Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Zámok Topoľčianky

Obec Topoľčianky, kde nájdeme aj rovnomenný zámok, sa nachádza v údolí rieky Žitava. Obec ohraničuje od severozápadu pohorie Tríbeč a od východu Pohronský Inovec. Pôvodne neskorogotický zámok z 15. - 16. storočia, ktorý sa neskôr prestaval do renesančného a barokového slohu s klasicistickými prístavbami sme si pozreli len zvonku.

zámok Topoľčianky

Zopár slov o histórií zámku

Archeologický výskum, ktorý sa konal v roku 1990 odokryl niekoľko vrstiev oveľa staršieho osídlenia tejto lokality. Objavil aj základy najstaršej kamennej architektúry z 13. storočia a zo storočí nasledujúcich. Od roku 1561 boli Topoľčianky na takmer 200 rokov sídlom Tekovskej župy a pevnosť hrala dôležitú úlohu v obrane proti Turkom. Vtedajší jej majiteľ Ján Topoľčiansky, zvaný Turkobijca, ju dal prestavať na starých základoch. V polovici 17. storočia uskutočnil poslednú väčšiu stavebnú úpravu renesančného zámku gróf Ladislav Rákoczi spolu so svojou manželkou Alžbetou, rod. Grófkou Bánffy. O tejto prestavbe svedčí aj ich aliančný erb nad východnou bránou vstupu do zámku z roku 1662.

zámok Topoľčianky Priečelie zámku zdobia štyri stĺpy.

Za vlády Márie Terézie v polovici 18. storočia sa stali majiteľmi zámku a celého panstva grófi Keglevichovci, ktorí ho vlastnili až do roku 1890. Tretí tunajší gróf a zároveň tekovský župan Ján Keglevich dal začiatkom 19. storočia zbúrať južné renesančné krídlo zámku a v rokoch 1818 – 1825 postavil na jeho mieste klasicistický trakt podľa projektu viedenského architekta Alojza Pichla. Toto klasicistické krídlo kaštieľa sa pokladá za najkrajší a najčistejší architektonický prejav klasicizmu na Slovensku. Na zahájenie sezóny prišlo mnoho návštevníkov aj zo zahraničia.

zámok Topoľčianky Romantický zámok obkolesuje park.

zámok Topoľčianky Nádvorie zámku počas konania DOD vinárskych závodov Topoľčianky (5/2010).

Víno na hrad (Pražský)

V 20. rokoch minulého storočia sa zámok stal letným sídlom prezidentov republiky. Prvý prezident ČSR – T. G. Masaryk chodieval do Topoľčianok takmer každý rok svojej prezidentskej funkcie od roku 1923, a to pravidelne na dva mesiace, obvykle v auguste a v septembri. Vie sa, že T.G. Masaryk Topoľčianky miloval a raz si dokonca prázdniny predĺžil až na štyri mesiace. Bol to pobyt nielen rekreačný,ale aj pracovný. Vína vyrobené v Topoľčiankach dokonca presadil na Pražský hrad. Posledným z prezidentov, ktorí využívali príjemné prostredie topoľčianskeho zámku bol v roku 1951 Antonín Zápotocký.

zámok Topolčianky Vína vyrobené v Topoľčiankach očarili prezidenta T. G. Masaryka natoľko, že si ich nechával dovážať až do Prahy.

Aj vinárske závody sú vhodným tipom na výlet a to hlavne počas každoročne sa konajúceho DOD. Rovnako ako v žrebčíne 1. mája sú pre návštevníkov otvorené pivnice, archív, dostane sa vám odborného výkladu a koná sa aj ochutnávka týchto kvalitných vín. Ideálne je tieto dve akcie skombinovať.

vinárske závody Topolčianky Počas DOD vo vinárskych závodoch Topoľčianky (5/2011).

Pri prehliadke žrebčína si prídu na svoje nielen milovníci koní, ale i rodiny s deťmi. Do Topoľčianok sme dorazili asi hodinu pred začiatkom galaprogramu, takže sme sa stihli aspoň trochu prejsť po parku a oddýchnuť si po ceste.Počas DOD bolo otvorených mnoho stánkov so suvenírmi či občerstvením. Galaprogram sa nám páčil, ale trval trosku dlhšie - asi 3 hodiny. Ceny lístkov boli prijateľné - 2 eurá (5/2010). Predstavili sa nám mnohé plemená koní, pre Národný žrebčín typické lipicánske kone, ďalej huculské, arabské kone a slovenské teplokrvníky. Účinkujúci predviedli svoje akrobatické výkony - voltíž, drezúru koní, parkúrové skákanie a polícia ukážky zásahov za pomoci služobných koní.

Národný žrebčín Topoľčianky Galaprogram Národného žrebčína Topoľčianky (5/2010).

Národný žrebčín Topoľčianky Ukážka zásahu polície s využitím koní.

odporúčanie
Odporúčanie a varovanie: Topoľčianky sú naozaj dobré miesto pre výletníkov všetkých vekových kategórii. Možno sa tu prechádzať parkom a obdivovať prírodu, kultúrne sa vyžiť v zámockom múzeu s najväčšou zbierkou porcelánu na Slovensku a s jednou s najväčších zámockých knižníc, ochutnať skvelé vína v neďalekých vinárskych závodoch, alebo si pozrieť krásu a ušľachtilosť koní v Národnom žrebčíne. Jednoznačne Topoľčianky odporúčame zaradiť do vašeho programu.

ikona

Otváracie hodiny: ZIMNÁ SEZÓNA - 1.9. - 30.4.
Pondelok: Voľný deň
Utorok-Piatok - vstupy o 9:00, 10:30, 12:30, 14:00 hod.
Sobota Nedeľa Sviatok /cez víkend prehliadka v dobovom kostýme/- vstupy o 12:00, 13:30, 15:00 hod.
1. máj - špeciálna otváracia doba / Deň otvorených dverí /
vstupy od 09,00 hod . - do 16,00hod. / každú pol hodinu /
LETNÁ SEZÓNA - 2.5. - 31.8.
Pondelok: Voľný deň
Utorok-Piatok - vstupy o 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 hod.
Sobota, Nedeľa, Sviatok- vstupy o 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 hod.

ikona

Cenník

dospelý - 3,8 €
dieťa nad 6 rokov, - 2,5 €