O výlete
Náročnosť:![]() ![]() ![]() |
Možnosť stravy:![]() |
Voda:![]() |
Vzdialenosť: 86,5 km |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
VYBERTE REGIÓN
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Naše nové putovanie Kysucami sme započali v Žiline v mestskej časti Budatín pri rovnomennom hrade.
Nasledovali sme teda červenú cyklistickú značku (Vážska cyklomagistrála). Za Považským Chlmcom sme stretli aj zopár nákladných áut, avšak za odbočkou na Divinu už iba osobné autá.
S vetrom v chrbte sme rýchlo prešli cez Svederník do Kotešovej. Tu sme odbočili do Veľkého Rovného. Napriek tomu, že sme stúpali, výrazne nám pomáhal už spomínaný vietor.
Vo Veľkom Rovnom práve prerábali centrálnu časť dediny, kde bol dosť čulý stavebný ruch. Dlhou dedinou sme pomaly naberali výškové metre.
Za obecnou časťou Ivor, nasledovalo najprudšie stúpanie, ktoré meralo zhruba 3 km. Serpentínami sme sa dostali až do osady Semeteš na hranicu Bytčianskeho a Čadčianskeho okresu.
Osada leží v nadmorskej výške 670 m n.m.. Počas II. svetovej vojny sa jej obyvateľstvo aktívne zapojilo do odboja, pôsobili tu viaceré partizánske skupiny. 20. apríla 1945 tu Vlasovci zabili 21 ľudí a vypálili 13 domov. Tragédiu vďaka náhode prežil Štefan Cipár - drotár, vďaka ktorému sa podarilo zdokumentovať túto udalosť. Po občerstvení kofolou v hostinci U Cipára sme sa spustili perfektným zjazdom až do Turzovky.
Cez celú Turzovku bol vyznačený cyklochodník na krajnici cesty, čo nám spohodlnilo putovanie. Nasledovala Olešná a potom Staškov. Tu sme spozorovali z hlavnej cesty pri miestnej železničnej stanici rodný dom vynikajúceho herca Jozefa Krónera.
V interiéri zrekonštruovaného domu nechýbajú dobové svietidlá či vypínače, výnimočné sú osobné veci Jozefa Krónera vrátane slávnych ocenení. Atmosféru umocňuje studňa, ktorú postavili na mieste jej dávnej predchodkyne. Všetky práce sa robili tak, aby sa na domčeku zachovalo čo najviac originálnych prvkov. Jozef Króner prepožičal svoje meno miestnemu futbalovému turnaju pred 40 rokmi. Krónerák je stále jednou z najpozoruhodnejších športových akcií na Kysuciach.
Staškov plynule prechádzal do Rakovej a tá do Čadce. Tu sme sa nasmerovali na starú hlavnú cestu, smer Žilina.
Po 8 km sme dorazili do Krásna nad Kysucou, kde sme sa napojili na Dolnokysuckú cyklomagistrálu. Po nej sme pokračovali cez Ochodnicu, Kysucké Nové mesto, Rudinu až do Žiliny.
Z Kysuckého Nového Mesta je to kúsok do Radole, kde sa nachádza kaštieľ s múzeom. Je to asi kilometrová zachádzka, ale oplatí sa.
Cyklovýlet sme ukončili na mieste, kde aj začal - v Budatíne.
Odporúčanie a varovanie: Cyklovýlet prechádzajúci peknou kysuckou scenériou je vhodný pre všetkých, ktorí radi šlapú na bicykloch. Je tu čo vidieť, ale odporúčame ísť cez víkend, keď je menšia premávka. Kto by nevládal prejsť celú trasu, môže sa zviesť z Čadce do Žiliny vlakom.
Mapa trasy na obrázku nižšie. Trasa je vyznačená fialovou farbou