O výlete
Náročnosť:![]() ![]() ![]() |
Možnosť stravy:![]() |
Voda:![]() |
Doprava:(individuálne) |
Celková vzdialenosť: 18 km |
Výlety v oblasti
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
05/2014 Hradná cyklomagistrála je cyklotrasa spájajúca tri hrady: Budatínsky hrad, hrad Strečno a Starhrad, pričom kopíruje prvý úsek Vážskej cyklomagistrály zo Starhradu do Žiliny - Budatína. Väčšina cyklomagistrály má asfaltový povrch, úsek z Budatína po VD Žilina makadamový. Dĺžka hradnej cyklomagistrály je cca 18 km. Začiatok trasy je na parkovisku pri hrade Budatín na obrázku nižšie.
Smerovníky nám ukazujú aj na vzdialené ciele avšak nie všetky sú dostupné po cyklotrase, ktorá nevedie po frekventovaných cestách. Hradná cyklomagistrála však nie je tento prípad. Okrem úseku cez obec Nezbudská Lúčka vedie po vlastnom cyklochodníku.
A hneď na začiatku tu máme prvý - Budatínsky hrad ( v Žiline a okolí známy ako zámok). Prvá písomná zmienka o tomto hrade pochádza z roku 1321 (castrum Budetyn). Podľa najnovších archeologických nálezov, bol pravdepodobne vybudovaný koncom 13. storočia na sútoku Váhu a Kysuce ako strážny hrad.
Z tohto obdobia sa dodnes zachovala časť prízemia pôvodnej veže. Zaujímavosťou je spôsob, akým bola postavená. Uprostred močarísk sa nachádzalo malé bralo, ktoré zvýšili a zväčšili dovezenou hlinou. Vytvorili vlastne čiastočne umelý pahorok.
Novorevitalizovaný zámocký (hradný) park (spístupnený v septembri 2010) ponúka možnosti pobytu v prírode, je miestom oddychu a jedinečná nová zelená zóna v Žiline.
Návštevníci parku môžu obdivovať na sútoku riek Váhu a Kysuce reálny model plte s drevenými plastikami pltníkov, ktoré pripomínajú Budatín ako významné centrum pltníctva od čias stredoveku.
Plte tvorili 12 - 16 klátov rovnakej dĺžky spojených vpredu i vzadu priečnym polkmeňom. Plte - jedinky mali dĺžku 12 - 15 m, šírku 4 - 5 m. Obsluhovali ich dve osoby - jeden pltník vpredu a druhý vzadu (kormidelník).
Plte zo severného Slovenska vozili drevo z našich lesov a iný tovar po Váhu a Dunaji až do južných krajov Uhorska. Z okolia Žiliny sa na pltiach prevážala najmä kapusta, lesné plody, kožiarske výrobky z Rajca, ovčí syr, pivo, drevené výrobky, riad, solené mäso, med, jačmeň a mnoho iného.
Koncom 19. storočia začína pltníctvu konkurovať železničná doprava a v 30. - 40. rokoch 20. stor. pltníctvo zaniká pod vplyvom výstavby vážskej kaskády.
Zaujímavosťou je, že pri Budatíne sa plť musela viesť nie po prúde rieky, ale priečne, aby sa udržala na prúde a neocitla sa v krútňave, ktorú vytvárala Kysuca vlievajúca sa do Váhu. Plte idúce z Kysúc zas pri vtoku do Váhu silná voda ponárala pod hladinu.
Vodné dielo Žilina poznajú mnohí ako miesto, kde chodia ľudia radi tráviť aktívne svoj voľný čas. Pri priehradnom múre máte na výber ľavý a pravý breh, na ktorých sú upravené asfaltové cyklochodníky. Obe vás zavedú až do obce Strečno resp. Nezbudská Lúčka. Ľavý breh (v smere toku rieky) tvorí mnoho zálivov a chodník sa tu viac kľukatí, pričom prechádza okolo chatiek. Nájdeme tu aj reštauráciu približne v polke cesty pri obci Mojš a pri nej lávku spájajúcu oba brehy. Pravý breh tvorí z veľkej časti hrádza na korune ktorej vedie cyklochodník. Cesta je priamejšia, ale nie je tu žiaden tieň.
Cyklochodník nás zavedie až k hradu Strečno. Ten stojí na 103 m vysokom vápencovom brale vo výške asi 420 m n.m.. Spolu so Starým hradom vytvára ojedinelú dvojicu stredovekých pevností. Za necelé štyri storočia sa tu vystriedalo viacero majiteľov, z ktorých treba spomenúť aspoň Pongrácovcov, Pavla Kinižiho, Kostkovcov, Deršfiovcov a Vešeléniovcov.
Z hradnej veže je krásny kruhový výhľad ma Krivánsku a z časti i Lúčanskú Malú Fatru, rieku Váh a Domašinský meander, dedinku Nezbudská Lúčka, z nej premávajúcu kompu priamo do Strečna a plte s turistami splavujúce Váh.
Novinkou pod hradom je stredoveká dedina Paseka. Vybavenie domčekov v dedine je vyrobené v štýle 10. - 12. storočia tak, ako v stredoveku - z jedného kusa kmeňa. Drevenice sú postavené bez základov, s hlinenou podlahou a rovnakým pôdorysom. Využité sú tradičné materiály tých čias – drevo a rákos. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa. Stredoveká dedina má ukázať život jednoduchého človeka, jeho životné podmienky a technologické postupy.
Z Nezbudskej Lúčky sme sa presunuli nakoniec až k Starhradu.
Záver cyklotrasy už prechádza NP Malá Fatra.
Hrad Starhrad postavili na ochranu starej cesty vedúcej Považím, neďaleko brodu, kde stará cesta prechádzala z pravého brehu na ľavý. Spomína sa už v roku 1267. Názov Starý hrad dostal až po postavení Strečna, ktoré prevzalo jeho pôvodnú funkciu.
Pre cyklistov, ktorí nezvládnu 18km tam a 18km späť sa naskytá vynikajúca možnosť ako si zjednodušiť život. Odvezte sa vlakom zo Strečna do Žiliny a ušetríte spiatočnú cestu. V moderných osobných vlakoch sú k dispozícii miesta na bicykle.