Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Trasa na Sninský kameň z Morského oka

ikona

Turistický chodník:Krivec (560 m n.m.)(modrá zn.)--> Morské oko, kaštielik (635 m n.m.)--> S. Tri table (825m n.m.)(červená zn.)--> Sninský kameň (1006 m n.m.)--> S. Tri table (825m n.m.)(modrá zn.)--> Krivec (560 m n.m.) Celkový čas: 03:10

Známe vulkanické pohorie na východe Slovenska Vihorlat bolo našou zástavkou na ceste okolo Slovenska v lete roku 2017. V minulosti sme absolvovali výstup z Remetských Hámrov, tentoraz sme započali túru z opačnej strany, teda, od Morského oka. Vihorlatské vrchy vystupujú z Východoslovenskej nížiny (priemerná výška 120 m n.m.) až do výšky 1076 m.n.m . Sninský kameň (1005 m n. m.) je 5. najvyšším vrchom Vihorlatských vrchov a zároveň ľahko dostupným. Asfaltová cesta z Remetských Hámrov vedie až tesne pod prírodné jazero Morské oko.

Sninský kameň morské oko Morské oko z vrcholu Sninského kameňa

Samotný Sninský kameň pozostáva z dvoch častí nižšieho Veľkého Sninského kameňa, kam mieria kroky väčšiny turistov a o 7 metrov vyššieho Malého Sninského kameňa. Tieto skalné útvary vo forme plošinového lávového vrcholu vznikli pred približne 9 miliónmi rokov.

Morské oko Morské oko

Perla Vihorlatu - Morsko oko

Z parkoviska je jazero Morské oko vzdialené iba cca 10 minút chôdze. Toto prírodné jazero je naším 3.najväčším jazerom a oproti väčšiemu Hincovému a Štrbskému plesu nevzniklo činnosťou ľadovcov. Mohutný zosuv masívu zahradil potok Okna, a tak vytvoril 7 ha veľkú jazernú plochu. Koncom 19. storočia priehradný múr umelo navýšil hladinu a zväčšil rozlohu na terajších 13,8 ha. Jazero má miestami hĺbku až 25 metrov.

Morské oko

Morské oko a jeho brehy sú súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Morské oko. Vďaka tomuto faktu jazero prekypuje životom. Činnosť človeka je momentálne najväčším ohrozením krehkých biotopov naviazaných na toto vzácne územie. Najmä ťažba dreva a následná erózia a splavovanie materiálu do jazera spôsobuje jeho postupné zanášanie o ochudobňovanie o kyslík.

Morské oko Bukový prales

Jazero je lemované bukovým pralesom s krásnymi viac než 200-ročnými exemplármi.

Telekia speciosa Telekia ozdobná - maskot Vihorlatu

Kaštielik Morské oko

Turistika v okolí má veľkú tradíciu. Uhorský karpatský spolok tu už v roku 1880 vybudoval útuľňu a tiež vyznačil chodník na vrchol Sninského kameňa. V roku 1924 tu majitelia pozemkov postavili kaštielik, ktorý slúžil ako zotavovňa pacientov s respiračnými ochoreniami. Dnes patrí lesníkom a tí objekt prenajímajú aj širokej verejnosti.

Tri Table Korene

Potom, ako sme opustili asfaltku lemujúcu Morské oko, sme kráčali relatívne prudkým stúpaním až do sedla Tri table.

Sninský kameň les Hrebeňovka

V sedle Tri Table sme si dopriali odpočinok na lavičkách. Následne sme pokračovali hrebeňom pozvoľným stúpaním až na Sninský kameň. Rázcestník Sninský kameň je v lese. Ak sa chcete pokochať výhľadom, je nutné prejsť okolo stien Veľkého Sninského kameňa a následne vystúpať po rebríku na vrcholovú plošinu.

Sninský kameň

Na rebríku

Sninský kameň Spoločná foto

Na vrchole

Vrcholová plošina je až 40 metrov nad úrovňou okolitého terénu, a to bohato stačí, aby nám nebránila vo výhľade žiadna vegetácia. Sninský kameň je prírodnou pamiatkou a stanovišťom xerotermnej flóry. Žiaľ, v roku 2015 nezodpovední turisti spôsobili požiar, z ktorého sa bude miestna flóra spamätávať ešte niekoľko rokov.

Sninský kameň Mesto Snina

Sninský kameň

Z vrcholu je krásny výhľad na všetky svetové strany. Za výnimočne optimálnych podmienok je možné odtiaľto vidieť dokonca Tatry vzdialené 150 km (najmä v zime).