Spoznaj.eu - Slovensko - Tipy na výlet
TOPlist

MAPA OBLASTI:

VYBERTE REGIÓN

Nízke Tatry Tatry Slovenský raj Pieniny Poloniny Vihorlat Zemplín Šariš Spiš Juh Horehronie, Podpoľanie Štiavnické a Kremnické vrchy Tríbeč a Vtáčnik Považský Inovec Biele Karpaty, Javorníky Malé Karpaty Podunajsko Záhorie Záhorie Kysuce Orava Malá Fatra Veľká Fatra Slovenská republika
online mapa

NAJNOVŠIE NA SPOZNAJ.EU

  • Náučný chodník Poráčska dolina

  • Náučným chodníkom Číčovské mŕtve rameno

  • Predné Solisko 2117 m n.m. zo Štrbského plesa

  • Náučný chodník Prielom Muráňa

  • Rozhľadňa na vrchu Dubová a Rajecký hrad

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Ružomberok - Černová, Tlstá hora, Šiprúň, Smrekovica)

  • zobor

    Juráňová dolina

  • zobor

    Túra Nová Baňa - Žarnovica a vyhliadka Háj

  • Z Čertovice na chatu M.R.Štefánika a späť

  • Hrebeňovka Pohronského Inovca

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry (Smrekovica, Rakytov, Ploská, Ostredok, Krížna)

  • Predná Magura 1 170 m n.m. z Partizánskej Ľupče

  • Výstup na Makytu 923 m n.m.

  • chopok

    Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

  • chopok

    Výstup na Sivec 781 m n.m.

  • chopok

    Túra na Dumbier a Chopok

POTREBUJETE PORADIT?

Neviete kam, ako? Chcete sa dozvedieť viac o výletoch? Chcete sa poradiť pred cestou? Napíšte do diskusie, radi poradíme.

VYCHUTNAJTE SI PANORAMY

panoramy

PRIDAJTE SI NAS

KONTAKTUJTE NAS

V prípade návrhu na spoluprácu napíšte mail na admin@spoznaj.eu

NEFUNGUJE? CHYBA?

Našli ste neaktuálne informácie, chybu alebo neplatný odkaz? Napíšte nám na admin@spoznaj.eu

Komárno

10/2013 Mesto Komárno sa rozprestiera na ľavom brehu Dunaja, vo východnom cípe Žitného ostrova, na dolnom toku rieky Váh, ktorá má v Komárne svoje ústie.

komárno

Komárňanský región je teda nielen najjužnejším, ale patrí medzi najnižšie položené miesta na Slovensku. Ploché nížiny sprestrujú nespočetné agátové lesy, bohaté na nektár, vrbinové a topoľové porasty pri riekach.

Rýchle odkazy:Prechádzka Komárnom
Námestie Európy
Ďalšie zaujímavé budovy v centre
Čo sa oplatí ešte vidieť

Prechádzka Komárnom

komárnoDôstojnícký pavilón<

Ak prichádzate do Komárna autom, najvýhodnejšie je ho nechať zaparkované pri Komárňanskej pevnosti. My sme tak urobili, preto bude v opise toto parkovisko ako východzí bod.

Našli sme Hradnú ulicu a tá nás zaviedla až do centra mesta. Spomínaná ulica prechádza cez Park Anglia, ktorý slúžil ako miesto oddychu a zábavy Komárňanov i početnej vojenskej posádky už počas 19. storočia. V hudobnom pavilóne, ktorý tu kedysi stál, sa konali koncerty vojenskej kapely, ktorej kapelníkom bol aj Franz Lehár starší. Kópia pavilónu sa dnes nachádza na Nádvorí Európy.

Hneď na začiatku pešej zóny sme si všimli zaujímavú budovu (na obrázku vpravo). Je ním Dôstojnícký pavilón postavený za vlády Františka Jozefa I. (1863), ktorý nesie jeho osobné motto ´Spoločnými silami´ na hlavnej fasáde. V minulosti tu bývali dôstojníci cisárskej armády spolu so svojimi rodinami.

obytný dom Prvej komárňanskej sporiteľne Bývalý obytný dom Prvej komárňanskej sporiteľne postavený v roku 1884

Námestie generála Klapku komárno Námestie generála Klapku komárno Námestie generála Klapku je srdcom Komárna

Námestie generála Klapku komárno

Po pár krokoch sme sa ocitli na Námestí generála Klapku, ktorému dominuje socha Györgya Klapku, predstaviteľa maďarskej revolúcie z rokov 1848/49. Klapka v r. 1849 velil obrane Komárna ako poslednej bašty revolucionárov proti rakúskej cisárskej armáde.

V budove komárňanskej radnice aj dnes sídli mestský úrad. Prvú radničnú budovu zničilo v roku 1763 spolu s množstvom ďalších komárňanských budov veľké zemetrasenie. Odvtedy bola niekoľkokrát opäť zničená a vystavaná a svoju súčasnú podobu dostala v r. 1875. O 10., 12., 14. a 16. hodine znie na námestí husársky pochod a z dvierok na radničnej veži vyjde postavička husára.

Námestie Európy

No a to prechádzame k najnovšej komárňanskej atrakcií a tou je bezpochyby Námestie Európy.

Nádvorie Európy komárno

Výstavba Nádvoria Európy sa začala v r. 1999, nádvorie však ostalo nedokončené. Okrem budov inšpirovaných krajinami a regiónmi Európy je nádvorie zaujímavé sochami panovníkov a historických osobností.

Nádvorie Európy komárno

Obdivovať, prípadne aj porovnávať je možné budovy z Walesu,Vatikánu, Írska, Talianska, Transylvánie, Islandu či Grónska. Oddýchnuť sa dá na lavičkách pri fontáne nazvanej Milénium.

Nádvorie Európy komárno

Za Nemeckým domom je inštalovaná vyrezávaná zvonica. Jej podstavec bol vytvorený z poškodených schodov, podstavcov a náhrobníkov z červeného vápenca, ktorý sa ťaží v blízkom Süttő a Tardosi. Popri chodníku vedúcom na nádvorie stojí kópia hudobného pavilónu z parku Anglia.

Nádvorie Európy komárno

Zaujímavou a bohužiaľ prakticky nesprístupnenou pamiatkou je sedem keltských hrnčiarskych pecí z 1. st. pred Kr., ktoré boli objavené počas výstavby nádvoria. Nachádzajú sa v jeho podzemí.

Ďalšie zaujímavé budovy v centre

Výstavba kostola sv. Ondreja trvala od r. 1723 do r. 1763 a na jeho stavbu boli použité aj tehly zo zbúranej pevnosti v Nových Zámkoch. Zemetrasenie v r. 1763 zmenilo kostol na ruinu. Kostol bol obnovený, no neskôr vyhorel a jeho zničenie zavŕšilo delostrelecké bombardovanie v r. 1849. Dnešnú podobu dostal v r. 1860 a odolal aj niekoľkým povodniam, naposledy v r. 1965. Pre zaujímavosť, hladinu Dunaja z roku 1895 pripomína nenápadná tabuľka na zadnej strane kostola.

Podunajské múzeum komárno

V Podunajskom múzeu nájdete zbierky venované histórii mesta od praveku po súčasnosť, ale i dobový obraz znázorňujúci spomínané veľké zemetrasenie. Pred budovou múzea je socha maďarského spisovateľa Móra Jókaiho (1825-1904), ďalšieho slávneho komárňanského rodáka. Medzi jeho diela patrí aj román Zlatý človek, ktorého dej sa odohráva práve v Komárne. Po Jókaim bola pomenovaná výborná Jókaiho fazuľová polievka (Jókai bableves), ktorú môžete ochutnať vo väčšine komárňanských reštaurácií.

Lehárovo námestie komárno Lehárovo námestie

hotel a kaviareň Grand komárno Bývalý hotel a kaviareň Grand Eklektická stavba so znakmi secesie bola vybudovaná v r. 1898-1901.

Tipy na výlet v Komárne

Komárňanská pevnosť je najväčšou atrakciou mesta. Má predpoklady stať sa pamiatkou zapísanou do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prečítajte si článok o pevnosti

komárno pevnosť
komárno pevnosť Komárňanská pevnosť.

Cesta k hraničnému Alžbetinmu mostu vedie cez otvárací most s výhľadom na komárňanský prístav a lodenice.

lodenice komárno

Lodenice boli založené koncom 19. st. a najväčší rozmach zažili v období socializmu, kedy sa tu vyrábali rôzne druhy lodí.

lodný most komárno

Prvý tzv. lodný most bol v Komárne postavený v r. 1586 a nieslo ho 79 lodí. V r. 1892 bol lodný most nahradený pevným Alžbetiným mostom, pomenovaným po cisárovnej Sissi. Tento most slúži dodnes.

ústie komárno

Ďalším zaujímavým miestom je ústie najdlhšej slovenskej rieky s tou najväčšou, inými slovami ústie Váhu do Dunaja. Priamo až k výbežku pri ústí sa nedá dostať, pretože si ho súkromná firma oplotila - škoda. komárno Pohľad spoza mreží na ústie Váhu (vľavo) do Dunaja (vpravo)

komárno

Bastión V ako najzachovalejší prvok nachádzajúci sa v blízkosti oddychovej zóny mesta je sprístupnený verejnosti. Na nádvorí bastiónu sa nachádza expozícia sochárskych a rezbárskych diel slovenských autorov. V reduite je umiestnená galéria s expozíciou výtvarných diel. Súčasťou oddychovo-relaxačnej zóny bastiónu je aj reštaurácia.

Slovo na záver

Komárno sa snaží vyťažiť zo svojho potenciálu maximum. Doporučujeme navštíviť Turistickú informačnú kanceláriu na námestí generála Klapku, kde Vám ochotne poradia a nasmerujú vás k tomu najzaujímavejšiemu čo v Komárne je. Samozrejmosťou sú informačné letáky či prehľadné mapy zdarma.