Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Lesnícky skanzen – Vydrovská dolina, Čierny Balog

ikona

Lesnícky skanzen v Čiernom Balogu je prírodné múzeum, ktoré návštevníkom priblíži hodnoty lesa a význam lesníkovej práce v ňom. Bol vybudovaný štátnym podnikom Lesy Slovenskej republiky a na „ chodníku lesného času“ dlhom 3 km, sa zoznámime s hospodárením v lese, s lesnou históriou, technikou, náradím, spoznáme obyvateľov lesa (a to nielen 2 nohých) i umelecké diela, ktoré les vytvoril.

čierny balog
čierny balog

Od parkoviska pri stanici úzkokoľajky smerujeme do informačného centra.

Náučný chodník pozostáva so 71 zastavení s podrobnými vysvetlivkami v slovenskom i anglickom jazyku. Jednotlivé vystavené tabule dopĺňajú čarovnú atmosféru lesa spolu s mnohými zaujímavými exponátmi a predovšetkým prirodzenými lesnými stanovišťami ponúknu objavné pohľady na životodarné schopnosti lesa. Určite vás však zaujmú aj živé obrazy z histórie, súčasnosti a budúcnosti lesníctva. Veľmi pôsobivým doplnením areálu sú prírodné diela medzinárodnej skupiny umelcov Ekoartu.

Na začiatku celej expozície je informačné centrum, kde sme po zaplatení vstupného, ktoré bolo naozaj symbolické, dostlali plán lesníckeho skanzenu, podrobne označujúci jednotlivé zastavenia náučného chodníka.

Vstupná brána do lesa...

čierny balog

Jednotlivé časti chodníka v lese spájajú drevom dláždené chodníčky, ktoré nás prevedú celým areálom, možno si vybrať náročnosť trasy, takže na svoje si prídu všetci.

čierny balog

Drevené cestičky vedúce lesom.

čierny balog

Inštalovaných je po celej dĺžke 3 km množstvo zaujímavých plastík z dreva. Návštevníci sa tak môžu stretnúť s horárom a jeho milou, lesnou vílou, jeleňom v odchytovom zariadení, medvedíkom šplhajúcim po strome a ďalším v brlohu. Okrem nich prírodnú krásu dopĺňa zbierka samorastov, mravenisko, odkazujúce na význam týchto malých obyvateľov lesa, spomienkové miesto významných slovenských lesníkov, symbolický lesnícky cintorín a horáreň s detských náučným chodníkom. Na obrázku vpravo lesná víla.

čierny balog

Pocta pre významných slovenských lesníkov.

čierny balog

Večne im spievajú lesy...

V symbolickom lesníckom cintoríne nájdete k dnešnému dňu (10/2011) mená 294 ľudí, ktorí prišli o život pri práci v lese a pre les na Slovensku. Okrem toho je tu aj spomienka na Slovákov, ktorí prišli o život pri práci v lesoch mimo Slovenska.

čierny balog

Im spievajú... .

čierny balog
čierny balog

Neodmysliteľnou súčasťou lesa je horáreň, v okolí ktorej je vybudovaný detský náučný chodník, kde sa „medvedík pýta“ detí rôzne otázky a tak hravou formou prispieva k edukačnému významu skanzenu. K dokonalej ukážke života v lese patria aj exponáty lesníckej techniky, mechanizácie, náradia, píl i prepravných zariadení ako vrtuľník, či pre toto miesto význačná úzkokoľajová Čiernohorská železnička. Vláčik premáva do dnes a je príjemným spestrením pre návštevníkov Čierneho Balogu ako i lesníckeho skanzenu.

čierny balog
čierny balog čierny balog

Drevené lesné šmyky, rizne, sú dokladom gravitačného spôsobu prepravy dreva v lese.

čierny balog

Drevo trochu inak.

čierny balog
čierny balog

Medvedík a zberač lesného semena.

čierny balog

Úzkokoľajová železnica je jednou z najväčších atrakcií Čierneho Balogu.

čierny balog

Vláčik smerujúci zo stanice v skanzene do centra obce Čierny Balog.

odporúčanie
Odporúčanie a varovanie : Lesnícky skanzen nie je miesto, kde by sme vás chceli pred niečím varovať. Naopak sa treba pripraviť na čarovnú atmosféru lesa a to vo všetkých podobách. Trasa nie je náročná, ale k dôkladnej prehliadke je potrebné si vyhradiť dostatok času. Celodenný výlet je ideálny, možno si vybrať viacero trás v rámci hlavného okruhu náučného chodníka. Pri informačnom centre sa nachádza veľké parkovisko, amfiteáter kde sa počas sezóny konajú rôzne podujatia a bufety s možnosťou občerstvenia sa slovenskými špecialitami ako aj fast food. Je to miesto pre malých i veľkých....a to ticho!!

ikona

Otvorené: Máj a September: 9.00 - 15.00, múzeum (horáreň): 10.00 - 15.00

Jún - August: 9.00 - 18.00, múzeum 9.30 - 17.30

ikona

CENNÍK VSTUPNÉHO

vstupenka pre dospelých 1,00 EUR

deti 0,70 EUR