. Na niektorých miestach plynie prudko úzkym korytom. Na Zbojníckom alebo Jánošívom skoku dosahuje hĺbku asi 8 m. Zmeny rýchlosti prúdenia toku vyjadrujú i miestne názvy Rovné, Krivé, Bystré. Dunajec, ktorý je starší ako Pieniny, postupne odplavoval mäkšie horniny, i tvrdé vápence, a prispôsobil svoj tok puklinám v podloží, ktoré tvoria druhohorné vápence. Jeho okolie tvoria typické bralá s bizarnými tvarmi (Sedem mníchov). Najfotografovanejšia je silueta Troch korún - charakteristických brál na poľskej strane Dunajca, snímaná z Červeného Kláštora, kde sa začína jeden z našich najkrajších náučných chodníkov (prvý v bývalej Československej republike). Atraktivitu tejto lokality zvyšuje možnosť plavby na pltiach. V okolí Dunajca sa vyskytujú viaceré v druhy rastlín ojedinelý výskyt borievky netatovej - lokalita Holiča, jelení jazyk celolistý, plamienok alpínsky, žltuška menšia skalná) a živočichov. .