Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

DÔLEŽITÉ KONTAKTY:

Turistická Informačná stránka: info tu
Termálne kúpalisko Vadaš: info tu
Mestské múzeum: info tu
Región (turisticko-info stránka): info tu

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Ostrihom a Štúrovo

Štúrovo je mesto ležiace v Nitrianskom kraji, neďaleko sútoku Dunaja s Hronom. Ostrihom leží oproti nemu priamo na hranici so Slovenskom, na úpätí Pilišského pohoria.

Ako sa tu dostať?

ostrihom
V Štúrove sme strávili pár dní u priateľov. Mesto má priame železničné spojenie s Bratislavou, s Levicami aj Budapešťou, ale s autobusmi je to horšie. Ten kto cestuje sem zo severozápadného Slovenska, podobne ako my, sa musí pripraviť na cestu vlakom či autobusom v priemere 6 hodín minimálne s dvoma prestupmi. Z vlastnej skúsenosti doporučujeme neprestupovať z autobusu do vlaku a naopak lebo sa kľudne môže stať ,že nestihnete prípoj a ostanete trčať napríklad vo Zvolene. Najlepšie je sa tu dostať podľa možností autom.

Štúrovo - teplo, pekné počasie a kúpanie

vadaš

Väčšina ľudí pozná Štúrovo hlavne vďaka turisticky významnému Ostrihomu. Mnohokrát však býva hlavným cieľom návštevníkov samotné Štúrovo, pretože je široko ďaleko známe svojím termálnym kúpaliskom Vadaš.

vadaš

Veľká časť prenocovaní v Nitrianskom kraji si delí Štúrovo s Dudincami a preto má toto mesto pre miestny cestovný ruch veľký význam. V letnom období sa tu pohybuje mnoho turistov. Výhodou kúpaliska je veľa možností sa za slušnú cenu najesť (narozdiel od niektorých kúpalísk na severnom Slovensku).
Železničná stanica Štúrovo je vzdialená od centra mesta až 40 minút pešo rezkou chôdzou, preto je lepšie obetovať 2 eurá na taxík. Štúrovo má zrekonštruovanú pešiu zónu, kde nájdete mnoho obchodíkov, reštaurácií, barov. Do pozornosti dávame hlavne stánok z chutnými mini koblíškami v závere pešej zóny na dunajskom nábreží.

Výlet do Ostrihomu

Výlet môžeme započať na Dunajskom nábreží. Štúrovo spája s Ostrihomom most Márie Valérie.

most marie valerie

Človeku sa to nezdá, ale kým prejde na druhú stranu mosta, tak to celkom dlho trvá. Tento most bol pri ústupe nemeckých vojsk vyhodený do vzduchu. Mnohí si určite spomenú na kompu, ktorá prevážala autá aj ľudí až do roku 2001, kedy sa podarilo obnoviť zničený most.

ostrihom

Peknými uličkami podhradia sme sa dostali až k Bazilike. Tá bola slávnostne vysvätená v roku 1856. Predlohou stavby bola slávna Bazilika sv.Petra v Ríme. Interiér chrámu sme si nepozreli, pretože objekt bol akurát uzavretý.

ostrihom
Hneď vedľa Baziliky je neprehliadnuteľná súsošie pripomínajúce korunováciu sv.Štefana - prvého Uhorského kráľa v roku 1000. Z hradného vrchu je krásny výhľad na široké okolie.

V Ostrihome podobne ako v Štúrove bola nedávno zrekonštruovaná pešia zóna. V centre mesta nájdete Kresťanské múzeum a tiež Arcibiskupskú knižnicu. V meste vám udrú určite do očí všade prítomné maďarské vlajky vyvesené na každej jednej pouličnej lampe :). Nemáme sa čomu čudovať. Maďari sú nesmierne hrdí na svoju krajinu a históriu.

ostrihom
ostrihom

Výlety do okolia Štúrova

budapešť

Určite najväčším lákadlom pre turistov je blízka Budapešť, ktorá je ľahko dostupná vlakom. Priamy spoj zo Štúrova smeruje do stanice Budapest - Keleti pu pričom cesta trvá asi hodinu a pol. Stanica je realtívne v centre mesta, takže pešiu prehliadku môžete započať tu.

visegrad

Ďalšou možnosťou je mestečko Visegrad spolu s hradom, ktorý bol vybudovaný už v 4. storočí Rimanmi. V naších končinách je známy v súvislosti so schôdzkou českého, uhorského a poľského kráľa z roku 1335. Uzavreli tu protihabsburgskú koalíciu. Po 655 rokoch sa tu stretli zástupcovia ČSFR, Maďarska, Poľska, aby tu založili Visegrádsku skupinu.

levice
brhhlovce

Z turistických cieľov na slovenskom území možno spomenúť pohorie Burda (Kováčovské kopce), ktoré je vhodné na pešiu turistiku, ale aj cykloturistiku. Ďalšou možnosťou je Tekovské múzeum v Leviciach, či vysunuté pracovisko v Brhlovciach, kde sú známe kamenné obydlia.