Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Po stopách Miroslava Poliščuka

ikona

Turistický chodník:Ulič - obecný úrad (268 m n.m.)(zelená zn.)--> Ulič - kostol (296 m n.m.)--> lávka cez Uličku (305 m n.m.) Valaština (455 m n.m.)--> Holica-vyhliadka (538 m n.m.)--> Ulič - obecný úrad (268 m n.m.)Celkový čas: 04:30

Východné Slovensko je dodnes pre mnohých miestom tajomným, neprebádaným. Práve preto každoročne mnohí nadšenci pôvodnosti prírody smerujú do Polonín , aby zažili zázraky, ktoré tento, takmer panenský, kút ponúka. Leto je ideálnym časom na takéto potulky. A tak sme sa vybrali vo štvorici po stopách Miroslava Poliščuka.

chodník Miroslava Poliščuka

Náučný chodník je venovaný Ing. Miroslavovi Poliščukovi, osobnosti regiónu, ktorého meno dodnes symbolizuje lásku a úctu k prírode. Poliščuk bol zakladateľom prvej dobrovoľnej ochranárskej organizácie na východnom Slovensku. Po vyhlásení CHKO Východné Karpaty bol jedným z jej prvých pracovníkov. Významnou mierou prispel k záchrane pralesových rezervácií Stužica, Jarabá skala, Pľaša a Rožok.

ulič

Stredne náročný, prírodovedno-ochranársky náučný chodník začína pri obecnom úrade v Uliči. Ulič (268 m. n. m.) je strediskovou a najväčšou obcou Národného parku Poloniny, v srdci Bukových vrchov, čo by kameňom dohodil od Ukrajiny. Preto sa nezľaknite, ak vám mobilný operátor pošle SMS s textom, že vás víta na Ukrajine. V Uliči žije takmer tisíc obyvateľov, prevažne rusínskej národnosti.

ulič Pri veľkom dube na hlavnej ceste sme odbočili doľava okolo kukuričného poľa. chodník Miroslava Poliščuka

Náučný chodník vedie pohorím Nastaz, ktoré spája i rozdeľuje Uličskú a Ubliansku dolinu. Chodník tvorí 7 zastávok s 277-metrovým prevýšením. Okruh prejdete za približne 4 hodiny. Prístupný je celoročne, v zime možno využiť na jeho zdolanie bežky. V lete sa pripravte na blato, ktoré sa po daždi tvorí zázračne rýchlo. Dobrým nápadom je vziať si do batohu aj pláštenku – letné búrky vedia nemilo prekvapiť. Tak, ako sa stalo aj nám.

černice

Chránené územie o výmere 29 805 ha patrí od roku 1997 do Národného parku Poloniny. V roku 2007 sa tamojšie pralesy stali súčasťou cezhraničného svetového prírodného dedičstva Karpatské bukové pralesy.

chodník Miroslava Poliščuka, posed

Cestou nás nepríjemne zaskočilo blato a traktormi rozjazdená cesta, a tak naše stúpanie vyzeralo neraz ako slalom z jedného kraja cesty na druhý, spojený so šamanskými tancami zaklínania blata. Niet sa čo čudovať, že po chvíľke som sa zaborila vyše členka do tejto mazľaviny.

Náučný chodník vedie bývalou úzkokoľajkou z roku 1908, kedy sa začal transport dreva realizovať lesnými železnicami. Ešte aj dnes nájdeme kde – tu stopy po starých úzkorozchodných tratiach. .

Poloniny Holica

Lavička, ktorá má svoje najlepšie časy očividne za sebou.

Holica

Dujú vetry, podúvajú, posedy nám rozbúrajú... Či dozaista dáky turista? 4. zastávkou náučného chodníka je pohorie Nastaz, konkrétne Valaštín, kde kedysi stál poľovnícky kaštielik. Na prelome 19. – 20. storočia ho dal postaviť gróf Tielle Wienckler. S poľovníckym kaštieľom v dedine bol prepojený tzv. grófskou cestou, lemovanou cudzokrajným dubom červeným a dubom močiarnym. Stará cesta sa zachovala dodnes. Po kaštieli ostali len základy a stará studňa.

Holica

Zaujímavosťou pohoria je obrovský balvan na blízkom vrchu Kopyto s vyrytými hieroglyfmi. Údajne je v nich zašifrované miesto, kde sú ukryté poklady Fedora Hlavatého, slávneho zbojníka z Ruskej Volovej, ktorého dodnes pripomína výhražný list z roku 1493, ktorý je uložený v múzeu vo Svidníku.

slizniak karpatský

Po ceste sa môžete občerstviť šťavnatými lesnými plodmi, ktoré lákajú k tomu, aby ste ich ochutnali. Odvážlivci s pevnými kolenami si môžu vyliezť na jeden z mnohých početných posedov, ktoré lemujú náučný chodník. Tí lenivejší (alebo múdrejší?) ocenia možnosť vyvaliť sa na niektorú z krásnych lúk, ktoré po ceste uvidíte a len tak si vychutnávať vône a krásy leta.

Až 90 % územia národného parku Poloniny tvoria lesy. Najcennejšími sú prírodné lesy bez zásahu človeka alebo s minimálnymi zásahmi – tzv. pralesy. Charakterizuje ich striedanie troch štádií: štádium dorastania, štádium optima a štádium rozkladu. Ešte koncom 19. storočia zaberali obrovské plochy územia, avšak, po postavení lesných úzkokoľajok bola vyťažená ich veľká časť.

Ulič

Až vystúpite na vrch, za odmenu si užijete úžasné panorámy na vyhliadkovej veži na Holici (538 m n. m.). Rozsiahle pohoria obrátené k juhu sú vyhasnuté sopky Vihorlat a Popričny. Na východe vidno ukrajinské poloniny, najvyššia – polonina Runa - má 1479 m n. m. Na severe sa črtajú najvyššie časti Bukovských vrchov, v ich pozadí vidieť vzdialené poľské Bieszczady.

Ulič

Ako sme sa tak na vyhliadkovej veži kochali krásami prírody, vietor pridal na intenzite, ledva sme stihli dojesť posledný banán a už tu bola búrka. Na lúke, kde ste široko – ďaleko najvyšším bodom práve vy, nič príjemné. Z mierneho pokvapkávania sa po chvíľke stal mohutný lejak, a aby toho nebolo málo, pridali sa aj krúpy. Do dediny sme po starej asfaltovej ceste schádzali zmočení ako myši, avšak, šťastní a vysmiati. Letný dážď je predsa dobrodružstvo. Najmä, keď po ceste krásne na slniečku oschnete a dole vás čaká auto.

Ulič

Po túre si môžete potešiť oko v minigalérii drevených kostolíkov v historickom parku v centre Uliča. Tvorí ju 8 replík drevených chrámov – najcennejších pamiatok Uličskej a Ublianskej doliny. Vyrobené sú v mierke 1 : 10. Nájdeme tu aj zhorenú drevenú uličskú cerkvu. Potešiť hrdlo si môžete hneď vedľa, v miestnom podniku, pri pohári oroseného piva, ktoré vám majiteľ načapuje s úsmevom.

ulič vojensky cintorín Vojenský cintorín v Uliči.

Smutným mementom krvavých bojov svetových vojen sú zachovalé pamiatky – cintorín z I. svetovej vojny, ktorý je súčasťou obecného cintorína a bunkre a pozostatky Arpádovej línie v pohorí Nastazu.

Ulič

Na trase náučného chodníka sa môžete potúlať aj po náučno – oddychovom areáli, ktorý nájdete neďaleko rybníka na kopci. Jeho názov – Dvere do sveta Polonín – je viac ako výstižný. Dozviete sa množstvo informácií o tomto regióne, môžete si zahrať otáčacie pexeso, otestovať sa pri netradičnom rusínsko – slovenskom slovníku, ktorý približuje slová a staré príslovia regiónu v miestnom nárečí, pokochať sa výtvormi rezbárskeho umenia či si len tak sadnúť na lavičku pri rybníku a zamýšľať sa nad tým, kam tie oblaky na tej belasej oblohe tiahnu.