Náročnosť:![]() ![]() ![]() |
Možnosť stravy:![]() |
Voda:![]() |
Celková vzdialenosť: 90,2 km |
Výlety v oblasti
MAPA OBLASTI:
NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU
POTREBUJETE PORADIT?
Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.
VYCHUTNAJTE SI PANORAMY
PRIDAJTE SI NAS
KONTAKTUJTE NAS
V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu
NEFUNGUJE? CHYBA?
Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu
Historicko - kultúrno - prírodná Cyklotrasa okolo Tatier je nadregionálny cylistický koridor spájajúci Liptov - Spiš - Zamagurie, poľské Podhale, Oravu a späť Liptov. V rámci cezhraničnej spolupráce sa z celkovej dĺžky 240 km podarilo postaviť už viac než 90 km cyklociest. My sme sa rozhodli absolvovať ju na 3 etapy.
Prvá etapa má svoj začiatok v centre Liptovského Mikuláša. Výhodou tejto časti je prechod po už postavených cyklochodníkoch, prípadne po cestách, kde je minimálna premávka, resp. žiadna.
V Liptovskej časti cyklotrasy okolo Tatier trasa kopíruje veľkú časť Liptovskej cyklomagistrály. Ako bolo spomenuté, výjazd sme započali v centre Liptovského Mikuláša.
Prešli sme miestnou časťou Vrbica po upravenom cyklochodníku popri Váhu. Míňali sme na ľavom brehu Váhu centrum vodáckych športov, kde sa dá odbehnúť.
Po cca 3 km prichádzame k sútoku Smrečianky a Váhu, ešte pred ním je premostenie na druhú stranu Váhu.
Za premostením sme odbočili doľava. Po asfaltovej ceste sme sa dostali k mostu pri kláštore v Okoličnom.
Trasa pokračuje po ľavom brehu Váhu, po prašnej ceste. Po cca 4 km sme v Uhorskej Vsi. Tu je možné urobiť si zachádzku do Liptovského Jána.
Križujeme hlavnú cestu a po zelenej značke pokračujeme Uhorskou Vsou až k lávke cez Váh.
Po lávke sme vošli do Podturne a pokračovali dedinou až do Liptovského Hrádku. Tu nás čakal krátky nepríjemný úsek (1,5 km) po hlavnej ceste. Za mostom cez rieku Belá sme odbočili doprava. Na nábreží v L. Hrádku sme nasledovali červenú značku.
V Liptovskom Hrádku hneď vedľa cyklochodníka nájdete v historickej budove expozíciu ovčiarstva. Neďaleko odtiaľto sa nachádza známe arborétum a zrúcanina hradu.
Liptovský Hrádok končí za mostom (na obrázku vyššie). Prešli sme po ňom do Liptovskej Porúbky a hneď na prvej križovatke sme odbočili doľava.
Malé stúpanie a krásne výhľady na Tatry.
Asfaltka klesá a stúpa, až kým sme neprišli do Kráľovej Lehoty. Tu sme po vedľajšej ceste nasledovali dolinu Čierneho Váhu.
V Svaríne odbočujeme doprava. Na tachometri 30 km a sme na Čiernom Váhu.
Za osadou Čierny Váh prišlo prvé vážnejšie stúpanie po červenej značke. Až neskôr sme si všimli, že o niekoľko desiatok výškových metrov nižšie vedie chodník po trase bývalej lesnej železnice. To ale vôbec nevadilo, pretože vďaka nastúpaným metrom sme šli ďalej po relatívnej rovine až do záveru Liptovskej cyklomagistrály v rázcestníku Biely Potok.
Rázcestník Biely Potok (sútok Šuňavského potoka a Čierneho Váhu) je významná križovatka. Tu končí Liptovská cyklomagistrála a začína Popradská cyklomagistrála. Je tu aj nástup na Hornádsku cyklomagistrálu. Odbočili sme, teda, doľava a pokračovali po červenej do Šuňavy.
Šuňavou sme prešli dole kopcom až k družstvu. Tu sme sa museli popýtať na pokračovanie, lebo sme sa dostali na križovatku troch ciest. Prostredná bola správna. Po spevnenej ceste sme vystúpali pár desiatok výškových metrov.
Krásnou Lopušnou dolinou sme sa zviezli dole kopcom až do Svitu. Popri ceste kvitlo záružlie na zamokrených lúkach. Na konci Lopušnej doliny je známe lyžiarske stredisko.
Zo Svitu do Popradu vedie 10 km dlhý cyklochodník, ktorý bol hojne navštevovaný.
Konečne Poprad. Na tachometri svieti necelých 70 km a my sme v Poprade. Rýchle občerstvenie na námestí a môže sa pokračovať.
Z centra mesta sme sa vymotali do miestnej časti Stráže pod Tatrami. Tu sme zašli na koniec dediny a krátkym stúpaním vyšli na polia.
Miestami spevnená a inokedy asfaltová cestička nás previedla ponad diaľnicu D1. Po pár kilometroch cez polia bez náznaku vegetácie sme prešli popod lesík a okolo nevábnej skládky odpadu. Asfaltka pokračovala do Žakoviec.
Krátky úsek medzi Žakovcami a Vrbovom sme prešli po ceste.
Na konci Vrbova je postavená nova cyklotrasa. Tá vedie až do centra Kežmarku.
Cyklotrasa končí na sídlisku Juh. Miestnymi komunikáciami sme sa dostali na pešiu zónu.
Z Kežmarku do Spišskej Belej vedie cyklochodník okolo obľúbenej rekreačnej oblasti Zlatná.
V Spišskej Belej sa momentálne buduje napojenie na Strážky, cyklochodník by mal prechádzať priamo cez historický park.
Posledné kilometre a sme v Spišskej Belej.
Odporúčanie a varovanie: Cyklotrasa je bezpečná, len v ojedinelých prípadoch prechádza po cestách s premávkou. 1. etapa meria 90 km, je možné absolvovať v prípade záujmu iba niektorú jej časť. Veľkou výhodou je, že je dostupná vlakom. V prípade, že nemôžete pokračovať ďalej, najbližšia železničná stanica je vždy na dosah.