Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

 • Náučný chodník Poráčska dolina

 • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

 • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

 • Náučný chodník Prielom Muráňa

 • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

 • zobor

  Juráňová dolina

 • zobor

  Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

 • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

 • Hrebeňovka Pohronského Inovca

 • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

 • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

 • Výstup na Makytu 923 m n.m.

 • chopok

  Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

 • chopok

  Výstup na Sivec 781 m n.m.

 • chopok

  Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Sabinov

Mestečko Sabinov ležiace na rieke Torysa nájdeme 18 km severozápadne od Prešova. Prvýkrát sa písomne spomína už v roku 1248, pričom jeho založenie je opradené povesťami.
sabinov centrum Letecká snímka Sabinova (panoramyslovenska.sk)

sabína sainov

Sabína - záchranca ?

Jedna z legiend hovorí, že po prehratej bitke na rieke Slaná v roku 1241 uhorský kráľ Béla IV prenasledovaný Mongolmi sa pri prechode cez rozvodnenú Torysu začal topiť. Zachránila ho Sabína plávajúca na loďke okolo, pričom na jej počesť pomenoval nové mesto Sabinov. O sedem rokov sa skutočne Sabinov prvýkrát spomína aj písomne. Sochu záchrankine Sabíny ležiacej na kameni nájdete na Námestí slobody.

Sabína - milenka ?

Kráľov brat, vojvoda Štefan, sa na prvý pohľad zaľúbil do Sabíny, ktorá bola dcérou nevľúdneho rytiera Toryského z hradu Kamenica. Zazrel ju iba náhodou, keď zablúdil na poľovačke a rytier Toryský ho ubytoval na hrade.

sabinov
Štefan sa rozhodol, že sa presvedčí o kráse jeho dcéry, ktorú Toryský pred všetkými chránil. Potom ako ju náhodou zazrel pri servírovaní raňajok svojmu otcovi, sa do nej zaľúbil (nevedno či jej krása alebo jedlo, ktoré pripravila, tak učarovalo vojvodovi :D ).

Rozhodol sa naplánovať jej únos. Hlavnú úlohu zohral jeho verný zbrojnoš Gergely, ktorého však Toryský pri prenasledovaní postrelil šípom do ramena.

Lovestory dopadla dobre, milenci boli spolu a Gergelyho prestrelené rameno zostalo zvečnené na gergelyovskom erbe. V skutočnosti v čase Štefanovho narodenia mal Sabinov už 30 rokov výsady slobodného kráľovského mesta, takže príbeh historicky nesedí.

Hviezdne chvíle Sabinova I - slobodné kráľovské mesto

Spočiatku sa Sabinovčania zaoberali prevažne roľníctvom, až neskôr sa začala rozvíjať remeselná výroba.

28. január 1299 bol významným dňom pre mesto, pretože mu uhorský kráľ Ondrej III. udelil spolu s Prešovom a Veľkým Šarišom spišské práva - právo voliť richtára a farára, právo súdu, lovu a rybolovu, oslobodenie od daní, mýta, cla a vojenskej služby. sabinov Postavenie mesta navonok zdôrazňovali hradby pochádzajúce z 15. a 16. storočia, z ktorých dodnes sa zachoval súvislý pás.

V roku 1405 bol Sabinov povýšený až na slobodné kráľovské mesto, čo mu prinieslo rad ďalších privilégií. Rozvíjajú sa remeslá a dochádza k značnému rozkvetu obchodu.

sabinov Najvýznamnejšou a súčasne najstaršou architektonickou pamiatkou je gotický kostol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi (nájdete ho aj v erbe)

Treba pripomenúť, že týmto sa Sabinov zaradil k 20 najdôležitejším sídlam tej doby v Uhorsku. Koncom 15. storočia sa stal Sabinov členom Pentopolitany - združenia piatich východoslovenských miest, ku ktorému patrili ešte Košice, Prešov, Bardejov a Levoča.

sabinov Rímskokatolícky kostol a zvonica dopĺňajú dominantu námestia

Potom dlho nič

V období reformácie bol Sabinov známy svojím školstvom, viacerí vynikajúci učitelia tu uplatňovali najmodernejšie spôsoby výuky. Od októbra 1740 existovalo v Sabinove piaristické gymnázium, ktoré v roku 1784 presídlilo do vlastnej budovy, dnešného múzea. sabinov Bývalé lýceum postavené v renesančnom slohu z roku 1530

V 19. storočí bol Sabinov malým provinčným mestom so slabo rozvinutou priemyselnou výrobou. Aj v rokoch I. ČSR hospodársky vývoj naďalej zaostával.

sabinov Mnohé z mešťanských domov sú pamiatky (pohľadnica zo zač. 20 stor.)

Bilingválne mesto

Sabinov mal čisto slovenské obyvateľstvo do polovice 13. storočia, kedy sa tu usadili nemeckí prisťahovalci. O početnosti nových usadlíkov svedčia údaje zo 14. - 16. storočia, kedy mali obe národnosti vlastné protestantské kostoly a kazateľov.

sabinov Každá národnosť mala svoj kostol (vpredu nemecký, vzadu slovenský)

sabinov Sabinovská radnica

Hviezdne chvíle II - Obchod na korze

Keď filmári Kadár a Klos pátrali po zachovanej lokalite, ktorá by bola vhodnou kulisou pre ich film, pochodili celý východ Slovenska. Sabinov bol ideálny - iba trojtisícové provinčné mesto bez novej zástavby.

sabinov

Život obyvateľov a filmovanie sa sústredilo na rovnaké miesto, centrum. U miestnych filmári bývali, spomedzi nich si vyberali komparzistov a ak im nestačili kapacity mestečka, vozili si ďalších ľudí z okolitých dediniek.

sabinov Sabinovčania robia komparz

Miestni preto dodnes spomínajú na natáčanie filmu a asi ani nenájdeme Sabinovčana, ktorý by film nevidel prípadne nepoznal. Význam celej akcie stúpol, keď ako prvý česko-slovenský film získal cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar) za najlepší cudzojazyčný film v roku 1966.

sabinov J.Kroner a I.Kaminská vo filme excelovali

Kedy sa Sabinov oplatí vidieť?

Každoročne v júni sa zaplní centrum mesta stánkami s jedlom a remeslami pri príležitosti Sabinovského jarmoku. Toto podujatie sprevádza kultúrny program a rôzne atrakcie. My sme mali šťastie a navštívili sme mesto práve počas Sabinovského jarmoku.

sabinov Sabinovský jarmok

sabinov Kedysi obliehali hradby vojská, dnes kolotočári :D

Autor: Spoznaj.eu, Zdroje informácií: Sabinov.sk, Sme.sk

Pozri aj:

Bardejov

Prešov