Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

O meste

zv
Počet obyvateľov:42 531
Kraj:Banská Bystrica
Okres:Zvolen
Geomorfologický celok: Zvolenská kotlina
Rozloha:98,72 km2
Nadmorská výška:293 m.n.m.
Rieky:Hron

Výlety v oblasti

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Turistická Informačná kancelária: info tu
Aktuálne podujatia v meste: info tu
Arborétum Borová hora Zvolen: info tu
Zvolenský zámok: info tu
Divadlo J.G.Tajovského: info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Zvolen

Zvolen leží na juhu Zvolenskej kotliny, na sútoku riek Hron a Slatina južne od mesta Banská Bystrica a v objatí sopečných pohorí Poľana, Kremnické vrchy, Štiavnické vrchy. Mesto Zvolen je sídlom okresu, administratívnym a spoločenským centrom regiónu.

Pamiatky na námestí SNP a v jeho blízkosti

zvolen

Evanjelický kostol sv.Trojice bol postavený na mieste Bossaniovského meštianskeho domu, ktorý miestni evanjelici v roku 1785 prestavali na skromný kostol. Za evanjelickým kostolom (vo dvore fary) v prízemnom domčeku v rokoch 1830 – 1832 býval kňaz Karol Kuzmány.

zvolen

Zvolenský zámok z konca 14. storočia, sa nachádza priamo v strede mesta. V priestoroch zámku sú inštalované expozície Slovenskej národnej galérie Bratislava. Počas celého roka je zámok dejiskom viacerých zaujímavých kultúrnych podujatí, ako sú Zámocké hry zvolenské, Envirofilm, Noc strachu a smiechu, Download Open air, Zvolenský výtvarný salón. Expozície: Lapidárium gotického umenia (prízemie) zhromažďuje architektonické fragmenty a kamenné články zámku. Sú tu inštalované kópie viacerých najvýznamnejších drevorezieb Majstra Pavla z Levoče.Prvé poschodie je potom venované najcennejšej kolekcii starého európskeho maliarstva 15. – 18. storočia u nás.

Vstupné: dospelí 2,70 €, rodinná vstupenka (2 dospelí + min. 1 dieťa) 5,40 € študenti a študentky SŠ a VŠ, dôchodcovia, ZŤP 1,00 € študenti a študentky SŠ a VŠ – Sphere card 0,90 € žiaci a žiačky ZŠ 0,70 €, Voľný vstup do expozícií (bez služieb) každá prvá nedeľa v mesiaci

Otváracie hodiny: Pondelok, Utorok: zatvorené, Streda - Nedeľa: otvorené od 10.00 do 17.30 hod., posledný vstup o 16.45 hod.

zvolen

Objekt Rímsko-katolíckeho farského kostola sv. Alžbety pochádza z rokov 1244 -1250 a je najstarším sakrálnym objektom v meste. Pôvodná jednoloďová neskororománska, resp. ranogotická stavba kostola bola v rokoch 1380-1390 prestavaná do gotického slohu (NKP).

zvolen

Finkova kúria - Renesančný jednoposchodový palác pochádzajúci zo 17. storočia (NKP). Na fasáde sa nachádza štít s erbami pôvodných majiteľov– lesného majstra z Beňuše Ondreja Urbányiho a jeho druhej manželky grófky Anny Márie Esterházyovej z Vígľaša.

zvolen

Pomník padlým vojakom Sovietskej armády - na Námestí SNP. Sovietski vojaci, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní mesta, boli pochovaní na námestí a ešte na jar roku 1945 tu sovietska armáda v spolupráci s obyvateľmi mesta postavila pomník (NKP).

zvolen

Pancierový vlak: V parku Štefana Višňovského pod zvolenským zámkom sa nachádza maketa pancierového vlaku Hurban. Originálny pancierový vlak Hurban bol postavený počas Slovenského národného povstania vo zvolenských železničných dielňach. Okrem Hurbana boli vyhotovené i pancierové vlaky Štefánik a Masaryk.

zvolen

Divadlo J.G.Tajovského vzniklo na 5. výročie Slovenského národného povstania dňa 28. augusta 1949 s pôvodným názvom Stredoslovenské divadlo. Divadlo formovali výrazné osobnosti a neopakovateľné talenty, ktoré mu na desaťročia vtlačili vysokú umeleckú pečať a kvalitu - odchovanec významného pražského divadelníka a experimentátora E.F.Buriana.

Tipy na výlety v meste a v blízkom okolí

zvolen

Arborétum Borová hora Zvolen: V areáli Arboréta sa nachádza najväčšia zbierka ruží na Slovensku v počte 660 sort a rozsiahla zbierka vyše 500 druhov kaktusov a sukulentov z Južnej Ameriky. Arborétum Borová hora každoročne pripravuje koncom mája Dni rododendrónov – azaliek a v júni Dni ruží. . Arborétum sme navštívili a máme to zdokumentované v článku.

Pltníci na Hrone: Pltníci zo zvolenského Prvého pltníckeho združenia na Hrone prevádzkujú splavovanie Hrona na pltiach pod názvom Tancujúce plte na Hrone. Tancujúce plte na Hrone sú rekreačno-poznávacou atrakciou s nádychom dobrodružstva a návratu ku koreňom predkov. Turistom sú k dispozícii 12 miestne plte špeciálne upravené na turistické plavby. Pltníci v krojoch cestujúcich informujú o zaujímavostiach okolia. Hlavná trasa trvá dve hodiny a vedie zo Zvolena do Vodáckeho tábora v obci Budča. Info o splavnosti Hrona

Najväčší stredoveký hrad: Hrad Starý Zvolen z 12. storočia , od 19. storočia nazývaný Pustý hrad, sa rozpína nad sútokom riek Hron a Slatina. Svojou rozlohou 7,6 ha sa hrad radí medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe. Hradný areál umožňuje prehliadku výsledkov archeologického výskumu. Z vyhliadkových plošín na Pustom hrade je vidieť nádhernú panorámu nielen mesta Zvolen, ale i jeho širšieho okolia.
Mapa s prístupom na hrad